ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Кропивницький: День знань очима колекціонера Юрія Тютюшкіна. ФОТО

Кропивницький: День знань очима колекціонера Юрія Тютюшкіна. ФОТО

Навіть ті, хто вже давно попрощалися зі школою та іншими навчальними закладами, з наближенням першого вересня все одно відчувають непідробний душевний трепет. 

А з чим це свято було пов’язане колись? Чи всі пам’ятають у віщо одягалися тоді?.. Щоб дещо унаочнити відповідь на запитання, звернулися до відомого в місті Кропивницький краєзнавця, філокартиста і збирача інших старожитностей Юрія Тютюшкіна.

– Будь-яке свято раніше було немислиме без вітальних листівок, котрі, як правило, надсилали поштою. Чи випускалися такі до Дня знань, пане Юрію?
– Маю їх цілу колекцію. Навіть з підписами моїх родичів і земляків.
– У різні роки була й певна шкільна форма..
– Так. Є чимало зображень її, починаючи з одягу гімназистів і гімназисток царської доби столітньої давнини й до зразків форми школярів і школярок зовсім недалекого минулого. Краєзнавцю цікаво побачити на світлині - звичайній або поштовій, - як мами одягали до школи дівчаток другого й восьмого класів кіровоградської СШ №8 за 1954 рік, або хлопців: єлисаветградського гімназиста зразка 1917року та школяра 1957-го… Для театралів, кінематографістів або художників є наочність навіть, здавалося б, у таких дрібничках, як різниця в манері чіпляти піонерські галстуки у 30-40 роки та уже в другій половині ХХ століття. Виявляється, раніше це робили з допомогою спеціальних защіпок, а вже згодом – просто зав’язували...
– Що ще, із зібраного Вами, може нагадати нашим читачам про колишню школу?
– Зошити, прописи… І власні, і різних людей міст і сіл Кіровоградщини (Аджамка, станція Медерове, Піщаний Брід тощо). Ось, наприклад, учнівські зошити (зшитки) двадцятих років. Ось трагічного тридцять сьомого. Рік той був пов’язаний не лише з початком Великикого Терору на території СРСР, про що на обкладинках учнівських зошитів не знайдеш, але й із сторіччям смерті Олександра Пушкіна, що якраз було відображено малюнками й віршами. Тут – пізніші. З точки зору історика цікаво розглядати не лише титульні сторінки, але й - останні. На них не тільки ціна, до речі, теж різна, але й політичні гасла «Освіта – шлях до комунізму», й календар на1927-1928 роки, й таблиці множення та метрична система мір, й різні інструкції, зокрема, «Як провадити гімнастику», і навіть, як боротися з …колорадським жуком: «Піонери та школярі! Пильнуйте все літо за посівами картоплі. Виявляйте колорадського жука і, знайшовши, повідомляйте про нього агронома». Іншими словами й з допомогою таких джерел теж можна вивчати минулу епоху.
- Дякую, пане Юрію. Тим часом, я цього року маю нагоду поглянути на святково одягнених кропивницьких школярів наживо, бо онука  Даринка першого вересня вже йде до першого класу.


Фото автора

524 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.