ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Кропивницький колекціонер Юрій Тютюшкін: Дід Мороз спершу писав привітання олівцем, лише згодом сів за комп’ютер. ФОТО

Кропивницький колекціонер Юрій Тютюшкін: Дід Мороз спершу писав привітання олівцем, лише згодом сів за комп’ютер. ФОТО

Кропивничани уже знають, на чому приїхав Дід Мороз. Принаймні про це відомо тим, хто переглянув виставку колекціонера філокартистка Юрія Тютюшкіна «На чому приїхав Дід Мороз?». Днями її відкрили в приміщенні дитячої поліклініки № 1, що в обласному центрі.

Ще до Діда Мороза в Україні існував інший різдвяний персонаж, що згадується під час колядування: Як дарувальник, із яким пов’язане святкування Нового Року, Дід Мороз набуває популярності в Російській імперії починаючи з початку ХХ століття. Основна його місія – вручення дітям гостинців. 

Приблизно тоді ж з’явилися й перші поштові листівки з його зображенням. Власне малювався Санта-Клаус, неодмінними атрибутами якого були «західна ялинка» та інші символи західного Різдва. Єдиною відмінністю від католицьких поштівок було надруковане різдвяне привітання російською мовою.

У СРСР Дід Мороз від початку радянської влади був заборонений. У той же час львівський часопис «Молода Україна» в 1924 році на своїх шпальтах популяризував п'єсу-казку, де одним з персонажів саме і є Дід Мороз. Але на Західній Україні він не прижився. Проте в Радянському Союзі, де в ході антирелігійної пропаганди перестали згадувати Святого Миколая та Санта-Клауса, починаючи з 1937 року Дід Мороз стає обов'язковим учасником новорічних театралізованих вистав тощо.

"Найперші радянські листівки з зображенням Діда Мороза з’явилися ще до 1943 року. А вже з наступного десятиліття він став майже обов'язковим персонажем. Оскільки поштівки виконували агітаційно-пропагандистську функцію, то й Дід Мороз малювався як активний учасник державного й громадського життя. На них він зображується як захисник від гітлерівських окупантів, підкорювач цілини й космосу, будівельник Байкало-Амурської магістралі, учасник підготовки до Олімпіади- 80", – розповів пан Тютюшкін.

На виставці представлено із сотня новорічних поштових листівок. Спершу Дід Мороз (судячи з виставлених поштівок) пішки або на лижах розносив дітям подарунки в мішку за плечима. Згодом, його почали зображувати на санях, запряжених ведмедем, оленем або конем. Потім то були вже трійки. В роки війни казковий герой пересів на танк. У мирний час його постійним транспортом стають моторолер, автомобілі різних марок, паровоз і електровоз, криголам «Арктика», літаки, космічні ракети…

Спершу Дід Мороз писав новорічні привітання олівцем, ручкою, потім сів за друкарську машинку, комп’ютер. А ще він любив музику, грав на різних інструментах, в тому числі й бандурі. Слухав патефон, радіоприймач «Спідола», дивився телевізор.

Фото автора

1388 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.