ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Місто Кропивницький у «Бесарабському автопробігу» – з минулого століття. ФОТО

Місто Кропивницький у «Бесарабському автопробігу» – з минулого століття. ФОТО

Власне, інформаційним проводом для появи цього матеріалу стало повідомлення, що незабаром, 11-14 липня, має відбутися «велика автомобільна пригода» – «Зіркове ралі»  для класичних автомобілів, що фінішує в Кропивницькому. В його рамках – перегони Кіровоградською областю. Виставка ретроавтомобілів. Інші святкові заходи на честь 105-ої річниці так званого «Бecарабського автопробігу».

– То що ж саме відбувалося сто п’ять років тому на дорогах нашого краю? – з таким запитанням звернулися до лауреата обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова, журналіста та знавця преси минулих років Володимира Поліщука.
– 8 травня 1914 року  єлисаветградська газета «Голос Юга» надрукувала інтерв’ю з «командиром автомобільного пробігу» Варфоломієм Анатрою (представником відомого одеського літакобудівного підприємства), котрий напередодні прибув до міста на Інгулі. З його слів, автопробіг організований «Одеським автомобільним товариством». Дванадцять автомобілів, що на той час в’їхали до Єлисаветграда, пересувалися за маршрутом: Одеса – Кишинів – Криве Озеро – Ольвіополь  Лиса Гора – Злинка – Олександрівка – Єлисаветград – Бобринець – Миколаїв – Одеса. Тож головна мета заходу – показати витривалість автомобілів.
– І наскільки успішним саме у плані «витривалості» виявися автопробіг?
– Судіть самі. З Одеси виїхало тринадцять авто. Тож до нашого міста не доїхало лише одне. А ось якість шляхів пересування дала про себе знати при виїзді з Ананьєва. Незадовільний стан дороги призвів до того, що до Єлисаветграда учасники автопробігу прибули вже вечором, з запізненням.

– А де розмістили автотранспорт темної частини доби?
– З дозволу начальника Єлисаветградського кавалерійського училища Володимира Петерса автомобілі розмістили у новому манежі юнкерського училища. А вже о сьомій ранку колона вирушила в напрямку Бобринця. А далі – на Миколаїв та Одесу.
– Чи знаходили Ви, пане Володимире, в тодішній пресі ще якісь згадки про саме той, Бесарабський, автопробіг?

– Так. Згадувана газета «Голос Юга» у номері за 24 травня 1914 року розмістила на першій сторінці оголошення, що згодом кілька разів повторювалося. Ним жителі нашого міста запрошувалися до будинку Фальца, що на вулиці Олександрівській (зараз Арсенія Тарковського) оглянути «Гупмобіль» (Hupmobile (Хапмобайл). І не випадково. Адже саме ця американська марка в результаті Бесарабського пробігу, котрий щойно відбувся, отримала приз від «Одеського автомобільного товариства».

Після сказаного. Якщо раптом комусь з читачів у зв’язку з цим пригадався відомий вислів Іллі Ільфа та Євгена Петрова «ударимо автопробігом по бездоріжжю і нехлюйству…»  це не випадково. На жаль, по сучасній трасі на Миколаїв, не те що «Гупмобіль», але й вікопомна «Антилопа Гну» навряд чи проїхала б!

Фото автора та з Інтернет-видань

1116 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.