ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

У Кропивницькому вже читають чергову книгу Петра Мельника із серії кулінарних казок

У Кропивницькому вже читають чергову книгу Петра Мельника із серії кулінарних казок

Журналіст, а віднедавна ще й казкар та поет Петро Мельник – відважний чоловік. Писати про Запорізьку Січ після козацького батька Дмитра Яворницького, змальовувати український степ після Миколи Гоголя та Антона Чехова, повірте, не кожени наважиться. Втім, читачі вже мають змогу судити про сказане, гортаючи нове барвисте видання «Дивовижної подорожі Соні й Асі на козацьку Січ». Відразу зауважимо, що це – казка і насамперед кулінарна.

"Нарешті з’явилася на світ моя третя книга кулінарних казок із неперевершеними, унікальними, неповторними ілюстраціями Федора Лагна! Вкотре перегортаю сторінки сигнального примірника... Цього разу героїні переживають незвичайні пригоди разом із славними лицарями, козаками-запорожцями. І разом із ними готують та споживають смачні козацькі страви, які стали улюбленими й для їхніх нащадків. Тож, як завжди, смачного читання, дорогі діти й дорослі! Додам, що згадувані на сторінках книги кулінарні рецепти та поради сивої давнини апробовані, а страви дегустовані нами на початку третього тисячоліття", – не приховує емоцій Петро Мельник.

Від себе додам, що читачі, котрі подорожували раніше із Софійкою та її улюбленицею кішечкою Асею до далекої Скандинавії та стародавнього Єгипту, відтепер фантастичним чином помандрують до Вольностей Війська Запорізького. Казка показує, що непросто знайти спільну мову й подружитися не тільки з іноземцями, зовсім чужими людьми, але й здавалося б, одноплемінниками, але з іншої епохи. Цікаво, що допомогти в цьому може не тільки знання мови, звичаїв, традицій різних народів, їх історії чи якісь там дипломатичні навички, але й… кулінарія!...

І ще про одне. Хочеться вірити, що зацікавившись козаччиною, зображеною в художньому творі Петра Мельника, найдопитливіші з дітей захочуть зараз чи згодом поглибити свої знання. Вони неодмінно погортають найновіші дослідження відомих істориків козацтва, таких, наприклад, як Юрій Мицик (Києво-Могилянська академія, Україна) чи Сергій Плохій (Гарвардський університет, США). Дізнаються, що була не тільки Чортомлицька (згадується Петром Мельником), але й Хортицька, Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Кам’янська й Олешківська і, нарешті, остання Підпільненська Нова Січ. Де, між іншим, «повсякденною їжею козаків були саламаха (житнє квашене тісто, рідко зварене), куліш, галушки, каші, а також все те, що давав водний басейн Дніпра, степ і ліси: риба, м’ясо диких птахів і тварин, горіхи, ягоди, гриби тощо. З-за кордону привозилися прянощі, цитрусові, різні делікатеси».

Знатимуть, що чи не найславніший з усіх кошових отаманів Іван Сірко кілька разів обирався на цю посаду, але ніколи не був гетьманом. Він зовсім не цурався жінок, а мав дружину, котра, доки він займався ратною справою, з дітьми проживала у Мерефі (нині – Харківщина).

Та й татари далеко не завжди були ворогами, але й союзниками козаків.Особливо допитливі дізнаються, що, крім казкової Соні, на свого часу Січі бували й справжні жінки. Щоправда, як пише Пантелеймон Куліш у «Записках о Южной Руси», не з власної волі.

Органічно вплітаються в казковий сюжет і розповіді про характерників та нагадування про увічнений художником Іллею Рєпіним лист турецькому султану. Втім, підрісши, діти можуть піддати сумніву оте поганське характерництво, оскільки запорожці просто були відважними й кмітливими християнами. А щодо «листа турецькому султану», то ще кілька десятиліть тому львівський учений Григорій Нудьга дослідив, що не одиничною була епістолярія такого роду, а впродовж усього ХУІІ століття існувала своєрідна химерна літературна розвага православних бурсаків, що у різні роки породила чи не сотні подібних веселих «листів» до бусурманського правителя. Їх він помістив до окремої книжечки.

Про все це діти дізнаються потім.

А ось про попередника кішечки Асі – Чеширського Кота з уславленої казки Льюїса Керрола «Аліса в країні див», знаменитого своєю загадковою усмішкою та вмінням щезати, розчиняючись повітрі, залишаючи на прощання тільки свою усмішку, - певно уже знають. Мельникова ж кішечка уміє не тільки непомітно щезати, але й інші особливості. Киця - мудра попутниця, котра не лише розмовляє з дівчинкою Сонею, але ще й нерідко вгадує її думки.

Тож читаймо книгу Петра Мельника «Дивовижна подорож Соні й Асі на козацьку Січ». Знайомимося з кулінарними рецептами від курінного кашовара Гречки. Вивчаймо історію України з дитинства!

А мені ж особисто вже цікаво знати про те, до якої історичної доби і куди саме наступного разу відправлять читачів казкар Петро Мельник і художник Федір Лагно разом з дівчинкою Сонею й кицею Асею, котрі вже стали добрими знайомими. Оскільки ще далеко не всі аркушики паперу з записаними рукою Софійчиної мами кулінарними рецептами різних часів і народів, ненароком розсипані її донечкою у першій книзі, досі знайшлися…

Фото автора

1435 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.