ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Про маєток Кудашевих у Малій Висці, що на Кіровоградщині. ФОТО

Про маєток Кудашевих  у Малій Висці, що на Кіровоградщині. ФОТО

Здається, що вперше про маєток Кудашевих у Малій Висці, що на Кіровоградщині, почув від тамтешньої педагогині Олени Мазур, котра намагається популяризувати його як туристичний об’єкт. Приблизно тоді ж дізнався, що науковим вивченням «маловисківської гілки роду князів Кудашевих» та «родовим обійстям Кудашевих в Малій Висці» займається історик Центральноукраїнського державного педуніверситету імені Володимира Винниченка Олександр Чорний

На думку дослідника, за населеним пунктом власне остаточно й закріпилася назва «Мала Виска» лише після появи тут у 1780-х роках князя Данила Кудашева. Його дружина – Катерина – належала до знатного грузинського князівського роду Баратових-Бараташвілі. Автор цих слів припускає, що можливо була вона родичкою одного з найпопулярніших у Грузії поетів-романтиків Ніколоза Бараташвілі (1817-1845), оскільки він теж був княжого грузинського роду. 

Так це чи ні, а й без того,  на думку Олександра Чорного «маловисківська гілка роду Кудашевих дала вітчизняній та світовій історії ряд непересічних постатей, якими може пишатися не лише Мала Виска, а й уся Україна. З поміж тих, хто прославив рід - герой наполеонівських війн, генерал-майор Микола Данилович Кудашев, Київський віце-губернатор у 1838–1844 Сергій Данилович Кудашев та його внуки – перший вітчизняний авіаконструктор Олександр Сергійович Кудашев, учений-енциклопедист Сергій Андрійович Подолинський та відомий на увесь світ вчений-філософ Микола Олександрович Бердяєв. З цього ж роду походить і очільник уряду Української Держави гетьмана Павла Скоропадського – Сергій Миколайович Гербель (правнук Данила Кудашева)».

Нещодавно Олександр Чорний на основі вивчення детальних планів Малої Виски кінця ХІХ століття, ретельного огляду досі збереженого родинного будинку Кудашевих, фотофіксації памʼятки, а також свідчень старожилів – здійснив живописну реконструкцію його первісного вигляду. А ще – завдяки давньому фото, не так давно знайденому в пам’ятному альбомі випускника Київського політехнічного інституту початку ХХ століття, реконструював портрет авіаконструктора Олександра Кудашева

Мова йде про відродження в кольорі світлини, зробленої 23 травня 1910 року в Києві на Сирецькому іподромі. Тоді «інженер, авіаконструктор Олександр Кудашев здійснив перший політ на літаку власної конструкції. Це був біплан «Кудашев-1». І це був перший документально зафіксований факт польоту літака, сконструйованого в Російській імперії. Таким чином, Олександр Кудашев став першим авіаконструктором у Російській імперії, який сконструював літак, піднявся на ньому в повітря, пролетів 70 метрів і впевнено посадив його. Тим самим він закріпив за Києвом статус міста, в якому вперше була сконструйована і, що найголовніше, успішно випробувана літальна машина, як тоді писали, «построенная в России». Згодом не зупинився на досягнутому і створив ще три успішні моделі літаків-біпланів з простими, але промовистими назвами: «Кудашев-2», «Кудашев-3» та «Кудашев-4».

До речі, Олександр Чорний дискутує з тими, хто вважає першого авіаконструктора уродженцем Санкт-Петербурга. Мовляв, «справа в тім, що охрещений майбутній авіаконструктор і авіатор Олександр Сергійович Кудашев був у Покровській церкві містечка Малої Виска. Це підтверджується відповідними документами, отож цілком ймовірно, що в Малій Висці він і народився».

На цьому розповідь про Кудашевих можна було б і завершити, але… Минулої суботи від професора о.Юрія Мицика з Києва отримав книжку «Нащадки князя О.С.Кудашева. Листи Майї Кудашевої до Катерини Василівни Кудашевої». 

Упорядник цього наукового видання Юрій Нетреба минулого року надрукував її у Білій Церкві. Цікаво, що в анотації зокрема сказано буквально таке: «Для всіх, хто цікавиться генеалогією, краєзнавством Малої Виски…». Юрій Нетреба повідомляє, що вже багато років займається дослідженням роду Кудашевих. Що «зачинателю вітчизняного літакобудування князю Олександру Кудашеву вдалось досягти успіхів у багатьох сферах діяльності, а саме його життя оточує шлейф загадковості. Мало відомо про останні роки його життя, а також про обставини та час смерті. Не менш загадковими, а то й трагічними є долі його рідних і близьких», зокрема, сина Сергія Олександровича (1895-1920) та внука – Сергія Сергійовича (1917-1941/42). Не говорячи вже про невістку, Майю Кудашеву (Кювільє, Михайлову, Павлову, Роллан), котра після смерті чоловіка Сергія Олександровича Кудашева, одружилася з відомим французьким письменником, лауреатом Нобелівської премії Роменом Ролланом. А сина Сергія Сергійовича лишила з свекрухою Катериною Кудашевою в Москві… Додамо також, що Юрій Нетреба без будь-якого сумніву пише, що Олександр Кудашев народився в Малій Висці 1872 року. Тут же побачили світ і його сестри Анна, Марія, Єликоніда, Софія, Катерина…

Отож, коли буде прокладено надійний туристичний маршрут до маловисківського родинного гнізда Кудашевих, екскурсоводу буде що розповісти і завдяки опублікованим в Білій Церкві листам, що «висвітлюють раніше невідомі факти із життя сім’ї князя Кудашева Олександра Сергійовича». І відтвореним рукою Олександра Чорного портрету першого авіаконструктора. І, при бажанні, крім названих тут, згадати ще чимало уславлених імен, котрі прямо або опосередковано пов’язані з родом Кудашевих, а отже – й Малою Вискою.


Фото автора 

та з соціальних мереж

752 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.