ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Смерть демобілізованого учасника АТО зі Світловодська: В усьому винні медики?

Смерть демобілізованого учасника АТО зі Світловодська: В усьому винні медики?

18 травня у Кропивницькому відбулася прес-конференція матері ветерана АТО зі Світловодська Світлани Рощиної та правозахисників громадської організації «Українська правозахисна агенція» Анни Пахомової і Наталії Пашиної. Мова йшла про 27-річного Артема Рощина, який помер від інсульту. Правозахисниці звинуватили у некваліфікованій та несвоєчасній допомозі медиків. РК розбирався, що сталося того дня. 

Артем Рощин народився 6 лютого 1990 року. Закiнчив Свiтловодську середню школу № 9. Навчався у Комсомольському полiтехнiчному технiкумi. З 2009 по 2010 рiк проходив строкову службу в армiї, з 2010 по 2015 рiк працював автослюсарем - водiєм на Кременчуцькому сталеливарному заводi. Пiд час четвертої хвилi мобiлiзацiї був призваний до Збройних сил України. На Сходi воював у складi 59-ої окремої мотопiхотної бригади (вiйськова розвiдка). 

У зонi АТО мав гострий головний бiль, жив на знеболювальних. Повернувшись додому також скаржився на слабкiсть, головний бiль, перенiс iнсульт. Лiкувався у Свiтловодській ЦРЛ, обласному госпiталi. Медики встановили, що у хлопця пухлина мозку та направили до Київського iнституту нейрохiрургiї. Яким чином вiн пройшов медогляд та потрапив до лав армiї на сьогоднi питання вiдкрите.  В очiкуваннi операцiї 10 березня в Артема стався другий iнсульт. У стані коми його доправили до реанімації. 14 березня він помер. 

За словами мами Артема, очiкувати «швидку допомогу» дружинi хлопця довелося 40 хвилин. Медикiв звинуватили у халатностi, адже станцiя «швидкої» знаходилася за 20 хвилин вiд мiсця проживання пацiєнта, а також у зволiканнi з визначенням закладу, до якого Артема мали доправити. 

За словами жiнки, вже у Свiтловодськiй центральнiй районнiй лiкарнi попри те, що хлопець був учасником АТО, з родини взяли кошти на лiкування. Мова йде про 800-900 гривень за 4 доби.

«Тривалий час ми не могли отримати документацію про лікування і причину смерті. Коли вже їх отримали, там було написано, що його забрала «не швидка», а перевели з палати інтенсивної терапії до реанімаційного відділення. Також була виписка, що перед цим він лежав на лікарняному ліжку і 9 березня самовільно його покинув, а 10 березня стався інсульт»,- каже мати хлопця і переконує, що в стаціонарі він не лежав. 

Наталія Пашина звинуватила диспетчера станції швидкої допомоги у недбальстві, адже на екстрений виклик було направлено не спеціалізовану бригаду, як це передбачено у випадку інсультів. Також вона заявила, що частина вини є на Олександру Ярошенку, головлікарю Центру екстреної медичної допомоги, якому підпорядковується світловодська підстанція. 

«Ми знаємо, що Ярошенко не ознайомлений зі своєю посадовою інструкцією, і я не здивуюся, що таку інструкцію він не довів до відома своїх підлеглих. Вони, мабуть, не знають законодавчо встановлених нормативів. Також водій бригади відмовився допомогти фельдшерам транспортувати хворого. Це взагалі нонсенс, як така людина може надалі працювати. Саме керівник бригади несе на собі відповідальність за бригаду. На його плечах відповідальність, що швидка їхала 40 хвилин. Диспетчер також несе відповідальність, адже мав направити спеціалізовану бригаду та перетелефонувати в медичний заклад і повідомити, що туди везуть пацієнта», - заявила правозахисниця. 

Надалі громадська організація планує добиватися відкриття кримінального провадження за фактом халатності лікарів, а також підробки медичної документації. 

Світлана Рощина також зазначила, що дружина Артема залишилася сама на зйомній квартирі з двома неповнолітніми дітьми та не отримує жодних пільг.

РК зв’язався з Дар’єю Ільїною, директоркою територіального центру соціального обслуговування Світловодського району, радником міського голови та голови РДА з питань АТО щодо цієї ситуації. За словами посадовця, родиною займається відколи довелося допомагати у лікуванні Артема. 

«На сьогодні вони не отримують пільги, тому що його смерть документально ще не пов’язана із перебуванням на службі у зоні АТО. Таке підтвердження має надати Територіальний військовий госпіталь в Одесі. Його дружина відправила туди документи, тепер чекатимемо. Наразі готуються зміни до законодавства, коли родини можуть отримати компенсацію у разі, якщо смерть настала через перебування в АТО. Можливо, коли вони будуть прийняті, вони отримають виплату», - зазначила Дар’я Ільїна. 

У Центрі екстреної медичної допомоги у коментарі РК повідомили власне бачення того дня. 

«За вказаним випадком був виклик зі скаргою «болить голова». На цей момент усі бригади перебували  на виклику. Кількість бригад встановлена нормативами у відповідності до кількості населення. Те, що виклик був не екстреним, зафіксовано в архіваторі мови на світловодській підстанції (аудіозапис розмови – авт.). Пізніше були дзвінки, що пацієнт втратив свідомість. Проте на станції не було вільної бригади. Як тільки відізвалася вільна бригада, їй дали цей виклик. 
Щодо інформації про виїзд за 40 хвилин. Виклик дали через 17 хвилин. В поясненнях бригади йдеться, що коли вони приїхали до будинку, тривалий час стояли під під’їздом, адже у квартирі викликаючих немає домофону і вони не могли зайти. Лише через деякий час, коли вийшли родичі, вони потрапили у квартиру. 
Звинувачення, які пише правозахисна організація, та вживає терміни «злочинні дії», вважаю не має права так говорити. В інтернеті пишеться чітко, що «через злочинні дії медпрацівників». Вважаю, що лише суд може визначити, чи були такі дії, чи ні. Також дається (в публікаціях і заявах – авт.) оцінка кваліфікації лікарів, що не в їхній компетенції. Наприклад, писалося, що в складі бригади були лише жінки. Але там був фельдшер чоловік і жінка, теж фельдшер. Це була фельдшерська бригада. У нас взагалі укомплектованість лікарів становить 50%, бо у країні така ситуація. Так штучно звинувачувати і налаштовувати людей на швидку допомогу не можна. Так, у нас є конфлікт із правозахисницею. Про це усі знають. Він триває понад півтора роки», -
зазначила заступниця головлікаря Людмила Луданова.

Випадок, що водій відмовився допомогти транспортувати хворого посадовець спростовує.

«Такого не було. Там були фельдшери чоловік і жінка та водій. Вага пацієнта за поясненням медиків була понад 100 кілограмів. І звісно, що жінка і ці два чоловіки не могли його фізично транспортувати. Не пам’ятаю який там був поверх, але в під’їзді було важко з ношами розвертатися. Тому вони попросили, щоб родичі організували допомогу. У нормативних документах передбачається при потребі «організувати транспортування коли це неможливо». Ми, навіть, іноді викликаємо МНС. Родичі відмовилися, сказали, що у під’їзді живуть одні пенсіонери. Тоді працівникам довелося викликати ще одну бригаду на допомогу, адже підстанція знаходилася близько. Вони разом винесли хворого. Коли їхала інша бригада вони надавали допомогу, внутрішньовенні уколи, передбачені при інсульті»,- зазначила посадовець. 

Головлікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Олександр Ярошенко звинувачення Наталії Пашиної пов’язав із давнім конфліктом, який виник у зв’язку зі звільненням її чоловіка із медзакладу, який працював водієм «швидкої». Медик зазначив, що у тій справі тривають суди, які й розставлять всі крапки над «і». 

З керівництвом Світловодської ЦРЛ РК так і не вдалося зв’язатися, аби почути їхній коментар із приводу ситуації. За тиждень у головлікаря не виявилося часу, аби поспілкуватися з журналістом. Пропозиції зустрітися в Кропивницькому також залишилися без відповіді. 

У разі, якщо небайдужі мають бажання допомогти родині військового, РК готовий поділитися контактами посадовців, що займаються цією сім’єю. 

Артем Рощин, фото з сайту "Світловодськ"

2653 1
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.