ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Завдання кропивничан і не тільки: розвінчати суд над Петлюрою

Завдання кропивничан і не тільки: розвінчати суд над  Петлюрою

На початку вересня  відбулася прем’єра нового українського художнього фільму «Таємний щоденник Симона Петлюри». Кінотеатр «Портал» нашого міста теж долучився до цієї події.

Стрічку Олеся Янчука (режисер і один із авторів сценарію) можна назвати історико-біографічною.  Серед продюсерів фільму також названо одного з лідерів світового українства Аскольда Лозинського.

Форма щоденника дозволяє переносити події у різні роки і місця. Тож ми бачимо Петлюру і керівником  Директорії, і  головним отаманом військ УНР, його протистояння із тодішнім  політичним істеблішментом, болісні компроміси, на які доводилось іти, і страшні втрати, а також трагічні моменти, коли Україна не змогла відстояти свою незалежність.

Ясна річ, у фільмі Симон Петлюра не подається, як якась ідеальна фігура, та показано не лише його особисті протиріччя, а й протиріччя епохи, бурхливий національний зрив, що розбився об інтереси інших держав, насамперед Російської імперії і Польщі та об власний хаос і неготовність політичних еліт. 

Досить невиразні у фільмі постаті Володимира Винниченка та Михайла Грушевського, хоча актори першорядні – Євген Ніщук та Богдан Бенюк. Роль першого президента України взагалі  обмежується кількома фразами, тодішній прем’єр теж  тільки пару разів нервово реагує на слова Петлюри. Нез’ясованою залишається і його роль у страті полковника Петра Болбочана, що явно стала однією з фатальних помилок української боротьби початку ХХ століття.

Але центральними епізодами фільму все ж є підготовка до вбивства Петлюри та суд. Він мав би бути над виконавцем атестату, спровокованим більшовицькими спецслужбами Самуїлом Шварцбардом, але  завдяки зусиллям тих же спецслужб став судом над нібито антисемітською позицією самого Петлюри. Саме таким цей суд увійшов у свідомість європейських держав та і прийдешніх поколінь українців. І це тавро на багато десятиліть стало діяльною зброєю а руках Росії та СРСР проти українського незалежництва. Насправді ж масові єврейські погроми здійснювалися насамперед більшовиками та чорносотенцями, до яких, звісно, часом долучались і обізлені українці, але  війська УНР не були причетні до організації цих ганебних явищ, більше того,  тільки Петлюра запровадив посаду міністра євреїв.

Цей фільм – один із кроків до кінематографічного осмислення трагічності української революції початку ХХ століття та уроків її поразки. Дуже важливо також, аби українське суспільство  перестало асоціювати петлюрівщину із ганебним тавром, штучно свореним  одвічними ворогами  української незалежності.

459 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.