ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Завтра у Латвії поховають українського поета і перекладача Костя Оверченка

Завтра  у Латвії  поховають  українського поета і перекладача  Костя Оверченка

Надійшла сумна звістка – помер наш земляк (родом із Новогеоргієвська, нині – Світловодськ), лауреат обласної премії імені Є. Маланюка  у жанрі перекладу, поет у душі й по життю Кость Оверченко.

Він прожив довге й вагоме життя. Відійшов від нас на 98-му його році.  Ще із студентської лави  його у свій вир забрала Друга світова. Естонія, Латвія, концтабір, партизанський загін, діюча армія. Він належить до того покоління, яке зазнало горя і крові минулої війни і яке уже майже повністю відійшло. Воно несло в собі багато честі й гідності, витримки, витривалості і стійкості, але чи не найповніше ввібрало у себе  радянсько-сталінські стереотипи. Саме на це покоління – нищене-перенищене, намагаються  посилатися адепти руського міра у своїй ідеологічній аксіомі – «Дєди воєвалі!».

Кость Гаврилович Оверченко зумів подолати ці стереотипи, відкинути московсько-імперську мішуру не сьогодні, а ще задовго до проголошення нашої Незалежності і залишитись українцем. Очевидно, оберегом, опорою і джерелом національної стійкості було для нього українське слово, яке з ранньої юності жило у його серці, просилося поезією на папір. І хоча він жив у Латвії, до речі, досконало вивчив і латиську мову, звісно, знаючи й російську, завжди горнувся серцем до України, до рідного краю.

Після Майдану, на початку російсько-української війни,  у нашому місті (Центрально-Українське видавництво) вийшла його поетична збірка «Майдану віщий грім», де він, звертаючись до колишніх побратимів-росіян, які нині зазіхають на його рідну країну, робить категоричний висновок:

«Якщо так,  то дарма

Своє братство скріпляли ми кровю.

Хай простять нас за те

Сталінград і сніги Підмосковя»

Ніби прості слова, але  тільки той, кому довелося долати залізні прокомуністичні стереотипи, зрозуміє, чого вони варті.

Кость Оверченко свого часу очолював міську бібліотеку в Єлгаві (Латвія), публікувався не лише як поет, а й як перекладач. Саме за книгу перекладів «Латвія поетична» у 2008 році він отримав нашу обласну премію імені Маланюка. У його перекладах виходили українською «Латиські народні казки», ряд повістей авторів Латвії.  Кость Гаврилович видав також кілька збірок власної поезії,  нині у Світловодську однодумець і друг Лідія Лаврик готує до друку збірку його дитячих віршів.

Ясна річ, Кость Гаврилович  був постійним активним учасником української громади у Латвії.  Ці десять секунд привітання нашим воїнам-захисникам, зняті у загальному ролику привітань українців Латвії буквально за три тижні до смерті поета.  Очільниця української громади Тетяна Лазда ось що повідомила про його останні дні: «У середу пішов, як завжди, за продуктами. Коли повертався, перечепився у дворі і впав. Діти  що гралися у дворі, побігли до його онука, сказали що дід впав. Добре, що онук був вихідний. Відвезли в лікарню, виявилось перелом шийки бедра. Призначили операцію на п’ятницю. Лікар сказав, що операція не складна, вставлять іплантант, шо таке буває часто. Операція пройшла добре. Відвезли в реанімацію. Через дві  години  -- відійшов... Похорони в середу. На маленькому, старому кладовищі Єлгави, там похована дружина Велта і син Ігор.

Я була у нього 5 жовтня,  редагували книгу (пані Лідія готує  до друку), і записали поздоровлення до дня Захисника. Помирати Кость не збирався. Говорили про те, що треба буде у бібліотеки на Кіровоградщину переслати ще книг. Чекав з друку дитячі вірші... В останню зустріч, говорив, що  живу довго, може, й вистачить уже. Я йому: "Ну, то  вже як Бог вирішить".

Бог дав Костю Оверченку гідне життя, освячене Словом і любов’ю до рідної землі, до людей.


1003 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.