ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Не допустити Кіровоградської народної республіки, або Ларін на старті

Не допустити Кіровоградської народної республіки, або Ларін на старті

Небайдужі до нашого краю соціологи компанії Research & Branding Group в розпал президентських перегонів перейнялись дуже неочікуваним питанням - за кого ми проголосували б на виборах… губернатора. Якщо вірити результатам, то Сергій Ларін – досі на піці популярності.

Замовника дослідження, тобто, хто його профінансував, поважне кіровоградське видання, котре опублікувало рейтинг, не вказує. Очевидно, трудилися соціологи виключно з цікавості до нашої області. Але додамо для повноти картини, що Research & Branding Group має Донецьку прописку і під час кількох виборчих компаній співпрацювала з «Партією регіонів», а перед підписанням Віктором Януковичем у 2010 році сумнозвісних «Харківських угод», відзначилася соцопитуванням, згідно з яким третина українців начебто підтримувала пролонгацію перебування Чорноморського Флоту РФ в Криму. За інформацією джерела «ЛігаБізнесІнформ», члени Соціологічної асоціації України напередодні нещодавніх президентських виборів навіть порушували питання про  те, щоб не включати Research & Branding Group до переліку соціологічних компаній, яким можна довіряти.

І як вже писав «РК», одночасно з Research & Branding Group, питання виборів губернатора здалося актуальним і соцмережним соціологам-аматорам, вони досліджують симпатії користувачів «В контакте», а результати на користь колишнього замголови Адміністрації Президента Януковича тиражують наближені до його правої руки Олександра Шаталова ЗМІ.  

За ким діва плаче?

Градус ностальгії за Ларіним підвищили і підприємці-підписанти нещодавнього «Меморандуму-2014» Євген Бахмач, Людмила Шубіна, Ірина Саєнко, Павло Штутман, Андрій Райкович та депутат міської ради Віктор Ніколаєнко. Щоб «не допустити катастрофічних явищ в регіоні», останні виступають за підтримку ініціатив Ларіна, зокрема програми «Центральний регіон – 2015» й інших, та апелюють до майбутнього керівника держави щодо кадрової політики. Зазначаючи, що кадровий ресурс, який влада залучала протягом останніх років, тобто йдеться про владу «Партії регіонів», проти якої постала вся країна, продемонструвала високий професіоналізм.  А на завершення, автори меморандуму висловлюють готовність надати новій владі кадрові пропозиції. Прізвища професіоналів не уточнюються, але чітко вгадуються з загального контексту.

З наведеного вище напрошується висновок, що в області готується грунт для другого пришестя Сергія Ларіна та його команди. І важко повірити, щоб ця ініціатива не була узгоджена з ним самим.

Як не парадоксально, допомагають симпатикам «співочого губернатора», якого на Кіровоградщині оголосили персоною нон-грата, представники кіровоградського Майдану, які за найменшого приводу і без намагаються не скільки контролювати, скільки критикувати нову владу, виставляючи її недолугою і неефективною. Часто не співставляючи свої очікування з об’єктивним станом речей. Показовим моментом є вимоги до негайної люстрації, в той час як далеко не всі активісти Майдану самі ж готові розділити відповідальність за ситуацію в області і йти працювати у владу, щоб замінити люстрованих чиновників. За інформацією «РК», від такої пропозиції відмовилися щонайменше троє.

Ларін в тумані власного піару

В той же час позитивне реноме нового-старого претендента на посаду голови ОДА методично і грамотно формувалося з допомогою підконтрольних ЗМІ та гучних піар-проектів роками.  Зокрема, за принципом Гебельса, неправда повторювалася тисячу разів і сприймалася за правду.  Завдяки чому, багато хто щиро вважає Ларіна і його команду ефективними управлінцями, які найбільше зробили для області.

Аналізуючи об’єктивність таких високих оцінок, ми порівняли стан соціально-економічного розвитку області до призначення Ларіна керівником ОГА і на момент його звільнення з посади. Можливо, ми когось дуже здивуємо, але згідною з аналітичною довідкою Кабінету міністрів України, в квітні 2010-го йому дісталася зовсім не депресивна і не відстала область, як нам припідносили. За комплексною оцінкою соціально-економічного розвитку Кіровоградщина посідала 6 місце із 27-ми, зокрема, 9-те за оцінкою стану реального сектора економіки, 13 місце за обсягами залучених інвестицій та зовнішньоекономічною діяльністю.

На момент звільнення Сергія Ларіна з посади голови ОДА, згідно з аналітичною довідкою Кабінету міністрів України, область посіла третє місце за показниками інвестиційної діяльності і шосте за економічними, але протягом року займала 19-у і 14-у позиції відповідно.  Водночас на кінець правління Ларіна  посіла останнє, 27-ме місце, за рівнем безробіття, 20-те за показниками житлово-комунального господарства, передостаннє за рівнем злочинності  та одне з перших за кількістю працюючих, які одержують мінімальну заробітну плату. Ось таке цікаве співвідношення економічного росту і добробуту громадян.

В загальному ж підсумку за всіма напрямками діяльності область посіла 19 місце, що можна вважати реальною оцінкою і показником ефективності програми «Центральний регіон 2015», яку сьогодні представляють спасінням регіону і яка до 2015 року мала б привести нас в п’ятірку лідерів.  Натомість, як видно з цифр, за час керівництва Ларіна область відстала від неї на 14 позицій.


За великим рахунком, така програма має право на життя, але її роль в соціально-економічному розвитку області, як бачимо, перебільшено.  За своїм же змістом вона більше нагадує перспективний план розвитку приватних підприємств та щоденник органів влади й місцевого самоврядування, в якому, якщо відкинути пафос, відображено їх звичайну повсякденну роботу, якою вони повинні займатися без будь-яких програм. Але ні рейди обласної делегації на чолі з Ларіним в райони, ні «гаряча лінія» не стали страховкою від формального підходу до її виконання й банального окозамилювання, про що, зокрема, в своїх коментарях до електронного варіанту програми пишуть жителі області.

Більше коментарів в галереї 

Та й журналісти були свідками того, як соціальний магазин у Вільшанці відкривався під приїзд колишнього очільника області й закривався після його від’їзду.  І як в інших районах привабливі цінники на цукор та іншу продукцію від місцевих виробників за програмою «Купуй кіровоградське» малювалися тільки для начальства.

Що Ларін залишив після себе

Що ж вагоме Сергій Ларін залишив після себе жителям області, крім спогадів про Майданс, майданчики, креатив, «зрегіоналення» практично всіх ЗМІ та самолюбування й піар на їх сторінках. Найперше, що приходить на думку, це реконструкція обласного театру. Але, як вже сьогодні відомо, не зважаючи на колосальні кошти, вкладені в будівництво, і помпезне відкриття, вже через кілька місяців приміщення потребувало додаткового ремонту, а також сьогодні має проблеми зсистемами опалення, освітлення, кондиціювання, водовідведення та акустикою.  На їх усунення знову потрібні чималі кошти з бюджету.

Відкритий до приїзду Януковича раніше часу перинатальний центр мав всі шанси з’явитися і за будь-якого іншого голови ОДА, оскільки даний проект реалізовувався в рамках програми “Заходи щодо створення мережі регіональних перинатальних центрів, забезпечених інноваційними технологіями та сучасним обладнанням”. І протягом 2012-2013 років в Україні було відкрито 12 таких центрів.

Об’єднання водоканалів Кіровограда, Світловодська, Олександрії і Знам’янки так і не стало панацеєю для водопровідного господарства області. Реорганізоване підприємство «Дніпро-Кіровоград» уже тривалий час є найбільшим боржником єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду області. Причиною такої ситуації на підприємстві є, зокрема, прийнятий перед парламентськими виборами популістський тариф на воду.

Ще один недопроект команди і одна з найбільших плям на її управлінській репутації – реорганізація бальнеологічної лікарні, результатом якої стало здорожчання путівок для населення втричі. В той же час, жодної безкоштовної путівки, як було обіцяно, для ветеранів Великої Вітчизняної війни останнім часом не виділялося.

Запуск комбінату з переробки ільменітів компанії «Велта» можна було б вважати проривом, якби поряд з позитивними результатами для економіки області не плачевні наслідки для жителів навколишніх сіл. Без відповідних на те дозволів, що визнала минулого року комісія на чолі з колишнім заступником голови ОДА Олександром Чернявським, для забезпечення своїх виробничих потреб підприємство спорудило на річці греблю, в результаті чого Велика Вись час від часу розливалася на людські поля, городи та обійстя. Але обласна влада, до котрої зверталися люди, в яких погнила городина, а нечистоти з туалетів заповнили криниці, заспокоювала їх відписками, в яких повідомляла, що «все під контролем».

Обіцяв – не зробив

Але ще більше проектів Ларіна та пунктів програми «Центральний регіон-2015» залишилися пустопорожніми обіцянками, основний перелік яких ми ілюструємо нижче.

Від «Розвитку Кіровоградщини» до «Розвитку України»

Мати на увазі все вище викладене сьогодні варто жителям не тільки Кіровоградської області, бо після скандально відомого «Розвитку Кіровоградщини» Сергій Ларін вирішив зайнятися «Розвитком України». Так співзвучно зі старим проектом, яким сьогодні цікавиться прокуратура області, називатиметься новий - політична партія, презентація якої планується 31 травня.  Оскільки в часі активність Ларіна і довкола його персони збіглася з президентськими виборами, можемо припуститися думки, що все це розраховано на те, щоб справити враження на нового Президента. Мета читається між рядків так званої соціології та меморандуму.  Тому сьогодні складно сказати, що для Ларіна важливіше – презентувати партію чи створити інформаційний привід не на рівні області, а на всеукраїнському. Не пропонувати ж Президенту дружбу «В Контакті», щоб він оцінив результати опитування і підтримку Ларіна в соціальних мережах. Такі прийоми розраховані на простішого реципієнта, такого як ми з вами.

Не допустити Кіровоградської народної республіки

Проте сьогодні, коли на Сході країни ллється кров, і є реальна загроза поширення політичної нестабільності в інших регіонах, важливо з’ясувати роль пана Ларіна, як заступника Адміністрації Президента Януковича, в кривавих подіях на Майдані. Адже серед тисяч документів, знайдених активістами в Межигір’ї, є список високопосадовців із їхніми радіопозивними. Зокрема, позивний Ларіна - "п’ятий". Ну, не про курс же долара вони між собою говорили по рації? Крім того, Ларін виступав за зміну європейського курсу України на користь Росії та Митного Союзу. Більше того, він жодним словом публічно не засудив розстріл людей на Майдані, а підконтрольна йому фракція "Партії регіонів" в обласній раді голосувала за звернення на підтримку дій Януковича. Сьогодні в своїх інтерв’ю він не поспішає коментувати ситуацію на Сході та відкрито виступити проти сепаратизму. В даному контексті, досить симптоматичним є його проросійське бачення трагедії Голодомору в Україні - ще одне, чим він запам’ятався на посаді голови ОДА. Ларін не визнавав Голодомор як факт геноциду проти українців, наполягаючи на тому, що голод у той час був і в інших радянських республіках. За деякою інформацією, його протеже Олександр Шаталов є давнім і близьким другом помічника Віктора Януковича молодшого, який судячи з дописів у Фейсбуці, не визнає результатів президентських виборів і називає їх клоунадою. 

Тому тим, хто сьогодні палко жадає повернення Ларіна, варто задуматися, чи достатньо добре вони його знають не тільки як управлінця, а як політика, яку він для себе обрав місію в сьогоднішніх складних для України політичних умовах. Щоб одного дня ми не повторили гіркий досвід Луганщини і Донеччини, де підлеглі ручного міліціонера Ларіна, Костянтина Пожидаєва, під час АТО роблять коридор для відходу сепаратистів. Бо тоді тітушки з молотками, якими 26 січня керували ларінські ставленики, нам здаватимуться мирними мітингувальниками... 


 

4741 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.