ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

З нагоди відкриття виставки у приватній галереї «Єлисаветград»: усі ньанси ню

Перед тим, як говорити про виставку під назвою «Ню: від класики до авангарду», я зупинюсь на особливостях й історії цього жанру. Необхідність полягає в тому, що він на пам’яті значної частини співвітчизників ніколи не популяризувався. Ви не знайдете його  у багатотомному Академічному словнику української мови. Слово не наше, не українське? (Французькою - nu). Так і натюрморт не наш (naturemorte), і пейзаж звідти (paysage). Більше того, не натрапите на нього і в «Кратком словаре терминов изобразительного искусства», виданому за радянських часів. Бо «nu» французькою означає «голий», а в Радянському Союзі самі знаєте, чого «не було». Що й досі не вивітрилося з нашої голови: часом виставки ню називають «відвертими», навіть  «надзвичайно відвертими», ніби сповідуються у гріхах. Хоч сповідуватися якраз і немає за що, бо то не гріх, а молитва.  

Жанр ню народився раніше і натюрморту і пейзажу, він відомий ще з Давнього Єгипту (наприклад, зображення дочок Нефертіті в центральному палаці ель-Амарни). В стилі  ню творили митці Давньої Греції і Високого Відродження,  художники доби класицизму й імпресіоністи, цей жанр популярний у всьому цивілізованому світі. Тільки в Середньовіччі заборонялося зображення оголеного жіночого тіла, привілегія показуватися без «прикиду» належала тільки Єві та ще Адаму, за компанію. Жіноче тіло надихало Праксітеля і Рембрандта, Рубенса і Родена, воно хвилювало, незалежно від того, була це тендітна «Олімпія» Мане чи квітуча «Мадемуазель Анна» Ренуара. Воно захоплювало красою, досконалістю форми, чуттєвістю лінії -  Господь знав, що з того вийде, коли лишав Адама ребра.

Оголену натуру писали і в радянський час, тільки публічно виставляли не часто, головним чином це дозволялося незаперечним авторитетам. Суспільство виховувалося в удаваній цноті, його привчали до полотна і бронзи в мундирах та з орденами. Як наслідок громадяни навчилися не дивитися на тіло, а підглядати за ним, не захоплюватись, а соромитися його. Що у наші дні обернулося пошлістю і розпущеністю – жінку розцінюють як товар, натуру мають за елемент реклами, «замануху». На глянцевій обкладинці пустопорожнього журналу повинна обов’язково красуватися розмальована дівиця, бажано топлекс, і то не кіно, якщо там немає «полунички».

Наприкінці дев’яностих ню реабілітували. Тепер це – повноцінний жанр, практично присутній на всіх художніх виставках. Нинішня ж експозиція - у приватній галереї «Єлисаветград» повністю складається з робіт цього напрямку. На ній представлені живопис і графіка  авторів з багатьох місць України –  Києва, Харкова, Одеси, Закарпаття, Поділля, Криму… Різних напрямків – від  реалістичної картини до безпредметної, академічного малюнка до вишуканого розчерка. В її просторі помітне місце займають роботи наших земляків – Анатолія Янєва, Анатолія Шаповалова, Федора Лагна, демонструючи високий рівень кропивницьких художників.

Виставка справляє гарне враження, хоча її складають роботи різного рівня, що не заперечує присутності якихось із них в експозиції. За винятком картини, котра називається, якщо не помиляюсь, «Емоції». Схоже, вона не туди потрапила. Не тому, що виконана в абстрактній манері, а що її безпредметна геометрія, цілком логічна в інших випадках,  не відповідає самому жанру ню. Абстракція – це необтяжена чуттєвістю робота розуму. А ню без почуття –  вибачте за каламбур, абстракція.

Хочеться, щоб виставку відвідало якомога більше глядачів. Вона очищує від  псевдо естетичних нашарувань у нашій свідомості, збагачує новими враженнями, допомагає краще розуміти художні твори та їхніх авторів. Зустрічайтеся в галереї.


822 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.