ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

У Кропивницькому вiдкрили виставку народного художника України Андрiя Чебикiна

У Кропивницькому вiдкрили виставку народного художника України Андрiя Чебикiна

У культурному життi Кропивницького – непересiчна подiя: в картиннiй галереї «Єлисаветград» вiдкрилася виставка народного художника України, президента Нацiональної академiї мистецтв України, ректора Нацiональної академiї образотворчого мистецтва України, лауреата Нацiональної премiї України iменi Тараса Шевченка Андрiя Чебикiна.

Зрештою, справдi нацiонального художника, патрiота, котрий не тiльки прославляє Україну своєю творчiстю, а й готує талановитi кадри в найвищiй мистецькiй школi, кредо якого – «Українська образотворча школа обов'язково має розвиватися на засадах гуманiзму i високої естетики» лежить в основi його педагогiчної системи.

Творчий шлях митця позначений незлiченною кiлькiстю робiт, – графiчними серiями,  книжковою графiкою, монументальним мистецтвом. Найвiдомiшi роботи: графiчнi серiї «Село Обрадове», «Солдатськi буднi», «Космiчнi офорти», «Всесвiт», «Космос–Земля»; iлюстрацiї до лiтературних творiв Iвана Франка, Iвана Драча, Бориса Олiйника, Ганни Чубач та iн., серiя гобеленiв для iнтер’єрiв Донецького академiчного театру опери та балету iм. А. Солов’яненка, цикли станкових рисункiв та акварелей. А шлях визнання вiдмiчений вiтчизняними i зарубiжними виставками, премiями, найперше Шевченкiвською, званнями, державними нагородами, увагою шанувальникiв, повагою колег i любов’ю студенства. Це, так би мовити, фактологiя.

Можна багато говорити про офорти Чебикiна, монотипiї, iлюстрацiї до поезiї i прози тощо. Але я зупинюсь лише на темi «ню», над якою художник працює вже не один десяток рокiв. 

У наш час, здається як нiколи, опошлено образ жiнки. Сьогоднi - то не глянцевий журнал, коли на його обкладинцi не мiститься фото намакiяженої дами, переважно топлекс, не телесерiал, коли там не промайнуть кiлька квадратних дециметрiв її iнтимної зони. А що вже говорити про рекламу, де жiнки вiдiграють роль приманки на зразок блешнi або мотиля. Нiяк не зрозумiю, чому вони й досi не б’ють вiкна чи не мажуть дьогтем дверi рекламодавцям, котрi на їхньому фонi рекламують лiки, вибачте, вiд циститу чи дiареї. Суспiльство прагматизму i споживання, схоже, не усвiдомлює, що втрачаючи трепетне ставлення до жiнки, воно в такiй же прогресiї деградує. Це з жiнкою пов’язанi сонети i канцони, сонати i пiснi, зрештою свiтлi полотна, в тому числi i в стилi «ню». Чи нам уже все це не потрiбне?

Чебикiн своїми «ню» повертає нас до тями. Його чистi, загадковi, романтичнi образи жiнок, лiричнi iмпровiзацiї , позначенi високим артистизмом i шляхетнiстю, очищають наше сприйняття жiнки вiд споживацького бруду i совкового вульгаризму. I в цьому розумiннi доречно нагадати слова художника, сказанi ним з iншого приводу, але доречнi i в даному випадку: «Мистецтво – це антипод «естетики огидного». Тож, напевне, сам Господь велiв йому стати спiвавтором «Зiв’ялого листя»: перо вклав у руку Iвана Яковича, а пензель у правицю Андрiя Володимировича. 

Щоб оцiнити художника, достатньо ознайомитися з його творами. А щоб пiзнати його сутнiсть, слiд зрозумiти, чим вiн живе. Його слова: «Академiчну школу знищити не можна»багато чого пояснюють. Ще повнiше мистецьку i громадянську позицiю iлюструє ставлення Чебикiна до виставкового закладу PinchukArtCentre. Як вiдомо, спочатку в примiщеннi колишнього київського арсеналу планувалося створити музейний комплекс. 

Тодi Андрiй Володимирович висловив з цього приводу свою думку: «Концептуально це має бути найбiльший, найвагомiший музей України, де наша iсторiя буде починатися п’ятнадцять тисячолiть тому, а не з князiвської доби, як традицiйно в музеях буває, i закiнчуватиметься найсучаснiшими експонатами — це i матерiальна культура, архiтектура й будiвництво, винаходи. Там буде i Кам'яна Могила, i трипiльська культура, i скiфський перiод, i Давня Грецiя в нашiй культурi, i вплив вiкiнгiв…». 

Але iз суто комерцiйних мiркувань цей комплекс не вiдбувся. Арсенал, потрапивши в комерцiйнi  руки, став «мiжнародним центром сучасного мистецтва ХХI столiття, вiдкритою платформою для художникiв, мистецтв i суспiльства», де часто влаштовуються акцiї, далекi вiд мистецтва як такого, а то й вiдверто антиестетичнi (саме це мав на увазi Чебикiн, кажучи про «естетику огидного»). 

Заперечувати такi центри було б не зовсiм розумно, напевне вони теж потрiбнi. Однак не за рахунок вкрай необхiдної для вiдродження України iдеї музейного комплексу, яку поховали не вiдомо за якими домовленостями. Через десять рокiв пiсля згаданого вище iнтерв’ю Андрiй Володимирович скаже: «Кожен художник має право на власну думку, її цiкаво почути. Гiрше, коли туди йде митець або мистецтвознавець i робить розумну гримасу, мовляв, вiн у тому щось бачить. Якщо бачиш – доведи. Можливо, є та естетика, яка тебе надихає. А я там натхнення нiякого не знаходжу. Iнодi у тих видибенцiях є цiкавi формальнi пошуки, новi матерiали, оригiнальна подача, технологiя. Хоч у цiлому... наприклад, вiдрiзану голову, мумiфiкованих бичкiв, гармидер iз каструль i таке iнше я не сприймаю. Для мене це не мистецтво. Це акцiя… Як художник я базую свою фiлософiю, своє мистецтво на вiчних цiнностях, а вони не вписуються в дешевi за суттю акцiї».

Андрiй Чебикiн – цiлiсна i невтомна особистiсть. Про себе вiн каже: «Цiлiснiсть моя в тому, що я йду вiд себе i знову до себе, iду вперед i весь час думаю над тим, що ще я можу сказати». А про все iнше – його добрий друг, доктор мистецтвознавства, редактор журналу «Образотворче мистецтво» Олександр Федорук«Динамiчний стиль життя i внутрiшня зiбранiсть, дисциплiна в способi «математичного облiку часу», концентрацiя творчої уваги i, врештi, самореалiзацiя, катарсис – у цьому суть життєвої манери i творчого налаштування Чебикiна».

1415 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.