ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
02.03.2021 | 14:50

Борщ – український: подружжя з Кропивницького відкриє у Празі заклад із традиційними стравами. ВІДЕО

Борщ – український: подружжя з Кропивницького відкриє у Празі заклад із традиційними стравами. ВІДЕО

У Чехiї доволi часто можна зустрiти у меню ресторану чи кафе страву борщ iз приписом «росiйський». Подружжя із Кропивницького Таша та Алекс, яке вже кiлька рокiв живе в Празi, вирiшило виправити це i вiдкрити «Борщарню», де готуватимуть справжнi українськi страви, в тому числi й борщ. Про це йдеться у матеріалі "Радіо Свобода".

Зробити це вирiшили у розпал пандемiї, однак «ковiд», сподiваються, їм не завадить. Грошi на проєкт, у тому числi, вирiшили збирати на краудфандингу, де всього за тиждень вiдгукнулися кiлька десяткiв українцiв.

«До вашого приходу ми вже вiдварили м’ясний бульйон. Зараз накришимо овочi, зробимо засмажку, i готово! Це буде класичний червоний борщ. Але, як ми знаємо, скiльки хат в Українi, стiльки й борщiв», – нарiзаючи капусту, розповiдає Таша.

Подружжя живе у Празi вже понад 3 роки. Алекс – айтiвець, i, отримавши пропозицiю взятися за проєкт у Чехiї, вирiшив із дружиною переїжджати. За цей час вони "обросли" багатьма друзями, та за однiєю рiччю сумують і досi.

«Нам не вистачає тiєї їжi, яку ми хочемо, за якою ми скучили. Її тут просто немає, i ми, i нашi друзi сумуємо за нею. Без слiз, але сумуємо. Я коли приїжджаю додому, кажу: «Мамо, спечи менi пирiжок із яйцем, бо я його тут не їм», – розповiдає Алекс.

Якщо знайти таку їжу – проблематично, подружжя вирiшило робити її вдома. I не просто для себе, а й пригощати улюбленими стравами своїх нових друзiв. Так з’явилися, як їх сама називає Таша, «Борщ-вечiрки».

«Ось за цим столом ми сiдаємо, наливаємо борщ, пропонуємо горiлку, пропонуємо сало, нарiзаємо темний хлiб. Ми розказуємо, як це все споживають у нас. Ми пригощали iндiйцiв, американцiв… Наш український борщ спробувало стiльки народу. I всi, коли ми озвучили їм нашу iдею «Борщарнi», вони так сказали: «Вау!» I так нас пiдтримали, що нам здалося – треба робити», – каже Таша.

Подружжя знайшло примiщення i почало робити там ремонт. Вкладали свої грошi, але для бiльшої впевненостi вирiшили вiдкрити краудфандинг (сторiнки, на яких люди презентують свої iдеї та збирають кошти на їхню реалiзацiю) i попросити небайдужих українцiв допомогти. За тиждень зiбрали майже пiвтори тисячi євро.

Щоправда, за словами Алекса, як i в його знайомiй IT-сферi – це бiльше не про грошi, а про перевiрку iдеї.

«Це привiд дати про себе знати i одразу знаходити нових людей. I ми одразу бачимо, що те, що ми робимо, подобається людям або нi. Це крута перевiрка iдей. Бо до нас приходять люди й кажуть: ви таку класну штуку робите, ми хочемо якось вас пiдтримати. Це схоже iз запуском стартапу. Ми бачимо, що ми займаємо якусь нiшу, на яку люди вичiкували. Вона iснує, i люди хочуть цього», – розповiдає Алекс.

Українцi в Чехiї – найбiльша з етнiчних громад. I, за словами подружжя, примiром, у Празi практично немає мiсць, де можна поїсти справжнього домашнього борщу i поспiлкуватися із українцями. За їхнiми словами, багато хто намагався вiдкрити такий заклад, але не вийшло. Нинi ж, в умовах коронавiрусної кризи, зробити це, здавалося б, ще важче.

«Якщо ви «погуглите» український ресторан, то ви дуже мало чого знайдете. Можливо, за Прагою, але чомусь так українцi ховаються. У нас немає такого мiсця, куди ми можемо приходити та спiлкуватися. I кликати людей, iноземцiв, i показувати, що у нас є. А щодо «ковiду» – ми його не боїмося. Бо формат у нас – дуже швидкий. Це не треба довго сидiти i їсти якихось п’ять страв. Формат «їжа iз собою» також працюватиме. I ми розумiємо, що рано чи пiзно це вже має скiнчитися. Це не може тривати довго», – зазначив Алекс.

Називатиметься заклад «The Борщ», i навiть на тимчасовiй вивiсцi подружжя написало «Українська полевкарня» («полевка» чеською – суп).

Стосовно вживання слова «українська» Алекс i Таша сумнiвалися до останнього. Адже у чехiв подекуди досi стереотипне ставлення до українцiв.

«Ми питали просто i друзiв, i чехiв – люди по-рiзному ставляться до цього. Дехто казав, що не треба цього вказувати. Але це якось дивно не казати, що ми українцi. Так, це можна прочитати i сказати: «Гм, українцi… А як ми ставимося до українцiв? А хто такi українцi в Чехiї? А хто такi заробiтчани?» Ну, будемо змiнювати потрохи. Треба щось робити, бо ми не лише заробiтчани», – підкреслює подружжя.

Ба бiльше, у створеннi такого закладу подружжя бачить i просвiтницьку мiсiю. Адже борщ у деяких чеських ресторанах замовити можна. Але у меню вiн зазвичай «росiйський».

«У нас були в гостях нашi чеськi друзi. Ми їх пригощали борщем, i дiвчина запитала: «Скажи, будь ласка, а яка рiзниця мiж українським i росiйським борщем?» Я так набрала повiтря i кажу: «Росiйського борщу не iснує». Ну, i спробувала пояснити, коли ми про борщ вперше дiзналися, що це була Київська Русь i так далi. За кордоном люди дуже часто кажуть «русскiй борщ», тому що його можна спробувати тiльки в «русскiх ресторанах». Тому я бачу в цьому таку маленьку нашу мiсiю, аби показати, що нi! Що, взагалi то, вiн наш», – каже вона.

Нинi подружжя робить у примiщеннi ремонт i сподiвається через кiлька мiсяцiв влаштувати вже офiцiйну «Борщ-вечiрку».

Справжня ж «Битва за борщ» неабияк розгорiлася минулого року. Спершу на твiтер-акаунтi мiнiстерства закордонних справ Росiї борщ назвали «росiйською нацiональною стравою», що обурило багатьох українцiв.

Згодом 21 грудня 2020 року ресторанний путiвник Michelin оголосив, що починає оцiнювати ресторани Москви, в яких пропонують «емблематичну для Росiї страву» – борщ. Таке формулювання викликало хвилю обурених коментарiв, якi переважно українськi користувачi залишили пiд анонсом про вихiд гiда у Москвi на офiцiйнiй сторiнцi Michelin у фейсбуцi.

Пiзнiше посольство України у Францiї заявило, що керiвництво ресторанного путiвника Michelin перепросило за «гастрономiчну необачнiсть» у формулюваннi щодо борщу.


562 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.