ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
06.03.2021 | 16:18

Життєва сила творчості Федора Лагна: кропивницький музей запрошує на виставку. ФОТО

Життєва сила творчості Федора Лагна: кропивницький музей запрошує на виставку. ФОТО

У художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна в місті Кропивницькому експонується унікальна виставка графіки «Життєва сила творчості Федора Лагна». Експозиція присвячена 65-річному ювілею художника, який він нещодавно відзначив,і представлена в рамках музейного мистецького проєкту «Лауреати обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна».

Відомий живописець і графік,член Національної Спілки художників України,випускник Харківського державного художньо-промислового інституту, що нині є державною академією дизайну і мистецтв,учасник численних всеукраїнських та міжнародних художніх виставок Федір Лагно є двічі лауреатом цієї престижної мистецької преміїв номінації «новітні спрямування»: у 2011 році – за творчий доробок різних років, а у 2019 році – за ілюстрації до серії дитячих книжок Петра Мельника «Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії», «Дивовижна подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту» та «Дивовижна подорож Соні й Асі на Козацьку Січ»,надруковані кропивницьким видавництвом «Імекс-ЛТД».

На нинішній виставці вперше експонується серія малюнків Федора Лагна «Фрагменти вітальності & мортальності», передана автором до музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво»вминулому році.

«28 малюнків, виконаних простим графітним олівцем у 2019 році,  образно передають особливості історії та побуту сучасності, означені художником кордонами життя і смерті. Основою творчості Федора Лагна, її кореневою системою, плацдармом художніх пошуків, на мою думку,  є графічне мистецтво у всіх його проявах. Саме тут беруть початок форми його естетичних та мистецьких уподобань. Творчі композиції Федора Лагна із серії «Фрагменти вітальності & мортальності» - це своєрідний великий похід від біблійного до космічного через повсякденне», – зазначає у вступній статті до каталогу виставки провідний науковий співробітник музею, фаховий мистецтвознавець, заслужений художник України Андрій Надєждін.

На відкриття виставки та презентацію науково-мистецького видання завітали шанувальники творчості художника. Всі захоплено знайомились з фантасмагоричними сюжетами графічних композицій Федора Лагна і сповнені емоціями ділилися враженнями від споглядання життєвих колізій, майстерно відтворених у малюнках.

Так, завідувачка відділу образотворчого мистецтва обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І.Чижевського, до речі, також лауреатка премії Світлана Ушакова розповіла про візит в майстерню митця в селищі Олександрівка, де він мешкає, і естетську атмосферу, що там панує, а також про спільну творчу роботу з Федором Лагном над упорядкуванням альбомів талановитих художників-земляків «Григорій Гнатюк. Небелівські пасторалі» та «Володимир Кир’янов. Реальність нереального».

А кандидатка мистецтвознавства, доцентка кафедри образотворчого мистецтва та дизайну мистецького факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені В. Винниченка, яка разом із Федором Лагном отримувала премію у 2011 році в номінації «мистецтвознавство та історія мистецтв», Олена Кириченко не лише означила характерні особливості творчого почерку художника, його звернення до традицій західноєвропейського модернізму, американського абстракціонізму і трансавангарду, а й представила свою студентку Крістіну Ніконову, яка проводить мистецтвознавче дослідження творчості митця і готує доповідь для участі у всеукраїнській студентській конференції, що незабаром відбудеться у Києві. Представлена виставка настільки вразила студентку та її наукову керівницю, що вони вирішили внести суттєві доповнення в презентацію, про що особисто повідомила Крістіна Ніконова у своєму виступі під час відкриття виставки.

Особливим мистецьким сюрпризом для всіх присутніх на вернісажі стало запрошення до меморіального залу музею – своєрідної музичної вітальні, окрасою якого є старовинний рояль з оксамитовим звучанням. Молода скрипалька, студентка Кропивницького музичного коледжу Катерина Місько разом зі своєю викладачкою Наталею Карабан та концертмейстеркою Світланою Концедаловою представили надзвичайно романтичні музичні твори ХІХ століття німецького композитора і диригента Макса Бруха «Концерт для скрипки з оркестром №1 соль-мінор» та всесвітньо відомого італійського скрипаля-віртуоза Нікколо Паганіні «Adagioflebile» з Концерту для скрипки №4. Особливо ж вразило слухачів виконання вже без фортепіанного супроводу «Польського капрису» талановитої композиторки, музикознавиці, піаністки і скрипальки, випускниці Варшавської консерваторії Гражини Бацевич, яку не зламали драматичні події в особистому житті і вона продовжувала створювати музику навіть після того, як потрапила у автокатастрофу, і композиція була її єдиним заняттям. Тому мабуть так зачарували всіх дивовижні звуки скрипки, що оспівувала любов, яка долає будь-які перешкоди в житті. І це було так співзвучно з філософськими малюнками Федора Лагна «Фрагменти вітальності & мортальності».

Тож, завітайте до музею і пориньте у загадковий мистецький світ художника Федора Лагна, твори якого спонукають до роздумів над сенсом нашого буття.

Віта Чернова, 

директорка художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна

260 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.