ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Сергій Горбовський: Є депутати, які на комунальній землі порозміщували МАФи і зробили на цьому великий бізнес

Сергій Горбовський: Є депутати, які на комунальній землі порозміщували МАФи і зробили на цьому великий бізнес

Питання боротьби зі стихійною торгівлею актуальне для всіх великих і малих міст України. Незаконні забудови, найвигідніших з точки зору прохідності територій, викликають не лише дискусії, а й тягнуть за собою низку адміністративних та кримінальних правопорушень. Як з такими явищами справляються у Кропивницькому і чи є надія на те, що з міста зникнуть потворні кіоски та припинеться засилля МАФами розповів в інтер’ю «РК» начальник управління по сприянню розвитку торгівлі та побутового обслуговування населення Кропивницької міської ради, депутат міської ради Сергій Горбовський.

Начальником управління торгівлі вас призначили в червні, а звіт щодо боротьби зі стихійною торгівлею яскраво говорить про те, що ефективність роботи управління за цей період, порівняно з такими ж періодами інших років, виросла майже вдвічі. Ви маєте окремий власний план щодо вирішення цього питання?

-  Нічого особливого немає. Просто я активізував роботу муніципального патруля. Рейди тепер проводяться майже кожні 2 дні, а не раз на тиждень, як це було раніше. В сезон літньої торгівлі рейди організовували практично щодня.

Розкажіть про найбільші проблеми, які виникають під час рейдів боротьби зі «стихійкою».

-  Невизнання і нерозуміння підприємцями-«стихійниками» незаконності своїх дій. Кожен сприймає попередження патруля як таке, що «тільки до нас чіпляєтесь, он в іншому районі торгують…», хоча рейди перевірок проходять в кожному мікрорайоні міста. Я завжди говорю таким людям, що відповідати треба за свої власні вчинки. Закон починається не з когось і десь там в іншому мікрорайоні, а саме з виконання його нами особисто. Якщо кожен його дотримуватиметься, тоді й почнемо жити в правовому полі.

- На своїй сторінці в Фейсбук ви якось написали, що «стихійники» попереджають один одного про рейди і до приїзду патруля намагаються сховати товар навіть за рекламними щитами на тротуарі. Як ви боретесь з таким явищем?

- Я вам скажу більше, вони не просто намагались сховати товар, вони чекали великогабаритний транспорт, щоб його вивезти. Тобто, працюють підприємці-перекупщики. В такій ситуації ми намагаємось залучати правоохоронні органи, щоб вони фіксували автотранспорт, яким вивозиться товар. Що це дає? Принаймні, ми знатимемо, що продавець товару всього-навсього продавець, якого наймають, і складати протокол ми вже будемо не на реалізатора, а безпосередньо на власника, який порушує закон.

-Іншими словами, стихійною торгівлею займаються не бабусі з городиною, а підприємці, які «роблять» свій бізнес?

- Бабусі зараз вже практично не торгують – сезон закінчився. А якщо й хочуть продати засолений огірок чи редьку, то виходять на півгодини-годину, отримають свої 10 грн і задоволені «прибутком» йдуть додому. Стихійну торгівлю дійсно створюють підприємливі люди. Вони продають по 100-200 кг продовольчих товарів на день і отримують від цього немалі доходи в обхід законів і податків. Сьогодні на вулицях реалізують банани, хурму, цитрусові, рибу різних видів (хамса, кілька). Наведу один приклад. На Ковалівці реалізатор збувала товар десятками ящиків щодня. Управління торгівлі у складі муніципального патруля зробило відповідне попередження і заборонило торгувати, зокрема, й через сумнівний вигляд явно несвіжої риби. Представник санепідемстанції навіть неозброєним оком визначив, що вона непридатна до споживання. Жодних документів чи сертифікатів якості на продукцію не було. До того ж торгували нею в кількох метрах від проїжджої частини з інтенсивним рухом транспорту. Вихлопні гази з вмістом свинцю частково осідають на товари. Патруль зобов’язав реалізатора скласти товар і протягом дня перебував біля продавців, щоб ті не відновили свою діяльність. Звісно, власнику невигідний «простій», продукти втрачають товарний вигляд, дохід зменшується. Що робить власник? Впевнений у безкарності, він телефонує реалізатору і попри присутність поліції, спецінспекції та інших органів влади наказує їй розкладати товар і торгувати. Звісно, реалізатор на таке порушення йти відмовилась і власник її звільнив не думаючи. Цього «підприємця» ми вже розшукали, у нього по місту щонайменше три таких точок продажу – на Полтавському ринку, біля старого автовокзалу й на Ковалівці. Ми з ним зустрілись і попередили, що в подальшому всі протоколи складатимемо не на реалізаторів, які змінюються мало не щомісяця, а безпосередньо на нього. Адже крім порушення правил торгівлі ним порушується і трудове законодавство.

Чи може конфіскація товарів стати ефективним методом боротьби зі «стихійниками»?

-  Методом так, але чи ефективним?! Живий приклад. На початку вересня на вулиці Попова конфіскували кукурудзу і сливи. Суд призначив розгляд справи на 11 листопада. Вся конфіскована продукція зберігалася у холодильниках на центральному ринку. Як ви думаєте, що сталося зі свіжою кукурудзою і сливами за два з половиною місяці?! А у випадку, коли суд приймає рішення про накладення штрафу і повернення товару, що ми повернемо? Зіпсовану продукцію чи нову, придбану за власні кошти? От тому поліція і не спішить конфісковувати, бо такі прецеденти вже були.

 У Кропивницькому постійно обговорюють питання розміщення і діяльності незаконних МАФів. Хто регулює видачу паспортів прив'язки, дозволів на оренду земельних ділянок і торгівлю?

-  Завжди треба з’ясовувати на яких підставах розміщено МАФ. Якщо на підставі договору оренди земельної ділянки між підприємцем і міською радою, то звичайно, це питання розглядалося депутатами на сесії міськради якоїсь із каденцій. Якщо МАФ розміщено згідно паспорту прив’язки, то цей дозвільний документ видається на безоплатній основі управлінням архітектури.

Чому тоді багато дорікань з цього приводу звучить на адресу управління торгівлі?

-  Багато хто не володіє інформацією. До 2010 року управління торгівлі надавало дозволи на розміщення об’єктів. Коли підприємець хотів облаштувати власну торгівельну точку, він подавав документи в управління торгівлі, яке й видавало відповідний дозвіл. При цьому підприємець сплачував до бюджету міста невелику суму одноразово. Після 2010 року у зв’язку зі зміною податкового законодавства, поняття «дозвіл на розміщення об’єкту» скасували разом з відповідною функцією управління торгівлі. У 2011 році міська рада прийняла рішення про рекомендаційний, підкреслюю, рекомендаційний характер отримання підприємцями картки обліку. А управлінню торгівлі залишили всього лише функції взяття таких підприємців на облік, теж у рекомендаційному форматі.

Тобто, маючи дозвіл на оренду земельної ділянки і паспорт привязки, підприємець може вести свою діяльність без картки обліку?

-  Так, це не є порушенням законодавства.

А якщо дозвіл на оренду землі є, але немає паспорту привязки?

-  Дивлячись, яка конструкція. Якщо це не стаціонарний МАФ, а пересувний вагончик, то договору на оренду земельної ділянки буде достатньо. Для розміщення МАФу паспорт прив’язки обов’язковий документ.

На сьогодні управління торгівлі не має ніякого відношення до видачі дозволів на розміщення МАФів?

-  Абсолютно не має ніякого відношення. Це прерогатива управління містобудування та архітектури. Більше того, якщо до нас звертається підприємець за отриманням картки обліку, ми обов’язково вимагаємо надати погодження схеми розташування об’єкту, яке видає управління архітектури. Управління торгівлі тільки частково регулює цей процес. До нашої сфери діяльності належить контроль за розміщенням об’єктів сезонної торгівлі – точок з продажу квасу влітку чи ялинок під Новий рік. Тобто, це стосується місць тимчасової дислокації об’єктів торгівлі, затверджених виконкомом і, які діють або сезонно, або згідно дозволу один рік. Наприклад, місця дислокації під пересувні вагончики (на колесах), які сьогодні в одному місці, а завтра в іншому.

Один з таких стоїть біля колишнього кінотеатру «Зоряний»…

-  Так, цей пересувний вагончик розміщений там на підставі договору оренди з підприємством, якому належить кінотеатр «Зоряний» і земельна ділянка згідно державного акту. Ми перевірили, дозволи на продаж продукції від санепідем станції в них є, погодження щодо пожежної безпеки також. Управлінню торгівлі показали всі документи і поставили перед фактом.

Яка тоді роль управління торгівлі в цілому в питанні розміщення і функціонування МАФів?

-  Управління торгівлі має контролюючі функції щодо перевірки інформації про діяльність того чи іншого МАФу. Ми можемо зробити запит і до управління архітектури, і до управління земельних відносин.

А є повноваження перевіряти законність виданих раніше дозволів на розміщення МАФів?

-  Так. І ми це перевірямо.

Чому тоді в місті велика кількість незаконних МАФів?

-  А хто вам сказав, що вони незаконні?

Часто в соціальних мережах активісти чи навіть депутати публікують фото МАФів, наприклад у центральному сквері, чи біля того ж «Зоряного»…

-  На жаль, МАФів у місті дійсно забагато. Але розмов про те, що вони незаконні набагато більше. Чого незаконні? «Бо я так думаю» чуємо ми часто. Якщо хтось вважає, що той чи інший МАФ розміщений незаконно – звертайтеся з запитами до міської ради, в управління торгівлі, архітектури, телефонуйте на «гарячу лінію», показуйте місця і ми перевірятимемо законно чи незаконно вони стоять. На сьогодні ефективно працює комісія по демонтажу незаконних об’ктів і я, як керівник управління торгівлі, вхожу до її складу.

Скільки МАФів демонтували за останній рік?

-  За рік комісія розглянула більше 40 таких об’єктів, з них більше 30 вже демонтували. Я особисто, коли бачу сумнівний на перший погляд МАФ, перевіряю його законність і якщо немає відповідних документів, питання виноситься на розгляд комісії по демонтажу, яку очолює заступник мера.

Яскравий приклад, територія біля старого автовокзалу. Там розміщувалося близько 11 торгових ларьків, які разом зі «стихійниками» утворювали цілий тунель. Ми проводили там рейд і разом з тим перевірили законність розміщення так званих малих архітектурних форм, хоча їхній вигляд архітектурним ніяк не назвеш. Дозвільні документи були наявні лише у двох з них. Решту ми демонтували. На Волкова, 11 демонтували чотири незаконних об’єкта, на Добровольського теж…

Громадськість і ЗМІ не завжди в курсі, що десь демонтують незаконний МАФ…

-  Є робота, за яку працівники управління отримують зарплату і якщо ми її виконуємо, то це не значить, що маємо голосно заявляти про кожен крок. Якщо так всі робитимуть, це вже не робота, а вихваляння буде. Звісно, хотілося б рухатися в більшому темпі, але ми рухаємось і доволі ефективно.

Закінчився сезон літньої торгівлі. Чи всі підприємці виконали умови щодо демонтажу літників біля стаціонарних об'єктів?

-  Практично всі. Відкритим залишається питання чотирьох закладів по вулиці Дворцовій, де власники стаціонарних кафе чи ресторанів не прибрали літні майданчики. Всі вони попереджені про порушення й про те, що їхнє питання розглядаються комісією по демонтажу.

Коли засідатиме комісія?

-  Засідання призначає голова комісії, заступник міського голови. Про дату і час проведення зазвичай повідомляють на офіційному сайті міської ради.

На останньому засіданні сесії міської ради погодили проект рішення, що передбачає інвентаризацію МАФів і встановлення мораторію на видачу паспортів прив'язки і дозволів на оренду земельних ділянок. З чим це пов'язано і що це дасть місту?

-   Я вважаю це правильним рішенням і підтримав його на сесії. Ми повинні навести лад і розібратися з наявними в місті МАФами, а вже потім видавати дозволи на нові. Місто в деяких районах перетворили на суцільний ринок і знайти крайнього дуже важко. Тут потрібен комплексний підхід. Боротися з засиллям МАФів ми маємо не лише силами управління торгівлі, не лише баталіями в соціальний мережах чи популістськими виступами на зразок «що це таке? Горбовський приберіть», а об’єднувати навколо проблеми зусилля і громадських організацій, і депутатів, і виконавчих та правоохоронних органів. Кожен депутат знає про проблеми на своїх округах не з чуток, а з середини. Є місця, де розміщені МАФи. Було б правильно, якби кожен депутат з’ясовував законність розміщення на його окрузі МАФів, подавав відповідні запити щодо порушень правил торгівлі. Бо зараз ситуація протилежна – деякі депутати навпаки лобіюють власні інтереси і розвивають таким чином свій бізнес. Ви думаєте депутат не знає, чий на його окрузі встановлюється МАФ чи відкривається магазин?! Значить мешканців ці питання не хвилюють, або ж депутат не працює. Є депутати, які підходять в управління і запитують «а чий це МАФ?» і ми спільно збираємо інформацію, перевіряємо. В місті більше тисячі МАФів і якщо кожен депутат трохи попрацює в цьому напрямку, то й комісії не потрібні будуть.

Вже давно активісти впевнено заявляють про те, що раніше дозволи на оренду земельних ділянок, як і паспорти привязок, видавались в якийсь незаконний спосіб. Що робити у випадку, коли з першого погляду видно, що МАФ стоїть чи то на водопровідних мережах, чи то на дитячому майданчику, в сквері, а всі дозвільні документи є?

-  Комісія, яку буде створено для інвентаризації МАФів, а я за посадою маю увійти до її складу, обов’язково розбереться у тому, де і чиї МАФи розміщені, за яких підстав отримувались дозволи, чиї інтереси лобіюються і хто найбільше зацікавлений у подібному бізнесі, який перетворює місто на один великий ринок. Я впевнений, що ця інформація буде багатьом цікавою, в тому числі і громадським організаціям, які слідкують за цим процесом у місті.

Тут треба розуміти, що паспорт прив’язки завжди видавався на безоплатній основі. І цей важливий момент тоді не враховували. А бюджет міста міг би отримувати серйозне поповнення. Зараз, я вважаю, від цього треба йти і заключати з підприємцями договір сервітута, встановити певні правила торгівлі, зокрема, які стосуються і сплати коштів до міського бюджету.

Хто ще увійде до складу комісії з інвентаризації?

-  Ще невідомо, адже рішення через помилки відправили на доопрацювання. Але я вважаю, що членами комісії мають стати, в першу чергу, неупереджені особи. І ні в якому разі не ті, в тому числі і депутати, які мають безпосередній стосунок до цього роду бізнесу у Кропивницькому. Це не має стати інструментом розборок між конкурентами чи кришуванням власного бізнесу. Адже є депутати, які на комунальній землі порозміщували МАФи і зробили на цьому великий бізнес. Знаючи усю специфіку з середини, вони отримали паспорти прив’язок, дозволи, оформили їх на дружин чи третіх осіб, побудували на них МАФи і здають в оренду підприємцям за 200-300 грн квадратний метр, отримують мільйонні доходи і при цьому нічого не сплачують до міського бюджету. Такі особи знайшли найлегший спосіб отримувати прибуток при найменших затратах. Одна справа, коли МАФ розміщує виробник товарів, який сплачує податки, адже йому треба якось продавати свій товар, і зовсім інша – коли з’являються так звані підприємці, які заробляють на посередництві  за рахунок високої орендної плати і ніяких витрат не здійснюють. До речі, деякі МАФи, які начебто мають усі дозвільні документи, розміщенні навіть у скверах і парках.

Мешканці Кропивницького вже звикли до регулярних ярмарків, які ви організовуєте в місті. Нещодавно почули критику від декого з депутатів щодо цього. Як часто ви їх проводите і чи це вдячна справа взагалі?

-  Якщо за минулий рік відбулося тільки два ярмарки, то в цьому році ми провели вже дванадцять. Хочу сказати, що найоб’єктивнішу оцінку нашій роботі ставлять мешканці нашого міста, а не окремі заполітизовані фігури. Серед тих же депутатів є немало таких, на чиїх округах ми організовували ярмарки і, які дуже вдячні за це. Приємно, коли після проведення ярмарки на Олексіївці депутат цього округу підійшов і подякував всьому управлінню від мешканців мікрорайону. Там всього за півдня реалізували, за вигідною для людей ціною, більше ніж 5 тон картоплі і немало іншої продукції. Оце і є показник. Коли проходять ярмарки біля міської ради, то утворюються великі черги. Якби було не вигідно – не купували б і не дякували, а пішли б за 300 м на центральний ринок і скупилися б там.

Як вам вдається мотивувати підприємців? Не всім же вигідно продавати свою продукцію за нижчими на порядок цінами?

-  Не всім. Дехто говорить, що обласні ярмарки кращі, ніж міські. В чомусь я з цим погоджуюсь, адже з області приїжджають фермери, які самостійно вирощують, або виробляють свою продукцію. В місті таких дуже мало. Ті, кого ми запрошуємо на ярмарку, є безпосередньо виробниками, а не перекупщиками. Ми працюємо також з оптовими виробниками. Звичайно, головною вимогою є якість і найбільш доступна, вигідна ціна. І людям добре, і виробники з доходом.

Що цікавого чи незвичного до Нового року готує управління торгівлі?

-  Вже традиційними для всіх стали передноворічні і різдвяні ярмарки. Управління торгівлі готується до них і шукає вигідні пропозиції серед виробників новорічних прикрас і супутньої атрибутики. У Кропивницькому, на жаль, перекуповують в основному китайські речі, а не оригінальні товари українських виробників. Вже на початку грудня ми зможемо більш детально обговорити результати підготовки.

-  Дякуємо, за цікаву і відверту розмову!

1496 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.