ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
02.12.2019 | 17:17

Почесний громадянин Кропивницького: Творчий стан митця – це пiднесення, а пiднесення без вiри в перспективу не буває

Почесний громадянин Кропивницького: Творчий стан митця – це пiднесення, а пiднесення без вiри в перспективу не буває

Учора, 1 грудня, своє 94-річчя відзначив засновник заслуженого ансамблю танцю України "Ятрань" Анатолій Кривохижа. Про це написав у себе на сторінці у фейсбуці власник галереї "Єлисаветград" Микола Цуканов.

"Анатолій Михайлович надіслав мені на пошту лист, який я нижче опублікую. Рекомендую його прочитати", – наголосив Цуканов.

"У свiй день народження – 94 роки i 70 – з дня заснування вже неiснуючого ансамблю "Ятрань" я хочу згадати добрим словом людей, якi своїм життям у минулому творили мистецькi епохи, бо, не шануючи досягнення минулого, ми не матимемо майбутнього. Ще за радянських часiв у Кiровоградi проходила нарада письменникiв України. Вони побували у нашому театрi, у музеї корифеїв театру на Хуторi Надiя та переглянули програму ансамблю "Ятрань". На заключнiй вечерi були тости з подякою нашому обласному керiвництву, а Вiталiй Коротич сказав: "На Українi є багато мiст із бiльшими можливостями, але чомусь саме у Кiровоградi ми побачили багато цiкавого. Мабуть, тут якийсь особливий клiмат, який їм посилається зверху". Другими словами, Богом визначається мiсце i час, де мають зiбратися певнi люди, аби дати нацiї те, чого ранiше у них не було. Епоха корифеїв українського театру – це частина загальної культури нацiї, вони зробили багато доброго, коли були разом, а коли роз’їхалися робить свої театри – найбiльш успiшним був Микола Садовський, створивши у Києвi мiський український театр. Завдяки таланту першого професiйного балетмейстера Василя Верховинця народносценiчний танець, який народився у виставах театру корифеїв, за популярнiстю вийшов за межi театру М.Садовського й успiшно розвивався у приватних антрепризах. 

У цi роки, у Києвi в балетнiй студiї Ростислава Захарова, яка готувала артистiв балету для київського оперного театру, навчався Микола Анкудiнов. Закiнчивши навчаня, вiн мав служити в армiї i одержав призначення в тодiшнiй Зiновє'вськ, пiзнiше – Кiровоград. Будучи ще вiйськовим, вiн у нашому палацi пiонерiв вперше на Українi поставив виставу "Кiт у чоботях". Із цього розпочалася епоха М.Анкудiнова. Демобiлiзувавшись, вiн працював у палацi культури "Жовтня" заводу "Червона Зiрка". На пiдготовлений ним самодiяльний колектив за порадами Р.Захарова, який уже працював у Москвi у Великому театрi, ставив балети "Бахчисарайський фонтан" та "Кавказький бранець". Згодом вiн перейшов до нашого театру з групою кращих своїх вихованцiв. Далi – вiйна, я зустрiвся з його вихованцями в госпiталi, куди вони приїхали з концертною бригадою в мiсто Едлах (Австрiя).

Епоха "Ятранi" починалася з мене – це вiйськова самодiяльнiсть у Києвi, Ленiнградi та Омську, пiсля демобiлiзацiї – балетна пара в Омськiй обласнiй фiлармонiї. З початком навчання в iнститутi фiзичної культури, аби не пропускати заняття, перейшов працювати в палац культури "Металiст" авiацiйного заводу. Своїми вчителями вважаю Л.М.Концевича – солiст балету київської опери, Я.А.Коломойського – балетмейстер Омського хору та Л.I.Гудiна – балетмейстер окружного вiйськового ансамблю. У "Ятрані" було два перiоди: перший – це наслiдування творчостi ансамблю П.Вiрського, другий – пiсля перегляду на мiжнародному конкурсi ансамблю з Югославiї. Робота в другому перiодi почалася із переосмислення творчого напрямку – вiд календарної обрядовостi до регiональної достовiрностi. Дякуючи пiдтримцi обласного керiвництва, ми встигли зробити потрiбну роботу i на гастролях в Америцi були визнанi кращими у порiвняннi з провiдними колективами свiту – за правду народної простоти та виняткової природностi. Що, на жаль, вдома стало початком кiнця епохи "Ятранi".

Епоха Короткова розпочалася з вiдкриттям його першого в Українi хореографiчного комплексу. Роботи Вiктора Похiленка в ансамблi "Пролiсок" мали професiйний рiвень, особливо в сюжетних творах, що сприяло кращiй пiдготовцi майбутнiх керiвникiв ансамблiв . Сьогоднi ми маємо у нашому мiстi понад десяти ансамблiв: кращi з них – це "Пролiсок", "Росинка", "В гостях у казки", "Свiтанок". Успiшними керiвниками стали вихованцi "Ятранi" та "Пролiска". Єдиний професiйний фiлармонiйний колектив "Зоряни" за вiдсутностi творчої перспективи так i не став епохою в мистецькому житi нашого краю. Творчий стан митця – це пiднесення, а пiднесення без вiри в перспективу не буває.

Вершиною наших намагань – є музей, який увiчнює нашi творчi досягнення. Не було б музею корифеїв українського театру на Хуторi Надiя, всi забули б про них, як забули про iнженера, полковника Трембiцького, який за свої грошi побудував для них театр у нашому мiстi. Нiчого не буває вiчним, з роками вiдiйдуть нашi епохи, бо неможливо вiдродити "Ятрань", не воскресивши тих, хто був основою в його роботi, вже, не кажучи про тих, хто допомагав нам. 

Збережiть те, що збиралось людьми, як пам'ять про себе, бо все розтягнуть, як то було пiсля кiнця ансамблю "Ятрань". Дай Бог здоров’я тим, хто створювали перший на Українi i єдиний у свiтi музей iсторiї українського хореографiчного мистецтва, боюся зберегти його в наш час, коли все стане товаром буде дуже важко. 

А. К."

Довідково: Анатолій Михайлович Кривохижа – український культурний діяч і педагог, засновник заслуженого ансамблю танцю України "Ятрань" і академічного театру народної музики, пісні і танцю "Зоряни". Народний артист України, доцент, почесний громадянин міста Кропивницький.

219 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.