ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Олена Горобець: Дитячим поетам час писати про кібер-білочок та супер-зайців, які освоюють космічні простори

Олена Горобець: Дитячим поетам час писати про кібер-білочок та супер-зайців, які освоюють космічні простори

У Мистецькому Арсеналі у Києві завершилася одна з найочікуваніших культурницьких подій року – VІII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Дві сотні українських письменників і сотня гостей із понад 30 країн світу представили на ньому власні новинки. Серед них – і наша землячка – кропивницька поетка Олена Горобець. РК поцікавився у неї враженнями від заходу.

– Олено, півтори сотні видавництв представляли свої найкращі новинки, а дизайнери, ілюстратори, художники – виставкові проекти. Чи складно було не загубитися в тому?

– Дуже складно. Такої концентрації відомих людей, живих класиків літератури годі й уявити. Можна роками мріяти зустрітися з Юрієм Андруховичем чи Оксаною Забужко, а там вони – поруч. Це стосувалося й політиків, і зірок естради та кіно. Тому відвойовувати слухацьку і глядацьку увагу було непросто. 

Мені поталанило, що я там була не сама, мене запросили з видавництва «Фонтан казок». У них, на щастя, є вже зірковий статус, там дуже добре працюють піар-менеджери: на них лежала розкрутка заходів видавництва, вони забезпечували аудиторію. Завдяки їм пройшли й автограф-сесія, й читання. Компанія сучасних класиків дитячої поезії зіграла мені на руку. Виступати поруч з Іваном Андрусяком, Сашком Дерманським, Лесею Мамчич – то багато важить. 

– На читаннях «Дитяча сучасна поезія» презентували і «Горобців-молодців», і «Кицю з Кропивницького та її друзів»?

– Так, мене не обмежували у виборі, тож читала вже апробовану поезію, читала те, що вже полюбилося нашому юному читачеві. Паралельно розповідала, де розташовується Кропивницький, бо мало хто з дітей знає, що це за місто і де воно є. Пояснила малечі, що Кропивницький в Україні, як пуп на тілі людини, – в самісінькому центрі. Крім поезій із обох книжечок, почитала й дещо з того, що не ввійшло до них: те, що вже надруковане, можна й самому знайти, а те, що щойно з’явилося з-під пера, – завжди цікава новизна. Як і на кожній презентації, намагалася заінтригувати свої маленьких читачів.

– Складно було презентувати себе, свою поезію, своє місто в столиці?

–  Звісно, діти  кругом – чудові. Але вдома почуваєшся впевненіше. У Києві, зізнаюся, я дуже хвилювалася, тим паче, що саме я відкривала читання. Але пропри те отримала величезне задоволення від спілкування із тамтешньою публікою.  Зчитувати задоволення з їхніх обличь – то дуже приємно. Після зустрічі багато хто підходив за автографом, ставили запитання. Завдяки цьому я ледь встигла на потяг…

– Олено, пригадуєш, ще не так давно багато хто був дуже стривожений тим, що немає української сучасної дитячої книги, що діти обмаль уваги приділяють читанню. Як сьогодні з цим?

– Сьогодні вже можна стверджувати, що українська дитяча книжка відвойовує ринок, видавці підлаштовуються під нові виклики часу, під нові теми, під сучасні формати. Для дітей сьогодні замало виключно літературної класики. Щоб їх заохотити до читання, слід додавати й інтерактивні моменти, дуже якісну ілюстративну частину. Якщо є якісний продукт, якісна поліграфія – знайдеться й читач.  Свідченням тому – велика кількість дітей, присутніх на читаннях, на презентаціях цьогорічного «Книжкового Арсеналу». При цьому мушу зізнатися, що інтерес саме до дитячої поезії менший, ніж раніше. Це помітно навіть по тому, що сьогодні видається в Україні, що купується. Велика перевага в бік нон-фікшн: наукової, науковоподібної літератури.

– Може, то просто свідчення того, що сучасні діти швидше дорослішають, виростають з віку віршиків?

– І це так. Сучасні діти розумні і вибагливі водночас. Це непогано. Але мені сумно, бо поезія – теж дуже важлива, вона  і пам’ять розвиває, і художнє мислення, і фантазію, прививає смак до слова. Тож, моя порада батькам – не слід нехтувати віршами. Бо коли в житті маленьких громадян – менше варіантів доторкнутися до поезії, то вони її не шукають, але коли хтось потрапляє, скажімо, на презентацію, то з задоволенням слухають дитячі вірші, добре їх сприймають.

Мушу визнати, що дитинство сучасної малечі минає в технологіях, в Інтернеті, в певних наукових штуках. Діти мають багато альтернатив читанню – якісь лабораторії, цікаві винаходи, робототехніка – це все ознака часу. Головне тут, щоб не було перекосів. І тому, зізнаюся, мушу теж реагувати на всі технологічно-космічні новинки, щоб говорити про них віршами. Треба вчасно і правильно освоювати для себе нові теми, які цікавлять дітей. Нове знаходиться на дисциплінарних стиках. Можна 150  разів розповідати про зайчиків та білочок, але щоб дітям це було цікаво, треба подавати їх у нових обгортках, у нових обставинах. Тому писати слід уже про кібер-білочок та супер-зайців, які освоюють космічні простори.

– Під час четвертого фестивалю-виставки «Весняний книговир», що пройшов місяць тому у Кропивницькому, його учасники визнали, що найбільшим попитом користувалася саме дитяча література. Як було в Києві?

– Так, дитяча література – поза конкуренцією. Я собі особисто найперше придбала «Зайчикову книжечку» Івана Андрусяка. Бо в моєму дитинстві не було таких. Тож, часто батьки, купуючи щось дітям, роблять це, перш за все, для себе, аби компенсувати те, чого вони свого часу не мали. Ну, не було в нашому дитинстві таких чудових ілюстрацій, такої професійної поліграфії! Тішить, що нині не тільки для найменших – книги яскраві та цікаві. Книговидання – це затратна справа, й нарешті українці це зрозуміли. 


– Олено, з яким настроєм ти повернулася з «Книжкового Арсеналу»?

– Сьогодні – вже в минулому побоювання, що після виведення продукції нашого північного сусіда, зникне книжковий ринок взагалі. Подібні настрої виявилися безпідставними. Вітчизняне книгодрукування відроджується, вибір книг є.  Книги якісні. Книги на всі смаки. Для всіх вікових груп. Нині стрімко розвивається створення і видавництво коміксів, що дітям дуже подобається, і нон-фікшн, і проза. Ринок рухається вперед, і це підбадьорює і нас – авторів, і батьків, котрі прагнуть, аби їхні діти тягнулися до книгочитання, і вчителів літератури. Подібне – це завжди великий жирний плюс.

Фото: Оксамитка Блажевська

611 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.