ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Три роки тренерства Єлизавети Горлової: гімнастки вже займають призові місця на міжнародних турнірах. ФОТО, ВІДЕО

Три роки тренерства Єлизавети Горлової: гімнастки вже займають призові місця на міжнародних турнірах. ФОТО, ВІДЕО

Єлизавета Горлова лише три роки працює тренером у Кіровоградській обласній дитячо-юнацькій спортивній школі  «Ніка». Однак за цей час вона стала впізнаваною і шанованою у Кропивницькому. Юні підопічні Єлизавети вже посідали перші місця на міжнародних турнірах з художньої гімнастики.

Тренерка переїхала до нас із Кривого Рогу і не шкодує про своє рішення. РК поспілкувався з Єлизаветою і дізнався секрети мотивації дітей займатися гімнастикою та спортивного успіху.

Єлизавето, щойно ви повернулися з кількох престижних змагань. З яким настроєм? З якими результатами?

– Настрій – чудовий. Цьогоріч у нас був дуже потужний  старт. Ми боролися за перемогу на двох міжнародних турнірах: «Кубку Закарпаття», що проходив в Ужгороді, та «Sosnowies Spring Cup-2018» – у Сосновці, в Польщі.

За кордоном моя вихованка Варвара Табалова завоювала «золото». Ця дівчинка – одна з найсильніших гімнасток 2012 року народження у Кропивницькому.  Інші наші грації також добре заявили про себе в Сосновці, що в Польщі. Так, за вправи з булавами третє місце зайняла Марія Сіненко, Саша Кожухар – сьоме, Даша Омельченко була восьмою.

В Ужгороді нам також посміхалася доля: Варвара піднялася на другу сходинку. Дуже успішно виступили й Марія Антонюк, Лера Корнєва та Анастасія Предтеченська. Тут варто наголосити, що на турнірі було представлено близько 500 учасниць, кожна гімнастка змагалася з 20-30 представницями у своїй категорії. Тому, зрозуміло, що призові місця вибороти було нелегко, але відчайдушна робота над собою дала результати.

– Що у найближчих планах?

– Уже за декілька днів вирушаємо на змагання до Болгарії. Сподіваюся на хороший результат, адже зараз інтенсивно займаємося. У дівчат – щодня  тренування, а буває, і двічі на день. Дещо згодом гімнастки випробують свої сили тут, у Кропивницькому. А потім буде місяць відпочинку. Й уже з серпня – знову до тренувань. Наполегливих тренувань. Бо без наполегливості у нашій справі годі очікувати гарних результатів.

Насправді, під час турнірів дуже багато залежить від дітей. Адже просте недосипання, застуда тощо можуть вплинути на результат.

– Ваші гімнастки – зовсім юні, це діти. Чи не остерігаєтеся того, що вони зарано стають зірками. Чи не нашкодить це їм у школі, в колі друзів?

– Я сама займалася художньою гімнастикою з 5-річного віку. І розумію своїх підопічних, як ніхто. На мою думку, спорт їх дисциплінує, загартовує, вчить витривалості та вмінню долати перешкоди.

Можливо, іноді й трапляється якась заздрість з боку однокласників, оскільки гімнастки – не такі, як усі (завжди підтягнуті, стрункі, граційні), але ж для цього потрібно багато працювати. Не кожному до снаги повернутися о 5-ій ранку в понеділок зі змагань, а після – на класичні уроки, до яких також треба готуватися. Всі учителі вимогливі, і навчання в школі не має залежати від занять гімнастикою. Спорт не робить нікому поблажок, він лише дисциплінує і додає витривалості. А це, погодьтеся, в житті – дуже важливо. Мої вихованки зарані подорослішають, зможуть самостійно приймати обдумані рішення і знати, що нічого в житті просто так не дається, за все треба боротися. Я їх навчаю боротися і перемагати. І це не може зашкодити ні в школі, ні в університеті.

Єлизавето, що, на вашу думку, головне в характері справжніх грацій?А які риси заважають у спорті?

– Одна із основних рис характеру, що надважливі для гімнасток, – працелюбність. Адже маючи ідеальні зовнішні параметри, хист до спорту, можна так ніким і не стати, скажімо, жаліючи себе. Талант – це лише 10 відсотків успіху, а решта – щоденна виснажлива робота. 

Вважливо, аби над результатом у єдиній команді працювали діти, тренер та батьки одночасно. Нині часто дівчатка страждають від зайвої ваги, тож, потрібно, аби до цього рідні майбутніх спортсменок ставилися серйозніше. Не менш важливо перед змаганнями дотримуватися режиму та раціону харчування. Інколи варто, аби дитина повечеряла сиром чи з’їла яблуко, а не смажену картоплю чи запечену курку. Тож, характер у моїх підопічних має бути.  До слова, чи не найбільше досягти хороших результатів гімнасткам заважає лінь. Якщо дитина працьовита, старанна, то вона розвине гнучкість, розтяжку і пильність.

– Як правильно працювати з найменшими, щоб не відбити в них бажання професійно займатися художньою гімнастикою? Є якісь секрети?

– Гімнастика, на професійному рівні, – це колосальна відповідальність тренера та батьків. Часто після перших 2-3 тижнів занять батьки уже очікують результатів. Потрібно розуміти, що нічого відразу не буває. Найперше, майбутнім гімнасткам потрібно прищепити любов до художньої гімнасти. І, звичайно, коли приводять 3-4-річних дітей, то ми з ними працюємо в ігровій формі. Для мене головне, аби в дівчаток було бажання займатися та горіли очі. Адже розтяжки, шпагати – це все індивідуально. І не можна за два тижні всіх відразу садити на шпагат, комусь знадобиться цілий рік занять, комусь – кілька місяців.

Від дитини нічого не можна вимагати, її треба всіляко мотивувати:  розповідати про гімнастику, показувати відео, пробувати вдома разом із нею гратися і, скажімо, для початку бодай на носочках походити.

Потрібно пам’ятати, що гімнастика – це самовираження, прояв індивідуальності. Тому щочотири роки змінюються правила виступів на змаганнях. Нині – цікаві правила, діти мають бути артистичними, танцювати, розповідати власні історії, а не виконувати низку складних вправ.  

– Ким ви мріяли стати в дитинстві?

– Уже з семи років я хотіла бути тренером. Спочатку батьки сумнівалися у серйозності моїх намірів. Усе ж у п’ять років мене таки відвели на спортивну гімнастику. Але там уже засумнівалися тренери: заявили, що я зависока для цього виду спорту. Та долю не обійдеш: у садочку мене помітила і відібрала тренер із художньої гімнастики і зуміла привити мені любов до гімнастики та розвинути всі необхідні якості майбутнього тренера. Понад 20 років я займалася, поступово отримувала розряди, згодом стала майстром спорту. Тренер Ольга Шевченко покликала мене у Кропивницький, і тут я вступила у педагогічний університет. Після закінчення вишу довго не могла знайти роботу, лише згодом мене взяли тренером у спортивну школу «Ніка». Пошук дітей був також неабияким викликом: розклеювала оголошення у маршрутних таксі, відвідувала дитячі садки, роздавала візитівки.

У яких умовах нині доводиться тренувати молодь?

– Держава дає базове фінансування і підтримку, все інше – за рахунок батьків. Ситуація змінюється, коли діти виходять на чемпіонати України.

– Ваші побажання батькам вихованок. Як їм реагувати на дитяче «не хочу», «не сьогодні», на сльози, зрештою?

– «Не хочу», «не буду» потрібно перебороти і зробити все, аби дитина полюбила цей вид спорту. І слід пам’ятати, що підтримки потребують не лише  діти, а й …тренери.

Мені от дуже пощастило з колективом та батьками моїх вихованок, які готові допомогти у будь-якій важкій ситуації. І прийти і пропилесосити килим перед змаганнями, і приглянути за дітьми на виїзних турнірах...

Звичайно, бувають різні ситуації під час тренувань. Але я неймовірно люблю свою роботу. Зал – це мій другий дім, тут моя душа, моє серце. Я з радістю пишу конспекти перед заняттями, оскільки хочеться якось по-новому подати матеріал. Разом із дівчатками ми ходимо в кіно, на піцу. Коли я сама їздила на змагання, то мені писали вихованки, чекали наших тренувань. Найвища нагорода для мене – коли у дітей горять очі і вони готові засвоювати нові знання, щоб долати нові вершини.

– Залишається лише побажати, щоб і престижних змагань, і підкорених вершин у вашому житті  й у житті ваших вихованок-гімнасток було побільше.



2057 0
НОВИНИ



Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.