ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Що пов’язує суперечливу постать Троцького з теренами Кіровоградщини. ФОТО

Що пов’язує суперечливу постать Троцького з теренами Кіровоградщини. ФОТО

Завтра, 25 жовтня виповниться 140 років від дня народження Льва Троцького (1879-1940).  Не дивно, що лідер революцій на теренах Російської імперії 1905 та 1917 років у ролі «найвідомішого в світі уродженця Єлисаветградщини та України» потрапив на сторінки цьогорічного «Історичного календаря Кіровоградщини» Володимира Боська. Як Лейба Бронштейн, він був вихідцем з села Янівки, що нині опинилося в складі Береславки Бобринецького району. Це вже згодом носитиме псевдо: Перо, Сєдов, Старик, Львов, Яновський і, нарешті, найвідоміше – Троцький.

З метою туристичної привабливості регіону кілька років тому велася дискусія щодо можливості встановлення нестандартного, а доволі символічного пам’ятника  Льву Троцькому в Бобринці. Надто вже багато у світі людей бодай щось чули про цього революціонера й письменника. На той час незабутній Володимир Панченко запропонував зобразити Троцького з льодорубом, котрим він намагається розколоти земну кулю. «Революция – великая пожирательница людей и характеров…Нельзя строить армию без репрессий... До тех пор, пока гордые своей техникой, злые бесхвостые обезьяны, именуемые людьми, будут строить армии и воевать, командование будет ставить солдат между возможной смертью впереди и неизбежной смертью позади», – стверджував і, що головне, підтвердив власною кривавою діяльністю – особливо в роки Української революції – Троцький. Отож, навіть напівміфічний образ румунського Дракули, що досі принаджує до Карпат грошовитих любителів гострих відчуттів, у порівнянні з цим марксистом – «відпочиває». Тому цікаві до всього туристи задовольняються поки що невеличкою експозицією в Бобринецькому районному музеї імені Миколи Смоленчука та ще поїздками у степ, на місце, де стояла хата, в якій Троцький народився, щоб потримати в руках залишки історичної цегли…

І все ж сучасники Троцького – відомі українці – намагалися відшукати в його біографії щось людське й, навіть, зрозуміле. Так, Олександр Семененко, зі свого бразильсько-американського «далека», колись згадував ту «українську глушину, де народився і виріс добре відомий Лев Троцький»«Я студентом у 1916 році їздив якось за Бобринець і бачив Янівку, – пише автор спогадів «Харків, Харків…», – де стояв маєток і млин Бронштейна. Тоді ще ніхто не знав, що син Давида Бронштейна буде творцем і фельдмаршалом Червоної армії… Рідною мовою малого Льови була українська мова. Нехай це нікого не здивує. Батько його Давид Леонтійович говорив українською мовою, а Льова, поки його не повезли до Одеси, російської мови не міг знати… Під Бобринцем мовний океан був український. В Одесі родич Моня Шпенцер відучив хлопця від української…».

І ще на один цікавий український аспект звертає увагу краєзнавець Володимир Босько, розповідаючи про Троцького: «Наприкінці життя у 1939 він написав статтю «Українське питання», у якій відстоював необхідність створення незалежної соборної української держави».

Жоден автор, котрий бодай ненароком торкається історії Єлисаветграда-Кропивницького, не забуває процитувати відомі слова Льва Троцького, сказані ним про красу нашого міста більш, ніж столітньої давнини у книзі «Моя жизнь»: «Ни одна из столиц мира – ни Париж, ни Нью-Йорк, – не произвела на меня впоследствии такого впечатления, как Елисаветград, с его тротуарами, зелёными крышами, балконами, магазинами, городовыми и красными шарами на ниточках».

До речі, як стверджував Троцький у цитованій вище «спробі автобіографії», до театру він вперше потрапив в Одесі, де саме давали «Назара Стодолю» Тараса Шевченка. Гадаємо, що йдеться про відвідини однієї з вистав репертуару театру корифеїв, серед яких були також і його земляки - бобринчани та єлисаветградці. Можливо саме з прихильністю одного з «вождів трудящих» до Мельпомени пов’язаний факт перейменування у 1919 році зимового театру Елькінда в Єлисаветграді в «Червоний театр імені Л.Троцького».

Звісно, що є ще одна тема, яка пов’язує цю історичну особу з нашим краєм. Йдеться про переслідування радянськими каральними органами його рідних, близьких, знайомих і тих, хто поділяв його переконання.

Але, й це далеко не все, що ріднить неймовірно суперечливу постать Троцького з теренами Кіровоградщини.

 

Фото автора

545 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.