ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Марія Заньковецька та місто Кропивницький: що спільного. ФОТО

Марія Заньковецька та місто Кропивницький: що спільного. ФОТО

23 липня відзначатимемо 165 років від дня народження геніальної актриси та театральної діячки кінця ХІХ - початку ХХ століть, першої народної артистки України Марії Заньковецької. 

Цю славетну людину, котра в сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України, з колишнім Єлисаветградом пов’язує насамперед ім’я Миколи Садовського (Тобілевича), з яким вона познайомилася й покохала під час його військової служби в місті Бендери в 1870-х роках.

Шукаючи сліди великої Заньковецької на теренах сучасного Кропивницького, загляньмо до того будинку, де колись проживала велика театральна родина Тобілевичів, а тепер розмістив свої експозиції лтературно-меморіальний музей Івана Карпенка-Карого. Де навіть стіни, вибачайте за банальність, попри подальші численні ремонти й перепланування, ще пам’ятають завжди очікувану тут гостю Марію Заньковецьку.

"У нашому фондовому зібранні є цікаві експонати, пов’язані з іменем видатної актриси. Насамперед, це більш ніж столітньої давнини фотографії та поштові листівки, які в середині 90-х минулого століття музей придбав у мешканки тодішнього Кіровограда Галини Парасенко. Першою ж власницею цих культурних скарбів була далека родичка згаданої жінки Євгенія Маренич, із ще дореволюційної Одеси. На них - сценічні зображення артистки. Привертає увагу текстівка на звороті однієї з них, де Марія Заньковецька в ролі циганки Ази: «Милая тетя Женя, эту открытку купила в Питербурге (так в тексті – Авт.на бенефисе Кропивницкого. Вот успех имел, аншлаг был полный, аплодисменты не смолкали. Хотела купить Кропивницкого (поштову листівку з його зображенням - авт.), но уже всего распродали. Не правда ли здесь она (Заньковецька - авт.) очень хорошо вышла?». Маємо також рідкісну брошуру «Артистка Малорусской Труппы Мария Константиновна Заньковецкая», видану в 1896 році шанувальниками її таланту в столиці  Донського козацтва Новочеркаську

Нарешті, повертаючись до історії кохання Миколи Садовського й Марії Заньковецької, хочу показати ще кілька експонатів. Це програмки, фотографії та афіша до прем’єрного спектаклю «Коли розлучаються двоє», поставленого в нашому місті у 1992 році Михайлом Барським, де розповідається про трепетні почуття корифеїв українського театру. А ще Марії Заньковецькій присвячено виставу Михайла Старицького «Талан», прем’єра якої відбулася в 1982 році. До ювілею Марії Заньковецької у 2004 році на головпоштамті Кіровограда з ініціативи невтомного театрознавця Володимира Шурапова було здійснено спецпогашення марки з  портретом актриси", – повідала виконувачка обов’язків директора музею Лариса Хосяінова.

Далі, звісно, ноги самі несуть містками через Інгул до неодноразово реставрованої й перебудованої споруди колишнього Зимового  театру (зараз – Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Марка Кропивницького), де 27 жовтня 1882 року народилася перша українська професійна трупа. Як сказано в «Історичному календарі Кіровоградщини на 2019 рік» Володимира Боська, на згадку про те, що першою виставою колективу стала саме п’єса Івана Котляревського «Наталка-Полтавка», «на площі перед реконструйованим театром корифеїв встановлено пам’ятник Марії Заньковецькій в образі Наталки Полтавки»

На превеликий жаль, це місце останніми роками уподобали місцеві вандали, котрим чомусь усе сходить з рук, навіть понівечене скульптурне зображення тієї, яка уславила наш край, виступаючи в трупах Марка Кропивницького, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського й Івана Карпенка-Карого…

Є в Кропивницькому непересічний мікрорайон Арнаутове. Тут аж п’ятнадцять вулиць і провулків названо на честь видатних діячів культури.

"Цю вулицю назвали іменем Марії Заньковецької уже в добу Незалежності, коли, власне, вона й почала забудовуватися. Її перетинають вулиці Якуба Коласа та Василя Стуса. Як бачите, тут ще й не всі будинки добудовано. Незабаром плануємо за підтримки депутата міської ради Вадима Дриги провести свято вулиці, присвячене Марії Заньковецькій, під час якого всі домовласники отримають гарні однотипні таблички з назвою вулиці, номером будинку та портретом Марії Заньковецької, – натхненно пояснила завідуюча сьомою бібліотекою і водночас голова квартального комітету Лариса Бардакова

А ще подарувала напам’ять барвисту програмку, присвячену Марії Заньковецькій, випущену її бібліотекою п’ять років тому.

Тож не все так погано на заньковецьких стежках сьогоднішнього міста Кропивницького.

Фото автора

453 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.