ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Олександр Остапов: На вулицях обласного центру після наркозалежних залишається до півмільйона шприців на рік

Олександр Остапов: На вулицях обласного центру після наркозалежних залишається до півмільйона шприців на рік

На сьогоднішній день обласний благодійний фонд «Повернення до життя» реалізує на кошти міжнародних донорів кілька проектів, спрямованих на зменшення шкоди від наркоманії.  Завдяки йому Кропивницький може стати першим містом в Україні, де за прикладом розвинених європейських країн встановлять бокси для використаних шприців.  Але станеться це за однієї умови… якщо бюрократичні перепони не здолають ентузіазм, з яким працівники фонду на чолі з Олександром Остаповим узялися за справу. Хоча Олександр Іванович має досвід «спарингів» із бюрократами найвищого рівня і подолання  суспільних стереотипів щодо наркоманії.  Свого часу небезуспішно він добивався запровадження в Україні програми замісної терапії для залежних від опіоїдних наркотиків.

- В 2005-му ніхто не вірив, що в Україні це можливо, - каже Олександр Остапов. – Однак із 2007-го програма замісної терапії діє, хоч і не так, як би нам хотілося. Люди, які отримують метадон (лікарський засіб, що замінює наркотик. - Авт.) нормально працюють на різних підприємствах. Як результат, виграло суспільство, тому що вони випали з кримінального сектора і стали соціально безпечними, адже їм тепер не потрібно шукати гроші на дозу.

Встановлення боксів для використаних шприців  – ще один крок до зменшення шкоди від наркоманії, оскільки дозволить невдовзі позбутися забрудненого інструментарію на вулицях, в під’їздах, на дитячих майданчиках та в інших місцях, де будь-хто, особливо діти, можуть інфікуватися небезпечними хворобами. Адже 80% наркозалежних, за словами Олександра Івановича, хворі на гепатити В і С та інші інфекційні захворювання, які передаються з кров’ю через забруднений інструментарій для ін’єкцій.  Тож сьогодні, коли вони валяються по всьому місту просто під ногами, необережність чи фатальна випадковість можуть мати невідворотні наслідки для здорової людини.

На фото Олександр Остапов

- На сьогоднішній день в наркодиспансері офіційно зареєстровано лише троє неповнолітніх, - розповідає Олександр Остапов. - Але ж ми розуміємо, що далеко не всі наркозалежні стоять на обліку. Тільки за другий квартал 2016 року ми виявили 56 неповнолітніх, які вживають наркотики. Є таке поняття як коефіцієнт. Визначається він дуже просто, береться 100 осіб, які приходять на пункти обміну шприців, а таких наркоспоживачів у Кропивницькому більше 4 тисяч, і в них запитують, чи стоять вони на обліку. Потім рахуємо, скільки зі ста осіб стоять на обліку в наркодиспансері, а скільки ні. Якщо, наприклад, стоять 20 осіб, то коефіцієнт становить один до п’яти. Відповідно загальна кількість офіційно зареєстрованих множиться на п’ять. Так, за даними фонду в обласному центрі від 8 до 10 тисяч споживачів ін’єкційних наркотиків.

На вулицях обласного центру, за словами Олександра Остапова, після наркозалежних залишається більше півмільйона шприців на рік.

Не зважаючи на це багато хто з міських депутатів, схоже, не володіючи об’єктивною інформацією, помилково оцінює ситуацію з наркоманією в місті. Про це свідчить навіть той факт, що на початку року так і не прийнята програма з протидії наркоманії та її наслідків. Днями стало відомо, що на звернення ОБФ «Повернення до життя» до міського голови з пропозицією відновити роботу координаційної ради з питань протидії наркоманії, ситуацію взявся виправити депутат від «Нашого краю» Олег Краснокутський. Він уже підготував відповідну програму для погодження на одній з найближчих сесій міської ради.

Олександр Остапов сподівається, що ця програма попередньо буде обговорена серед усіх зацікавлених державних і громадських організацій, а також, що вона кардинально відрізнятиметься від інших багаторічних програм, результат від яких виявився майже невідчутним. 

- Побороти таке явище як наркоманія неможливо, - переконаний Олександр Остапов. - Це визнали навіть в ООН. В 2015 році колишній генеральний секретар ООН Кофі Анан сказав, що людство  програло війну з наркоманією. А в квітні цього року спеціальна конференція ООН, що була присвячена виключно темі наркоманії, підтвердила, що боротьба з наркоспоживачами довела свою абсолютну недоцільність (до речі, аналогічна конференція на рівні ООН відбулася 18 років тому). В європейських країнах вже відійшли від практики покарання за вживання наркотиків і направили свої зусилля на зменшення шкоди і збереження життя хворих на наркотичну залежність, адже людське життя в цивілізованому світі  – є найвищої цінністю. Завдяки таким підходам ситуація з наслідками від немедичного вживання наркотиків набагато краща, ніж в Україні.

- Коли я, наприклад, був у Канаді, нам показували так звані кімнати для безпечного вживання наркотиків, - розповідає директор фонду. - Ми побачили велику кількість людей, котрі зранку стоять і чекають, коли ж відкриються ці кімнати. Перше запитання, яке я поставив , - чому вони сюди взагалі ходять, невже не можуть вколотися деінде, як у нас? На що мені відповіли, що ці люди бояться померти від передозування. Тут же за ними спостерігають медичні працівники. На другому поверсі за необхідності надають медичну допомогу, а на третьому поверсі знаходиться реабілітаційний центр. Хочеш – бери участь у реабілітаційній програмі, не хочеш – це твоє право, твій вибір. У нас же дуже багато смертей від передозування, яких не повинно бути. Причому помирають молоді люди, які вкололися кілька разів чи й навіть раз. От, у нас нещодавно була людина з Данії, яка цікавилася нашою роботою. Він приїздив у супроводі нашої колишньої підопічної, свого часу вона прийшла до нас по допомогу, в 2004-му пройшла реабілітацію і до цього часу не вживає психоактивні речовини та стала визнаним на міжнародному рівні експертом. А якби вона до нас не потрапила, можливо, що її б сьогодні вже не було. І таких як вона, яким просто потрібна допомога, дуже багато.

Нещодавня зустріч з представниками поліції

Олександр Остапов переконаний, що найближчим часом Україна також прийде до кімнат безпечного вживання наркотиків, не стільки через співчуття до наркозалежних, скільки з економічних, прагматичних міркувань.

- Канадці порахували, що зменшення шкоди від наркотиків має більший економічний ефект, ніж боротьба з «вітряками». Тому що з часом споживання наркотиків призводить до інвалідності, і утримання таких людей лягає на плечі держави і платників податків, - пояснює він. – І це тільки один із моментів.

Кімната для безпечного вживання наркотиків (Канада)

Наразі ж Олександр Остапов вважає за необхідне прийняття міської програми протидії наркоманії та затвердження в рамках обласної програми «дорожньої карти» щодо подолання проблем, пов’язаних із наркоманією. ОБФ «Повернення до життя» вже працює над такою картою спільно з обласним Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді і минулого тижня провів робочу зустріч із працівниками підрозділів поліції та виконавчої служби, під час якої обговорили пропозиції. Зокрема, останні схвально відгукнулися щодо ініціативи встановлення боксів для шприців та поширення пам’яток про права та обов’язки людини на випадок її затримання. Як поставляться до таких пропозицій на обласному рівні – покаже час. Обговорення «дорожньої карти» заплановане вже у вересні в рамках круглого столу, присвяченого проблемам наркоманії. 

- Завдання цієї «дорожньої карти» – напрацювати спільне бачення, як ми можемо реагувати на спільну проблему, тому що поки що кожен розуміє її по-своєму, - каже Олександр Іванович. – Держава має свої ресурси, ми також маємо свої ресурси, які надходять нам від міжнародних організацій, і повинні їх об’єднати і використати максимально ефективно, змінивши діючу наркополітику в бік здорового глузду та збереження здоров’я і життя людей.

Поки що ж область не поспішає переймати позитивний досвід європейських країн. Такий висновок напрошується після проведеного нашим виданням порівняльного аналізу попередніх і нинішньої програм протидії наркоманії, що мало відрізняються одна від одної своїми підходами до розв’язання проблеми.

Це лише одне з місць у Кропивницькому, де можна побачити сотні використаних шприців

912 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.