ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Перший день, як дзеркало українського парламентаризму

Перший день, як дзеркало українського парламентаризму

Тінь перевиборів бродить по Грушевського, як колись привид комунізму бродив по Європі. Сьогодні Верховна Рада не лише має найнижчий рейтинг за весь час вітчизняного парламентаризму, їй не тільки не довіряє абсолютна більшість виборців. Вони її вже починають тихо ненавидіти. Майданівське гасло «Герої не вмирають!» у стінах парламенту перетворилося на корпораційне «Корупція безсмертна!», а спікеровий рефрен «Прошу зайти у зал», схоже, ляже на скрижалі всесвітньої афористики поруч із гамлетівським «Бути чи не бути?» або «Після нас хоч потоп» маркізи де Помпадур. Перший день роботи шостої сесії Верховної Ради восьмого скликання це ще раз підтвердив: наші обранці не змогли, навіть, затвердити порядок денний. Для прийняття рішення, котре голосувалося тричі, так і не вистачило голосів. Вони загубилися за кнопкою «Не голосували». І це змусило в черговий раз задуматися, чому саме не голосували. А також для чого та кнопка на пульті, якщо вона ні про що не говорить, зате помітно впливає на результати?

Чому і для чого наші обранці ховаються за нею? Причин може бути кілька. Скажімо, депутат страхується перед своїм електоратом: рішення сприймається погано – «А я за нього й не голосував»; сприймається добре – «Я теж за, тільки мене тоді не було». Можна й маніпулювати серед виборців – «І нашим, і вашим». Це ще спосіб, «не засвічуючись», зірвати прийняття рішення, не вигідного для когось із «ляльководів». Або ж нагадування спікеру і президенту, що потрібно домовлятися. Можуть бути міжфракційні ігри – «Ми вам, а ви нам», чи хтось просто використовує парламентський час для вирішення власних проблем – «Все одно більше не виберуть». Нарешті, банальні прогули.

Український парламент безнадійно хворий. Окремі його здорові клітини ще якось утримують Верховну Раду від повної деградації. Надія саме на них, а також на здатність суспільства бодай якось тиснути на владу. Звичайно, такий парламент уже давно слід було відправити у відставку. Та є «але», причому – не одне.

Іде війна, і хоч вона поки що носить локальний характер, агресору нічого не вартуватиме загострити ситуацію до стану, за якого стане просто неможливим проконтролювати хід виборів. У країні діє потужна «п'ята колона», котра при низькій ефективності боротьби з нею матиме не останній вплив на результати волевиявлення виборців. І найголовніше – вибори без зміни чинної законодавчої бази нічого не дадуть. Тому повторю те, про що уже писав не раз. Вибори – вчасні, дочасні, передчасні – не матимуть ніякого сенсу, доки не буде прийнято закони про обрання народних депутатів на пропорційній основi i за вiдкритими списками, про вiдкликання і позбавлення недоторканостi усiх недоторканих, призначення нового Центрвиборчкому не з представникiв полiтичних, тим бiльше парламентських партiй, а iз досвiдчених авторитетних юристiв, нарештi закону про iмпiчмент президента, що убезпечить хiд парламентських виборiв вiд президентського втручання. Писав про це і писатиму далі – доки не буде подолано парламентську корупцію, або доки взагалі зможу писати.

Та рано чи пізно вибори все ж відбудуться. І я повертаю читача до того, з чого почав – голосування у Верховній Раді. Хотілося б дати пораду конкурентам на майбутніх виборах, всім без винятку: аналізуйте вже зараз, хто за що голосує, хто не голосує чи взагалі не ходить на пленарні засідання. Ретельні досьє зможуть прислужитися вам «важкою артилерією» у майбутніх агітаційних змаганнях. Адже чимало із сьогоднішніх депутатів завтра знову з’являться у виборчих списках, і у виборах обов’язково братимуть участь усі нинішні парламентські партії. І тоді може статися, що віддасться кожному - згідно з ділами його.

2444 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.