ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

В обласному центрі відкрилaся вистaвкa «Києво-Печерськa лaврa – святиня Укрaїни»

В обласному центрі відкрилaся вистaвкa «Києво-Печерськa лaврa – святиня Укрaїни»

Побачивши таку назву лекції-вистави, та ще прочитавши, що представлятиме її Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, відразу ловиш себе на думці: «Це що ж, якась нова форма пропаганди руського міра?Та ні, не може бути, обласний художній музей (де відбувалося це дійство), не став би майданчиком для сумнівних проектів, та й науковий співробітник Олена Степанок, яка поширила це повідомлення у ФБ, щось негідне не підтримала б.

Але інтрига тривала до самого початку лекції-вистави. А вона принесла багато приємних здивувань.

Лекція-вистава присвячена пам’ятці писемноств «Повість врем’яних літ». Більше 900 років пройшло з часу її написання. Та, виявляється, про цей літопис можна сказати так, що з’являється чимало паралелей із сьогоднішнім днем. Автор сценарію (і виконавець ролі Нестора) Анатолій Горовий будує виставу на історично достовірних фактах, але у простому сюжеті йому вдається закласти драматургію глибинного конфлікту: правда і влада, віра і влада, історик, літописець і влада.

Ми мало знаємо про те, що «Повість врем’яних літ», над якою Нестор трудився чи не все своє життя, Володимир Мономах наказав передати для завершення молодому монаху Сільвестру із Видубичівського монастиря. Для чого? Чи дійшла та історія правдивою до нащадків? Як має ставитись той, хто пише історію свого народу, до влади? Коритися? Не забуваймо й про віру. Вона нібито диктує: всяка влада від Бога. Та чи так це? «Всяка влада від Бога, та нагадувати їй про це треба повсякчас!», -- певен Нестор.

Багато таких висловів у виставі, які хочеться запам’ятовувати і цитувати, бо вони ніби і про нас сьогоднішніх: «Достойними чи недостойними людей робить справа», «Чи зневага до традицій наших і мови, могла навернути до віри?», «Чи покине добрий господар своє житло і піде жити до сусіда, бо там ліпше?»

Приємним відкриттям стало і те, що монаха Сільвестра у цій виставі зіграв Олег Топилко, якого наше місто пам’ятає молодим, рвійним актором Кіровоградського музично-драматичного театру. Тепер він у відділі музейно-освітньої роботи Національного Києво-Печерського ічторико-культурного заповідника створює театральні просвітницькі квести для молоді, аби вона знала свою правдиву історію.

Вистава, власне, супроводжувала відкриття мандруючої виставки художніх світлин «Києво-Печерська лавра – святиня України» (автор – Володимир Жидченко). Вона прибула до нас із прифронтової зони – Дружківки, що на Луганщині і теж несе в собі чимало відкриттів. Києво-Печерська лавра – перший паросток української християнської свідомості, звідки це вчення розповсюджувалось на північ і схід, тут зародилося лвтописання, тут засновано першу на нашій землі лікарню, багато іншого.

Та найважливіше, що несе ця просвітницька акція: всупереч конфесійним умовностям нам треба сприймати Києво-Печерську лавру, як найбільшу українську духовну святиню і пам’ятати, що Русь – це насамперед Україна, а не руській мір.

283 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.