ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
11.08.2020 | 14:19

Кропивницьке СІЗО: про ігрові турніри та вимагання грошей

Кропивницьке СІЗО: про ігрові турніри та вимагання грошей

Нещодавно прокуратура Кiровоградської областi повiдомила, що начальнику Кропивницького слiдчого iзолятора № 14 оголосили пiдозру через службову недбалiсть. Мовляв, у камерах були непрацюючi замки, в’язнi могли вiльно ходити корпусами. Через це один із ув’язнених вийшов із камери, вдарив працiвницю СIЗО та пiдбурював iнших до бунту. 

Центр медiарозслiдувань «Прозоро» розбирався в деталях справи.

Інкримiнованi посадовцю порушення iснували в СIЗО забагато рокiв i до його призначення. Крiм того, перiоду початку його роботи вже передувало кримiнальне безправ’я, насаджене у СIЗО так званим «смотрящим». Показовим є й те, що порушень пiд час придушення бунту правоохоронцi не виявили.

Нагадаємо, згаданий ув’язнений Арсен М. перебував у СIЗО на час судового розгляду справи за обвинуваченням у тому, що в 2016 роцi бiля нiчного клубу «Вельвет» застрелив чоловiка. За однiєю з вiдомих версiй, наприкiнцi грудня 2019-ого року вiн мав конфлiктну ситуацiю з працiвницею СIЗО. Маючи можливiсть вiльно пересуватися закладом, зайшов до кабiнету психолога i, з її слiв, кiлька разiв ударив.

Через вказане кримiнальне правопорушення його зiбралися перевести до IТТ для подальшого перевезення до суду й обрання запобiжного заходу вже в рамках цiєї справи. Проте за iнформацiєю тюремникiв, той почав пiдбурювати в’язнiв до бунту. Мовляв, не хотiв «переїжджати» до iншого виправного закладу.

Пiсля чого в установу ввели групи швидкого реагування (ГШР – далi). «Тюремний спецназ» застосував силу до утримуваних, вилучив забороненi предмети. Як згодом скаржилися адвокати i правозахисники, ув’язнених сильно побили. При чому, «пiд роздачу» потрапили й тi, що не «бунтували».

Порушення, про якi йдеться в релiзi, а саме зламанi замки на дверях, – проблема давня. Ще у 2017 роцi обласна прокуратура звiтувала, що 80 % камер СIЗО непридатнi для проживання й потребують капремонту. Дверi у камерах встановленi ще на початку минулого столiття i вiдкриваються вiд сильного удару. До Мiнюсту неодноразово надсилали скарги й вимоги закрити цей заклад, проте реакцiї досi немає. Натомiсть один за одним стаються корупцiйнi скандали за участi керiвникiв СIЗО. Двох попереднiх очiльникiв вiдсторонили через хабарництво.

Чинний керiвник Сергiй Напраснiков, якому iнкримiнують службову недбалiсть, а саме незадовiльний стан камер, очолив СIЗО влiтку 2019 року. Бунт, нагадаємо, стався в груднi. А до того в установi дiяли свої особливi правила для особливих в’язнiв. I, зокрема, для вищезгаданого Арсена М. Вiн став фiгурантом ще одного кримiнального провадження, порушеного 26 грудня 2019 року, тобто за тиждень пiсля бунту.

За версiєю слiдства, що викладена в однiй з судових ухвал по справi, так званий злодiй в законi Армен Хохол призначив його «смотрящим» за СIЗО. З лiта 2018 по листопад 2019 року разом із пiдручними вимагав грошi з утримуваних у СIЗО. Зокрема, органiзовували картковi турнiри, людей змушували грати, а за програшi вимагали грошi та погрожували побиттям. Слiдство з’ясувало, на якi банкiвськi картки родичi утримуваних перекидали грошi. Люди надсилали вiд 500 до 20 000 гривень. Загалом iдеться про 460 тисяч гривень. А з осiб за так званими «непопулярними» статтями (торгiвля наркотиками) грошi вимагали щомiсяця. Фiгурантам цього провадження оголошенi пiдозри, триває досудове розслiдування.

Що ж до подiй, коли ГШР ввели до СIЗО i пiсля роботи яких правозахисники засипали ЗМI фотографiями гематом в ув’язнених, перевiрка порушень не виявила. На наш запит у територiальному управлiннi Держбюро розслiдувань, розташованого у Миколаєвi, повiдомили, що провадження закрите.

«Проводилося досудове розслiдування за фактом застосування сили i спецзасобiв працiвниками ДКВС України у Кропивницькому слiдчому iзоляторi. За результатом, прийняли рiшення про його закриття», – йдеться у вiдповiдi ДБР.

Там додали, що розслiдують справу про службову недбалiсть керiвництва СIЗО. Сам же керiвник установи Сергiй Напраснiков подав позов до Мiн'юсту з вимогою скасувати догану вiд 13 грудня 2019 року. «Дисциплiнарку» вiн отримав за кiлька днiв до бунту. Справа призначена до розгляду на вересень.

439 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.