ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Роздуми журналіста зі стажем про першу помилку Президента

Роздуми журналіста зі стажем про першу помилку Президента

Перша серйозна. Те, що було попереду чи трапляється час від часу сьогодні – це так собі, приколи, вони швидко забудуться. А ця практично паралізувала країну майже на всі перших сто днів президента. Небачений до цього результат виборів на його користь, очевидно, запаморочив йому голову, і він у своїй інавгураційній промові відразу ж пішов на відверту конфронтацію з парламентом і урядом, оголосивши про розпуск парламенту та запропонувавши уряду піти у відставку. Народу це сподобалося. 

Хоч самому Зеленському воно вже й не було потрібним: він уже виграв вибори – як президентські, так, у перспективі, й парламентські. Відпала й необхідність загравати з виборцями. Посилання на зразок: «Так думає народ, так хоче народ» годиться для передвиборної агітації. Тим більше, що народ  не у всьому  розбирається, не все йому відомо та не завжди він виявляється правим. Відомий поет з цього приводу узагальнив: «Ну, а класс-то жажду заливает квасом? Класс – он тоже выпить не дурак». Тому й існує інститут представницької влади, котра має за дорученням народу у всьому розбиратися і все знати

Наїхавши «кавалерійським наскоком» на парламент і уряд, Володимир Зеленський різко протиставив їх проти себе, чим зробив неможливим до парламентських виборів розпочати бюджетний процес, прийняти ряд законів і рішень уряду, на які чекали люди і до яких «дозріли» нинішні депутати, принаймні  затримав їх прийняття на добрих півроку. Нинішньому складу Верховної Ради часу залишилося тільки на голосування за Виборчий кодекс. І то, якщо його вистачить.  Крім того, ми ще не знаємо, чи захоче приймати всі ці речі майбутній парламент.

В останні дні провідні телеканали країни активно взялися за аналіз перших «тридцяти днів» президента, хоч якісь серйозні підсумки підбивати не тільки рано, а й несерйозно: занадто короткий термін, і влада перебуває ще на стадії становлення. Тому фактично нічого не зрушила з місця – ні вліво, ні вправо, хіба що здивувала рядом  призначень, наприклад керівника президентської Адміністрації та заступника голови СБУ Івана Баканова, якому президент доручив очолити боротьбу із корупцією та організованою злочинністю, забувши передвиборну обіцянку заборонити  службі безпеки «займатися економічною злочинністю». Та ще порадувала заявами Володимира Олександровича на Заході, що  новообраний президент не збирається міняти міжнародний вектор країни. Сьогодні треба  не підсумовувати непідсумоване, а вимагати від Зеленського та його молодої команди нарешті оголосити про свої наміри - що  мінятиметься, а в чому продовжуватиметься лінія попередньої влади. 

Останнє – особливо важливо, оскільки спадкоємність політичного курсу і державотворчих заходів є необхідною умовою успішного розвитку країни.  Президент має чітко заявити у своєму зверненні до народу про своє ставлення до Асоціації з ЄС,  конституційного курсу на Євросоюз і НАТО,  безвізовий режим, закону про державність української мови та ін., бо деякі «заморожені» голови з політичних сил (також налаштовані на парламент) уже збираються багато чого відміняти чи «корегувати».  

КС не знайшов ознак неконституційності в указі президента про розпуск Верховної Ради восьмого скликання. Ситуація стала чіткішою, вже бачимо, що лідерство фракції «Слуга народу» в майбутньому парламенті забезпечене апріорі (навряд чи що за місяць суттєво поміняється в рейтингах), більшість, напевне, буде значно стабільнішою за попередню. І це добре. Насторожує інше: команда Зеленського «мріє» не про просту, а конституційну більшість. І тут – не доведи Господи! 

Після  перемоги Володимира Олександровича на президентських виборах я написав у фейсбуці: «Україна отримала чергового президента. Прихильники Зеленського задоволені - вони отримали приголомшливу перемогу. Опоненти, зрозуміло, засмучені.. Моя думка така - що дарма. Звичайно, коли б результат був десь 60 на 40, тоді можна було б спати спокійно. Але й чверть голосів, причому політично активного електорату - це серйозний запобіжник, якщо новому президенту захочеться скакати в московську гречку». Додам – і не тільки московську.  Цим запобіжником і має стати співпраця президента та Верховної Ради. Досить уже ворогувати Зеленському з параламентом, а парламенту із Зеленським: нікуди вони один від одного не дінуться. Політичні партії, що вочевидь прийдуть до Верховної Ради, – це його опоненти, а  не опозиціонери. Опозиція у нас інша і досить специфічна, вона проти не влади, а проти України. Це «Опозиційний блок – За життя». Решту мають єднати зусилля на розбудову і захист держави.

Але ситуація складається так, що у дев’ятому скликанні може скластися однопартійна чи майже однопартійна конституційна більшість. Вона буде здатна зібрати Україну докупи, усуне ряд проблем, однак не вирішить головного – не забезпечить верховенство права, без чого все інше залишатиметься лише формальним фактом. У політично розхитаній Україні конституційна більшість будь-якої політичної сили загрожує новою диктатурою,  тим більше, коли основу її складає партія, що прийде у Верховну Раду без чіткої ідеології,  політичного досвіду і перевірки часом, а, отже, вразлива до впливів на неї. 

Тому вся відповідальність за найближче майбутнє країни лежить тепер на виборцях, на нас із вами, наскільки  ми  своїми голосами забезпечимо рівновагу у парламенті результатами виборів в одномандатних округах. Сьогодні існує реальна загроза реваншу проросійських сил, котрі вже почуваються в Україні, як риба у воді. Коли святий Петро зважуватиме на терезах добра і зла  гарні справи та гріхи попередньої влади, то одним із найтяжчих на шальці гріхів буде той, що вона ці сили не нейтралізувала під час своєї каденції. Тож ходімо голосувати, пам’ятаючи заповідь Кобзаря: «В СВОЇЙ хаті своя й правда, і сила, і воля».

739 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.