ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

З Кіровоградщини на Вінничину: за знаннями з історії, свіжими враженнями та запашною кавою. ФОТО

З Кіровоградщини на Вінничину: за знаннями з історії, свіжими враженнями та запашною кавою. ФОТО

Певно всі з дитинства, щойно прочитавши захоплюючий історико-пригодницький твір Михайла Старицького «Облога Буші», дізнавшись якою неймовірно дорогою ціною здобувалася незалежність Української держави в добу Хмельниччини, відчували у дитячих серцях патріотичне почуття. 

І ось через багато років після того культурного шоку, частина твоїх давніх мрій починає збуватися. Здолавши сотні кілометрів, в останні дні липня потрапляєш у неймовірно гарну природну місцину при злитті річок Мурафа й Бушанка, що зветься «Державний історико-культурний заповідник «Буша» поблизу Ямполя на Вінничині…

Буша козацька і гайдамацька

Згадане трепетне дитяче сприйняття історії раптом повертається. Адже тут і хрести козацького цвинтаря за селом. І пам’ятний знак саме тій відважній українці, ім’я якої хоча точно й не відоме, але котра, в 1654 році, підірвавши порохові запаси фортеці, ціною власного життя знищила чимало ворожого тоді війська польського. І реставрована одна із веж тієї фортеці, що слугувала Брацлавському полку. І скульптурні зображення козаків, виготовлені сучасними митцями (результати щорічного пленеру скульпторів «Подільський оберіг»). І умовна могила тієї відважної дівчини з дуже незвичним н

а сьогодні хрестом.. А коли ще уяву підживлює неймовірними розповідями такий екскурсовод, як пані Ірина, то ніби вся та історія героїчної доби розгортається перед твоїми очима.

А ще кропивничани з клубу «Мандрівник» побували в сусідньому Гайдамацькому яру – заповідній території, розташованій у глибокому мальовничому каньйоні річечки Бушанка. Грабовий ліс, нерукотворні скульптури, що утворилися з піщаника під впливом вітру й води, печери й легенди про одного з вождів Коліївщини 1768 року Івана Гонту – в сонячне надвечір’я - створили незабутній романтичний настрій.

Музеї

Чи у всіх музеях Буші побували? За один неповний світловий день побачити всі тутешні культурно мистецькі та історичні принади доволі проблематично. Втім, вразив музей археології, основу якого складає стилізована хата трипільців, що слугує накриттям розкопу залишків справжнього спаленого житла кілька тисячолітньої давнини.

У центрі села розміщено етнографічний музей «Подільська хата», котрий дає уяву про повсякденне життя місцевих селян понад сто років тому. Є ще художній музей з його фестивалями живописців «Мальовнича хата». Мистецька вітальня «Затишна Буша» радує око цікавими виставками, сувенірами, оберегами і… кавою.

Скельний храм

Неймовірне містичне враження справляє так званий «Скельний храм», знайдений у ХІХ столітті видатним істориком та археологом Володимиром Антоновичем. Тут перш за все увагу відвідувачів привертає кам’яний барельєф із зображенням вагітної жінки, яка ніби молиться; безлисте дерево з півнем на одній із гілок; олень та загадковий квадрат над ними. Екскурсовод пояснила, що витвору сакрального мистецтва уже кілька тисяч років. Цікаво, що цю святиню знаний на Кіровоградщині краєзнавець Сергій Піддубний у книзі «Найдавніші пам’ятки України» (2011) порівнював із Вільховським святилищем, що в Благовіщенському районі.

Стверджують, що Буша – місце сили. Не вдаватимемося в пояснення цього словосполучення. Втім, це так і є. Хоча б тому, що відвідати її захотілося знову. Ледь устигнувши повернувшись звідти.

Фото автора

471 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.