ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Минуле Кіровоградщини у новій книзі про Коліївщину

Минуле Кіровоградщини у новій книзі про Коліївщину

Нещодавно виповнилося 250 років – чверть тисячоліття – відтоді, як сталася Коліївщина, – оспіване в поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки» козацько-селянське національно-визвольне повстання на Правобережній Україні 1768 року. 

Як повідомляє Вікіпедія, воно було «спровоковане національним і релігійним гнітом українського населення в Речі Посполитій. Очолив його послушник Мотронинського монастиря, запорожець Максим Залізняк, а найближчим сподвижником став сотник уманської надвірної міліції Іван Гонта. Повстання було придушене російськими військами (спільно з поляками)…».

У морі різномовної й суперечливої наукової та художньої літератури про Коліївщину поточного року з’явилася нова книга знаної дослідниці історії України з Санкт-Петербурга Тетяни Таїрової-Яковлевої «Коліївщина: великі ілюзії», україномовний переклад якої здійснило столичне видавництво «Кліо». Коментатори видання пишуть, що на основі опрацьованого архівного матеріалу вона намагається переосмислити Коліївщину не просто як одне з гайдамацьких повстань - і навіть не їхній апогей, - а як грандіозну за масштабом подію, тісно пов’язану з тогочасними геополітичними процесами. На думку пані Тетяни саме Коліївщина спричинила тоді подальші докорінні зміни у всій Центрально-Східній Європі: російсько-турецьку війну, поділи Речі Посполитої,  приєднання Криму до Росії, ліквідацію автономії Українського гетьманства та Запорозької Січі тощо.

Читачі знайдуть у книзі чимало незнаного й навіть несподіваного. Так, на думку автора, нелюбов Катерини Другої до України, її антиукраїнська політика насамперед, були викликані не якимись там особистими рисами характеру цариці, а тим, що імперська казна не отримувала звідси жодних доходів. Отож, на думку імператриці, необхідно «сии провинции легчайшими способами привести к тому, чтобы они обрусели и перестали б глядеть, как волки в лесу». «Когда же в Масороссии гетмана не будет, то должно стараться, чтоб век и имя гетманов исчезло, не токмо б персона какая была произведена в оное достоинство». Немало цікавого можна дізнатися з книги й про тодішнього фактичного правителя України позашлюбного сина Петра Першого графа Петра Румянцева. Про фальсифікатора української історії сина Феофана Прокоповича Григорія Теплова, котрий з меркантильних інтересів «написав для Катерини історичне фентезі».

Тетяна Таїрова-Яковлева запевняє, що ще «ніколи не зазначали в історіографії» той «приголомшливий факт, який надзвичайно яскраво характеризує менталітет запорожців», котрі «ототожнювали себе з усією Україною». Підтвердження цьому знаходимо зокрема у назвах куренів Запорозької Січі: Корсунський, Уманський, Канівський і т.д. Тож «Коліївщина була черговим сплеском повернутися до козацьких часів, до тієї романтичної Гетьманщини, оспіваної в думах, обожнюваної та ідеалізованої народом».

Не думаю, що пройдуть повз цю книгу наші краєзнавці. Вони знайдуть тут дещо й по заселенню краю. Їх зацікавлять також згадки місцевих топонімів у межах теперішньої Кіровоградщини (Чорний ліс, Чута, Крилов, Бірки, Червоновершка, Власівка, Табурище,Цибулів, Кам’яний Брід та інші) у контексті тих чи інших подій ХУІІ-ХУІІІ століть.

Авторка доволі щедро цитує працю Якова Шульгина «Очерк Колиивщины» («Киевская старина» 1890), оскільки той ввів у науковий оборот так звану «Коденську книгу». Того самого Шульгина, котрий наприкінці позаминулого століття працював у банківській сфері в Єлисаветграді. У місті, де підростав його старший син Олександр і народився менший - Володимир, котрі згодом прославляться в добу Української революції. А ще звертається до праці Володимира Ястребова «В запорожском захолустье» («Киевская старина», 1885), в якій відомий краєзнавець розповідає про народні перекази щодо козацького зимівника на території теперішнього Бобринецького району, де нібито народився Максим Залізняк, і куди навідувався сам Мелхіседек Значко-Яворський.

Науковиця цитує документи, з яких випливає, що «засуджених гайдамаків наприкінці серпня 1768 року мали везти до Єлисаветградської провінції». Зокрема «Залізняка й ще шістдесят дев’ять осіб», щоб «покарати біля Орловського форпосту, на березі річки Буг напроти ханської слободи Голти». Втім, активні приготування турків до війни все змінили. Максима Залізняка відправили на Схід. Нібито перебуваючи в Москві, Максим Залізняк та його побратим Чорняй мали зустріч з самим Гаврилою Державіним, відомим поетом і тодішнім міністром юстиції. Дослідниця вважає, що «втечі Залізняка із Сибіру та об’єднання зі своїм побратимом у рядах козаків Пугачова заперечувати не можна». Як тут не пригадати солдатської служби Омеляна Пугачова у фортеці святої Єлисавети, про що, до слова, пише краєзнавець Володимир Босько.

Після сказаного. Принагідно зауважу, що в 2017 році, під час проведення «Книжкового Арсеналу» в Києві, сам мав нагоду не тільки побачити, але й почути Тетяну Таїрову-Яковлеву у дружньому гурті з відомими українськими істориками Юрієм Мициком, Тарасом Чухлібом, Віталієм Щербаком та Віктором Брехуненком, на презентації її книжок «Повсякдення, дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини» та «Инкорпорация: Россия и Украина после Переяславской Рады (1654—1658)».Отримати лаконічного автографа.

Втім, остання перекладена українською книга Тетяни Таїрової-Яковлевої, про яку сьогодні йшла мова, сприйнята в науковому світі нашої країни вже не так однозначно позитивно. Наприклад, на думку Юрія Мицика, котрий був і перекладачем і редактором попередніх її книг, вчена, хоча і досі лишається провідним закордонним україністом, проте в «Коліївщині…», на жаль, вже «нічого не говорить про колоніальну політику Москви (Петербурга) щодо України».


206 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.