ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Луцкевич, мурал і Саврасов: дорога до кропивницького музею. ФОТО

Луцкевич, мурал і Саврасов: дорога до кропивницького музею. ФОТО

Щось у мене настрій філософський. Навіть здогадуюсь, чому. Тож перепрошую, що починаю здалеку. Іду в музей. В обласний художній музей, де вже давненько не бувала. І навіть знаменитий тепер мурал, подарунок місту від громадян Яриничів, спостерігала тільки у вікно маршрутного таксі. Точно не знаю, кому належить ідея взяти за основу одне з кращих полотен нашого безмірно талановитого Андрюші Ліпатова, але це так класно! Художник був співцем старого міста і саме на такому тлі виникає філософське осмислення буття, що визначає свідомість. І раптом виникає нестримне бажання переступити якусь грань і зануритися в те неквапне, толерантне місто, де за старовинними фасадами вирує життя! Та раптом внутрішній голос осмикує: «Гей, пані, від себе не втечеш! Від реальності не сховаєшся».

І я повертаюсь в реальність. Нині мене запросили на виставку, присвячену творчості нашого земляка відомого українського художника, засновника українського необароко Юрія Луцкевича. Скажу відверто, вперше я почула про Юрія Луцкевича, як, мабуть, і більшість кропивничан, уже після того, як живописець пішов у кращі світи. Серце Юрія Павловича перестало битися у 2001 році, а в 2003 році, виконуючи  його заповіт, дружина, теж талановита художниця Галина Городнічева влаштувала першу персональну виставку. «Відкрила» нам живописця. Принаймні я це говорю про себе і таких невігласів, як я, розуміючи, що в нашому місті є люди, що знали і творчість Юрія Павловича і,можливо, його особисто, хоч значну частину свого життя прожив у Києві, але дитячі роки його пов’язані з нашим містом, про що свідчить меморіальна дошка на загальноосвітній школі № 6, встановлена турботою Галини Городнічевої і обласного художнього музею.  Автор дошки скульптор Віктор Френчко – незамінима в цій справі людина. Коли працював над дошкою, пам’ятаю, хвалився мені: «Свої» ми з Юрієм Павловичем!».  

Справа у тому, що і Віктор Френчко навчався у київській художній школі і в Київському художньому інституті імені Т. Г. Шевченка (тепер Національна академія образотворчого мистецтв а та архітектури). І ось ще один несподіваний, навіть моторошний збіг обставин. 12 вересня відбувся вернісаж в обласному художньому музеї, а 13 вересня надійшла сумна звістка про те, що залишив Божий світ скульптор Віктор Френчко  (Царство йому Небесне!). Для нашого міста це велика втрата. Ви пройдіть його вуличками і там, де побачите меморіальну табличку на честь видатної людини, навіть не сумнівайтесь: це справа сильних, вправних рук і великого таланту Віктора Васильовича Френчка, котрий був справжнім трудоголіком і дійсно незамінимим у цьому Божому світі.

Ви помітили, я вже двічі повторила це словосполучення про Божий світ. Повторю і втретє. Так трапилось, що серед понад двох десятків полотен  Юрія Луцкевича, котрі експонуються на виставці, мою увагу чомусь привернула картина, як мені здається, філософського спрямування «Світ Божий». Принаймні у мене вона викликала багато думок та узагальнень і композиційно, і колоритом. Хто пам’ятає це полотно з простим, але багатозначним сюжетом, мене зрозуміє.

Експозиція супроводжувалась цікавими розповідями Галини Городнічевої про особистість митця,  про його  мандри й уподобання, про історію тієї чи іншої картини. На виставці експонувались портрети, пейзажі, жанрові полотна, робота в техніці ню. Кілька робіт на біблейські теми, зокрема «Втеча до Єрусалима», «День», «Голгофа», на мій погляд, свідчать про небайдужість автора до техніки імпресіонізму. Хоч можливо, ще більше про це нагадують роботи, навіяні мандрівкою на південне узбережжя Франції.

До речі, у зв’язку з цією  виставкою творів Юрія Луцкевича, як і  іншими посмертними персоналіями художника-земляка, треба сказати кілька слів про Галину Городнічеву, яка подвижницькою діяльністю в популяризації творчості свого чоловіка нагадує мені іншу подвижницю в цьому напрямку Ніну Георгіївну Федорову, котра до останнього подиху  піклувалася про пам'ять свого чоловіка відомого художника Володимира Федорова. 

Але хочу ще раз наголосити, що Галина  Іванівна – і сама талановита художниця, персональні виставки якої проходили в нашому місті. В нинішній експозиції, присвяченій Юрію Луцкевичу, теж представлені кілька чарівних робіт художниці. Організатори навіть визначають їх як окрему персоналію художниці «Осінні мотиви». Це кілька полотен із фондового зібрання музею, переданих Галиною Іванівною. Нехай буде так. А я ще й додам, що мені живописна палітра Галини Городнічевої з її пишними квітами, красивими інтер’єрами, шляхетним натюрмортом і відчуттям радості навіть ближчі від необарочного стилю головної експозиції. Ну, то таке…

Після закінчення вернісажу Галина Городнічева у супроводі кількох співробітників музею пішли з квітами до меморіальної дошки на шостій школі, про яку йшлося вище  (до речі, учасниками вернісажу були саме учні цього навчального закладу).

А я вирішила завітати до своєї улюбленої зали обласного художнього музею, до дорогих моєму серцю класиків. Зізнаюсь вам, що серед всіх мистецтвознавчих «ізмів»  я віддаю перевагу реалізму. Творчість живописців санкт-петербургської школи і зокрема Товариства пересувних художніх виставок назавжди скорила моє серце. Не маю сумніву, перше, що кидається у вічі, коли входиш до цієї зали, – середнього розміру пейзажне полотно «Сосновий ліс». Його автори три(!) художники А. Шильдер, Ю. Клевер і, звісно, співець рідної природи, найвідоміший серед тріади Іван Іванович Шишкін. Таких полотен небагато у фондах нашого музею, але це справжні шедеври. Тут є саврасівський пейзаж «Захід сонця», є невеличке полотно Володимира Маковського, а що вже говорити про красунь позаминулого століття! 

О, музей!  

А ви давно його відвідували? Не позбавляйте себе такого задоволення в цьому шаленому світі.

Фото Федора Шепеля

643 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.