ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Учені руйнують міфи: у Кропивницькому працює лекторій для охочих до сенсацій

Учені руйнують міфи: у Кропивницькому працює лекторій для охочих до сенсацій

Історик з Кропивницького Микола Тупчієнко продовжує руйнувати міфи. Цього разу розповідь ученого, яку минулої суботи зібралося послухати кілька десятків читачів обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського, торкнулася легендарного чугайстра як прообразу українського йєті або карпатської «снігової людини».

З дитинства багатьом на пам’яті цей уривок з «Тіней забутих предків» Михайла Коцюбинського: «…З лісу вийшов якийсь чоловік. Він був без одежі. М'яке темне волосся покривало все його тіло, оточало круглі і добрі очі, заклинилось на бороді і звисало на грудях. ... Се був веселий чугайстир, добрий лісовий дух, що боронить людей од нявок» Не дивно, що той літературний образ набув чималої популярності. Звісно, інформацію про волохатого лісового велета Чугайстра (Діда, Гая, Ночника, Лісовика) можна знайти не лише в українській класичній художній та науковій літературі чи просто заглибившись у мережу Інтернет. Так, можна. Але навіть у ХХІ столітті нічим не заміниш живого слова. Тому присутні з такою непідробною увагою слухали роздуми пана Миколи про особливості світосприйняття жителів степу й лісу. Про відмінності характерів міфічних героїв українського та російського фольклору. Про етимологію слова «чугайстер». Нарешті, про те, що образ Чугайстра багато в чому збігається з розповідями про "снігову людину", яку в Гімалаях називають – "йєті", на Північному Кавказі – "алмасти", в Сибіру - "мічений", в Індії – "ракшасі", в Греції – "фавн".

Отож, як і передбачалося, суто етнографічними висновками довірлива розмова не скінчилася. Суттєве доповнення - жартома і всерйоз – зробив своїми короткими оповідями з життя відомий кропивницький фотомитець Юрій Лебедєв. Серед його знайомих є люди, котрі беззаперечно вірили й продовжують вірити в існування «снігової людини». І, навпаки, готові звести все до цікавого анекдотичного випадку. Втім, на запитання щодо можливої причетності йєті до загибелі на Уралі туристичної групи Ігоря Дятлова (1959), відповів негативно, давши власний цілком реалістичний і зрозумілий коментар з цього приводу.

Отож, відвідавши захід, присвячений завжди популярній темі «снігової людини», сподіваємося на подальші не менш захоплюючі розповіді від знаного дослідника й педагога, керівника археологічної секції обласної організації Національної Спілки краєзнавців України, кандидата історичних наук Миколи Тупчієнка в лекторії «Вчені руйнують міфи», що з квітня функціонує у відділі мистецтв головної бібліотеки області.

Фото автора

329 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.