ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
02.04.2021 | 12:58

У центрі Кропивницького відкрили етнолабораторію: що це таке і які старовинні речі можна побачити. ФОТО

У центрі Кропивницького відкрили етнолабораторію: що це таке і які старовинні речі можна побачити. ФОТО

У Кропивницькому за адресою: вулиця Дворцова, 12 відкрили етнолабораторію "Баба Єлька". Сьогодні, 2 квітня, її презентували журналістам обласного центру.

Протягом існування однойменного проєкту його команда здійснила 53 експедиції у 62 села Кіровоградщини. У результаті "відкопали" 580 старовинних пісень.

"Ми зібрали понад 600 артефактів у етнолабораторії. Записали близько 200 автентичних рецептів – "кулінарних діалектів" Кіровоградщини. Проєкт став просвітницьким рухом, який, ми так сподіваємося, спонукатиме людей досліджувати своє коріння", – зазначила очільниця ГО "Баба Єлька" Інна Тільнова

Про етнолабораторію та експонати детально розповіла координаторка цього напрямку Світлана Листюк.

"Тут зібрали вже 700 експонатів, не враховуючи старовинних фотографій, які ми маємо і в оригіналі, і у відсканованому варіанті. Серед зібраних речей – вишиті і ткані рушники, постільна білизна, скатертини, рядна і доріжки, різноманітна кераміка, давній реманент та інструменти для роботи вдома по господарству, в полі і в лісі.
Дуже пишаємося одягом і скринями, які ми і самотужки, і за підтримки небайдужих людей звозили з різних куточків Кіровоградщини: Луполове і Благовіщенське, Цибулеве, Верблюжка і Бережинка. Тепер ми зберігаємо речі, як наші прабаби – у скринях", – повідомила пані Світлана.

Серед експонатів – велика кількість одягу: сорочки, спідниці, юпки, прикраси. Зокрема, є кілька цікавих сорочок з інших областей, які потрапили на Кіровоградщину, коли люди переїжджали. 

За словами Світлани Листюк, чимало зразків одягу нашого регіону вже викупили колекціонери і перекупи. Однак команда не втрачає надію зібрати традиційний стрій Кіровоградщини.

Окремо розповіли про майбутню збірку кулінарних діалектів "Смачна Кропивниччина", яку незабаром запустять у тираж.

"Ідея видати збірку з’явилася тоді, коли ми відчули, що, умовно кажучи, варто розмежувати пісні і ковбасу.  У пошуках коштів на збірку вирішили розмістити заявку на краудфандинговій платформі "Спільнокошт". За умовами заявки, фонд "Відродження" має подвоїти зібрану суму. Ми здійснили рекорд, зібравши за 4 дні 50 тисяч гривень. Час збору коштів сплив 31 квітня, а всього за відведений час зібрали 75 тисяч гривень. Книга – на етапі рукопису із внесеними в нього правками. Зараз ми обираємо видавництво і доводимо до досконалості її структуру", – зазначила Інна Тільнова.

І додала, що планують надрукувати тисячу примірників.

Загалом, аби потрапити зараз в етнолабораторію необхідно зв'язатися із координаторами проєкту, які залюбки проведуть для охочих там екскурсію та детально розкажуть про кожен експонат.

564 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.