ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
25.05.2015 | 16:32

Що кіровоградцям дасть закон про громадське обвинувачення?

Що кіровоградцям дасть закон про громадське обвинувачення?

Днями Верховна Рада України проголосувала за  закон, який після набуття чинності обіцяє зчинити справжню революцію в боротьбі з корупцією.

За його допомогою в Україні планується запровадити інститут громадського обвинувачення в сфері службових злочинів з ознаками корупційних діянь, коли будь-яка фізична або юридична особа, яка стала свідком вимагання чи передачі хабаря зможе подати заяву на проведення кримінального провадження у прокуратуру. В разі бездіяльності останньої, громадський обвинувач зможе звернутись напряму до суду.

Цим законом, громадському обвинувачеві, вперше в Україні, надається право використовувати спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації. При цьому отримані в такий спосіб докази за будь-яких умов повинні визнаватися допустимими.

Пояснити, що може означати прийняття такого  закону для кожного українця, а також зробити прогноз на скільки він буде дієвим, погодився відомий в Кіровограді адвокат-правозахисник, координатор громадської приймальні «ГО Територія успіху» Євген Гурницький.

-  Донині,  займатись прихованою аудіо-фото і відео-фіксацією  закон дозволяв лише компетентним органам.  Якщо  ж такі докази були зібрані будь-якою невповноваженою особою, їх в кращому випадку просто не брали до уваги на суді, вони не фігурували жодним чином у справі і не впливали на кінцеве рішення. В гіршому випадку, людину, яка займалась прихованою фіксацією, могли притягнути до відповідальності співробітники СБУ, оскільки такі дії вважались незаконними, аж до кримінального переслідування.  Нерідко активістів, які намагались приховано записувати протиправні дії посадовців, могли навіть  засудити за статтею  № 359 Кримінального кодексу . Це загрожувало чималеньким штрафом, або навіть обмеженням чи позбавленням волі терміном до 4 років. Тому, цей новий закон він дійсно кардинально змінює підхід до питання документування корупційних фактів . Відтепер,  будь-який громадянин України може прихованим шляхом зафіксувати момент вимагання посадовою особою хабаря, момент передачі коштів чи інших  незаконних дій і це вважатиметься прийнятним доказом.

З чим, на вашу думку,  пов’язана така кардинальна зміна підходів у цьому питанні?

-  Існує думка, що вирішальну роль в ухваленні парламентом цього закону зіграло лобі компаній, які займаються продажем  засобів для прихованого запису – міні відеокамер, диктофонів і фотокамер. Саме вони форсували розгляд і голосування даного закону, сподіваючись, що він породить сплеск попиту на ринку на їх продукцію.

 Але ж записувати можна  і  на звичайний мобільний телефон.

-  Можна. Але  є ще ж питання якості такого запису. І інше - чи піде посадовець на те, щоб взяти хабар, якщо помітить, що його записують. А  там  мова йде про мініатюрні відеокамери, які можна вмонтувати в окуляри чи ґудзик на сорочці. Шпигунські такі штукенції.

А як щодо питання фальсифікування  таких прихованих записів, особливо це стосується аудіо-,  за яким ідентифікувати людину яка говорить не так просто.

-  Якщо справа потрапить в суд – він  має право призначити експертизу , яка вже  виявить чи мав місце монтаж  і чи співпадає голос особи, якій приписують ті чи інші висловлювання зафіксовані в аудіо записі. Це може бути як державна, так і будь-яка незалежна експертиза.

Громадянин так само  може завернутись у прокуратуру чи  до міліції з проханням  розслідувати той чи інший випадок і зібрати докази. Але,  якщо з боку відповідних органів,  в цьому питанні, не буде жодного руху - то громадянин вправі буде звернутись до суду напряму.  І власне це є  прецедентом громадського обвинувачення. Громадянин матиме можливість самостійно звинуватити посадову особу в тому, що  вона або провокувала на хабар, або взяла хабар.  Не треба буде уже чекати, доки прокуратура почне якось ворушитись і щось робити.

Як ви оцінюєте перспективи дієвості цього закону, на скільки він має шанс змінити ситуацію в боротьбі з корупцією?

-  Я думаю, він  в будь-якому випадку позитивно вплине .  Але маю зазначити, по-перше, закон набуте чинності лише після того як його підпише президент, поки що цього не сталось. І по-друге, новий закон повинен пройти узгодження з попереднім законодавством, мають бути внесені правки чи уточнення. Адже він не відміняє автоматично все, що було раніше. І якщо зараз вже в законі прописано, що після набуття ним чинності стаття КК № 359 за якою заборонялась купівля  і використання засобів прихованого запису скасовується, то про статтю № 369, за якою осіб, які провокують чиновника на взяття хабаря переслідують так само як і посадовця-корупціонера, не сказано жодного слова. 


742 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.