ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Нюрнберзький процес у нотатках Юрія Яновського, що зберігаються в Кропивницькому (частина друга). ФОТО

Нюрнберзький процес у нотатках Юрія Яновського, що зберігаються в Кропивницькому (частина друга). ФОТО

Закінчення. Початок статті – тут. 

Як інформвав РК, у  Кіровоградському обласному Краєзнавчому музеї зберігаються власноручні поденні нотатки нашого земляка, видатного письменника Юрія Яновського.

Письменник доволі емоційно сприймає буквально все, що нагадує йому про Україну.

Коло будинку суду працюють німецькі полонені… Проходять повз шофера Олексу Пасічника з Харківщини, один каже: «Здоров, земляк, дай закурити». «А звідки ти?». «З Дніпропетровська». «Хай тобі Гітлер дає». Білявий хлопець років 28, я сам його бачив. Пілотка, нім. шинеля. Кажуть червоноармійці, що тут повно наших, які бояться повертатися додому. У Мюнхені навіть є театр і український хор. До нас настроєні недоброзичливо.

Інша сценка. Здоровий, високий американець в білому шоломі, переглягаючи документи, раптом сказав: «Добре, хлопці!» (укр.мовою!).

А ось про Крим. З висловлювань ідеолога націонал-соціалістів гітлерівської Німеччини Альфреда Розенберга. «Ми самі мусимо знати, що ніколи звідти не виїдемо. Треба підкреслювати, що ми визволителі. Крим мусить бути тільки німецьким, всі мусять визнати»

31.І.46, четвер. На процесі. …Американець, коли входиш в будинок суду, перевіряв документи, наша машиністка задлялася, шукаючи… Боббі сказав їй «окей», вона продовжувала порпатися в сумочці. Тоді боббі сердито кинув українською: «Я ж тобі сказав, окей!»….

8.ІІ., п’ятниця. На процесі. Виступає Руденко, генерал-лейтенант юстиції. Сильний український акцент. Вперше обвинувачених названо ввічі розбійниками. Після Руденка виступив Покровський – в де-що розв’язній манері….

По цих записах можна вивчати й стан здоров’я письменника, зміни його настрою. Турботу про дружину Тамару, котра лишилася в Києві. Про безліч побутових дрібничок під час перебування в окупованій Німеччині.

6 грудня увечері боліла голова. Лежав. …13 грудня. Вечір. Набрав у ручку іншого чорнила, сумно, голова болить. Хочеться додому. А тут все в такому темпі…. …14.ХІІ.45. П’ятниця. Зранку дома. Почуваю себе хворо. Дуже важко тут з матер. боку – нема одежі, харчі не дієтич. Важко сидіти на процесі…  …снилося, що мушу прокидатися і йти з готелю на суд, бо я теж підсудний(!). Скоро чорти почнуть верзтися, не дай бог!.. 19 грудня. Боліла голова. Вечір лежав. …30.ХІІ.1945. Берлін. Моросить сніг, ставши дощем. Завтра маємо рушити до Нюрнбергу машиною. Цілу ніч верзлося бозна що. Голі могили, небіжчики. Що це означає за Фройдом? …11.І.46, п’ятниця. Нюрнберг. Прокинувся, як звичайно, о 7.30, о 8.15 розбудив по телефону Вишневського (№125), на дворі тепло, вночі був дощ, погода ламуча, видно зміна тиснення, бо у мене болить  голова, випив з «Кока-кола» три таблетки американські од головн. бол. Газети вчора читав московські, місцевих не встиг. …18.І.46, п’ятниця. Ходив до амер. дантиста, поклав тимчасову пломбу до 2.ІІ. – тоді постійну. Взяв окуляри у Тешке... Одержав першу телегр. з Києва, сказано, що перші дві статті вже видрукувано. Дома все гаразд. …Купував цяцьки з німецьк. орденських стрічок… 20.І.46, неділя. Нюрнберг. Зранку почував себе хворим, не пішов снідати, лежав до 12, пив «Gardan»… писав листи Тамарі… 11.ІІ.46р понеділок. На процесі. У мене повний грип… нежить страшна, а мусив іти, бо …як свідок виступатиме фельдмаршал Паулюс, команд 6 армії, взятий під Сталінградом. 19.ІІ. вівторок. На процесі…. Одержав від Тамари листа… Пише, що мене можуть відкликати, коли я пришлю телеграму. А тут тов. Харламов каже, що без Москви він все рівно не пустить….

З щоденника видно, що Юрій Яновський був завзятим читачем німецько-, англо- та франкомовної періодики. Найчастіше ним згадується газета «TheStarsandStripes» («неофіц. газ. амер. збройних сил на Європ. театр.»). Практично кожний номер він ретельно конспектує: чи то мова йде про хворого генерала Паттона, котрий «хоче випити ковток віскі», чи про «усміхнену кінозірку Енні Джефріс», чи про те, що «в Парижі всі борделі мусять зачинитися на 3 місяці, а всі дівчата перейти суворий контроль». …За 10.І.46 р. на першій сторінці – демонстрації солдат проти повільної демобілізації: 4 тис. у Франкфурті, 3.500 у Гуамі …Трумен та Ейзенхауер дають обіцянки прискорити… Черчіль поїхав з дружиною до США на лайнері «QueenElizabeth» - на відпочинок. Відкрито підземний готель коло руїн Штутгарта «BunkerHotel», бо немає житла. Фото червоноармієць танцює з блондинкою в хутр. шубі. «На різдво мол. рос. солдат в Штеттіні танцює з гарненькою німецькою дівчиною і показує їй всі останні московські «па». Фото свідків до процесу. Особиста секретарка Гітлера 1940-1945 Іоганна Вольф. Секретарка Гесса з 34-41р. – Інгеборг Шперр. Вдова Гейнгіха Гіммлера з дорослою донькою Гудрон. Американ. посол в Варшаві протестував проти антикапіталіст. декретів польськ. уряду. Бандити в рос. військ. формі пограбували  американський поїзд – «в стилі Дикого Заходу»! 10.ІІ, неділя. …Більше 100 морських офіцерів США проходять курс з 20 лекцій про атомну енергію. Читають два професори, з них один професор фізики університета Дж. Вашінгтона – д-р Георгій Гамов, народжений в Одесі… Американці планують перевезти на батьківщину своїх мертвих солдат… асигновано 500 міл. доларів…

 Військова газета 1 дивізії «TheAmericanbraberi» застерігає своїх людей од знайомства з німцями. Читав також «The аmericanTraveler» та англійську «DailyMail».

Серед німецькомовних - «DieneueZeitung»,в якій звертає увагу  на «статтю Альберта Ейнштейна про «атомну небезпеку». Старий висловлюється песимістично і обіцяє війну обов’язково». В газеті «MainZeitung» - на те, що суддя Джексон (голова обвинувач від США) на різдвяні канікули побував Близькому Сході і слухав відправу у Віфлеємі, де родився Христос. …6.І.1946.неділя. Встав рано, читав. Газета «Nürnberger Nachrichten» за 5.І.46 р: перша сторінка – допит ген. Шелленберга. На другій – Вільгельму Піку - 70 р, йому обербургомістер Берліна вручив посвідч. почесного громадянина міста. Фото льотчиці Hanna Reitsch... Вона була останні години біля Гітлера, він був приголомшений, обвинувачував всіх своїх співробітників у зраді… …портрет Хорті, який прибув під вартою до Нюрнбергу. «Певно він буде виступати як свідок, на процесі»…

Проглядав січневий номер Паризького журналу «LaNef»Формат «Укр Літ» (тогочасний журнал «Українська  література»-авт.). Публікують – «літературні тексти», «есе, поеми, критику», «документи епохи» , «романи, новелли франц. і закорд.», «хроніку і замітки» (політично-громадські), видовища в Парижі (мистецтво, музика, танок, театр, кіно, музик-хоl). …на рік, 12 номерів. В цьому номері: Роллан – щоденник, Клод Моріяк – стаття про Мальро… 28.І.46, понеділок. На процесі зранку. … представник фр. звинувачення мсьє Фор, його дружина редакторка журнала «LaNef»… просив статтю про Укр літературу…

Є в нотатках і розповіді про заходи в «невимушеній атмосфері». Так, увечері, о 8 год.,  прийом у Горшеніна з приводу Дня Червоної Армії. Було в особняку Руденка, присутні всі судді трибунала, всі обвинувачі, спостерігачі Польщі, Югославії, Голандії,Греції. Лоуренс багато танцював…. 2 льотчики-французи з ескадрильї «Нормандія» - герої Рад. Союзу. Обвинувачі… Англ. - …Робертс. Останній напився, танцював «русскую», скинув піджак, а потім і штани. Була ікра і рос. водка. З наших були суд. – Нікітченко і Волчков, обвинувачення: Руденко, Шейнін, Зоря, Смірнов, Покровський, Рачанський, Александров. Вечір пройшов у невимушеній атмосфері, тепло. Були до 1 ½ ночі. Після 12 год – Федіну – 54 роки, його день народження. Вітали його (не офіційно).

На одній з останніх сторінок нотатника Юрій Яновський малює символічне коло й пише, «а тепер переходжу на зап. книжку №2. 24 лютого 1946 р. Нюрнберг «Гранд-Отель», к.107».

Де та друга книжка ми не знаємо, але, очевидно, щоб не загубилася перша, він помічає на ній: «Ю.Яновский, Киев, ул Ленина 68 кв 66. т. 474-54». 

Як бачите, читачу, вона таки не загубилася.  І навіть маєте нагоду прочитати пророчі слова Юрія Яновського з неї: «Тепер світ прийшов до інших принципів міжнар. політики, де треба виконувати договори й слова честі. …правосуддя йде поволі, але воно не мине, повинно розібрати всі злочини і встановити на майбутнє норми міжнародного співжиття».

Фото автора та з інтернету

882 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.