ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Відреставрували книгу з колекції Віктора Григоровича, чия доля пов’язана з Єлисаветградом. ФОТО

Відреставрували книгу з колекції Віктора Григоровича, чия доля пов’язана з Єлисаветградом. ФОТО

Про всесвітньовідомого вченого Віктора Григоровича нагадало майже не помічене публікою повідомлення про відреставровану книгу з його колекції. 

Сталося це у переддень двісті шостої річниці від дня народження українського славіста, педагога, члена-кореспондента Петербурзької Академії наук та члена багатьох іноземних наукових товариств Віктора Григоровича (1815-1876). 

Йдеться про інформацію щодо реставрації глаголичної пам'ятки кінця X - початку XI століть, рукописного  Маріїнського Євангелія, знайденого вченим-мандрівником на Афоні. Це – неповний манускрипт чотирьох канонічних Євангелій на ста сімдесяти трьох пергаментних аркушах.

Віктор Григорович вивчав пам'ятки слов'янської писемності, історичні зв'язки слов'янських літератур і мов, болгарські й македонські діалекти, походження та історію старослов’янської мови. Під час своїх мандрів він знайшов чимало безцінних пам’яток писемності. Згодом, будучи уродженцем містечка Балта, подарував Одеському університету, де більше десяти років працював, чимало цінних книг, котрі складають там слов’янську навчальну бібліотеку.

Як розповів кропивницький бібліофіл і краєзнавець Олександр Чуднов, після смерті вченого, іншу частину його безцінної колекції – і, зокрема, Маріїнське Євангеліє – з Єлисаветграда перевезли до Москви, де наразі вона зберігається в Російській державній бібліотеці.

А нещодавно засоби масової інформації повідомили про завершення там майже дворічної реставрації Маріїнського Євангелія. Давня пам’ятка відома в світовій науці як  Codex Marianus – неповний рукопис четвероєвангелія, написана глаголицею. Це один із рідкісних одинадцяти найдавніших глаголичних рукописів, що збереглися до нашого часу. Створений у Македониї сербом або болгарином. 

Зауважимо, що глаголиця – перший слов’янський алфавіт. Її створив у середині IX століття візантійський місіонер Кирило для перекладу богослужбових книг із грецької мови на старослов’янську. В давній Русі глаголиця використовувалась рідко. В рукописах трапляються лише окремі вкраплення глаголичних літер у текстах, написаних кирилицею.

Відреставровану пам’ятку прикрашають рослинні й плетені орнаменти, а також – три мініатюри із зображеннями євангелістів Марка, Луки  та Івана. Рукопис не був переплетений. Тому під час реставрації ще й виготовлено своєрідну скриньку з товстими кришками й застібками.

Принагідно нагадаємо, що, за твердженням кропивницьких краєзнавців, Віктор Григорович прибув до Єлисаветграда в 1876 році для вивчення духовних скарбів місцевих старообрядців та з наміром викладати в Єлисаветградському земському реальному училищі, де на той час працювали його учні: Михайло Завадський, дослідник історії краю Володимир Ястребов. Цікаво, що маловідома праця Е. Белена де Балю, надрукована в 1930 році у «Віснику Одеської Комісії Краєзнавства при Українській Академії наук» розповідає про «близькі та дружні взаємовідносини» останнього з професором Одеського університету, відомим славістом Григоровичем. «Коли, після закінчення університету, Ястребова було призначено за викладовця історії до земської реальної школи в Елісаветграді (тут зберігаємо особливості тогочасного правопису. – Авт.), туди переселився і Григорович, який у той час вийшов у відставку…».

Як стверджує автор 16-томного «Історичного календаря Кіровоградщини» Володимир Босько, вже після смерті вченого, в 1892 році, в Єлисаветграді було встановлено перший у Російській імперії пам’ятник учителю-просвітителю Віктору Григоровичу. 

Нині пам’ятник перенесений з Петропавлівського цвинтаря на Рівненський, а копію бюста можна побачити перед приміщенням Інженерного коледжу (колишнє Єлисаветградське земське реальне училище).

Фото автора

14089 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.