ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Кропивничани відвідали древній Переяслав у день народження Тараса Шевченка. ФОТО

Кропивничани відвідали древній Переяслав  у день народження Тараса Шевченка. ФОТО

Ця екскурсія кропивницького клубу «Мандрівник» носила незвичний характер. І не тільки тому, що проводилася до літописного Переяслава, де саме тривали свята, пов’язані з Масницею. Вона відкривала собою одинадцятий сезон мандрівок клубу. А ще - відбулася дев’ятого березня, тобто в день народження Тараса Шевченка.

І звичайно, було б дивним, коли б допитливі жителі міста на Інгулі не зважили на те, що саме в тисячолітньому місті на Трубежі, Карані та Альті,  виконуючи завдання Київської археографічної комісії, майбутній Великий Кобзар колись робив замальовки пам’яток старовини. Гостював на запрошення знайомих. Написав чимало знакових поетичних творів: «І мертвим, і живим…», «Кавказ», «Холодний Яр»... Тож кропивничани, зокрема, оглянули садибу друга поета, лікаря Андрія Козачковського, де зараз розміщується  Музей «Заповіту» Тараса Шевченка. Виявляється, саме в цьому будинку тяжко хворий сорокаоднорічний Тарас у ніч з 24 на 25 грудня 1845 року написав вірша, якого відтоді чи не з дитинства знає кожен українець - «Як умру, то поховайте…».

Мандрівники не могли обійти стороною й місць, пов’язаних з іменем Григорія Сковороди. Звісно, побували біля старих стін Переяславського колегіуму, де зараз функціонує музей імені найуславленішого українського філософа. Оглянули й чимало з того, що бачила ця людина, яку «світ ловив, та не впіймав». Наприклад, незвичну Михайлівську церкву 1666 року, зведену на залишках Михайлівського собору XI століття; величний Вознесенський собор 1696-1700 років, збудований коштом гетьмана Івана Мазепи та інші пам’ятки старовини.

Емоційно, але всебічно, гостям із Кропивницького місцевий екскурсовод Олександр розповів про козацьку добу міста. Показав пам’ятки, пов’язані з такою неоднозначною Переяславською Радою 1654 року, під час якої Богдан Хмельницький уклав договір між Гетьманщиною та Московським царством; «святкуванням 300-річчя Возз’єднання України з Росією», в ході якого, в 1954 році, Кримська область з Російської Федерації перейшла до України; зреченням присяги московському царю в 1919 та 1992 роках, пов’язаному з іменами отамана Зеленого та незабутнього В’ячеслава Чорновола.

Важко уявити, що за кілька годин світлої пори того весняного дня можна було побачити геть усе цікаве, пов’язане з Національним історико-етнографічним заповідником “Переяслав”, одним із найбільших заповідників України. Адже до нього входить 371 нерухома пам’ятка історії й архітектури українського народу, 26 тематичних музеїв різних профілів: історичний, археологічні, літературні, етнографічні, технічні.

Втім, – хай і добряче натомившись! – мандрівники встигли оглянути ще й музей-дендрарій просто неба, з його дбайливо доглянутими дворами та городами в околицях міста - «Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини». Завдяки розторопності згаданого пана Олександра, котрий не втомлювався розповідати про науковий подвиг багаторічного й невтомного директора музею Михайла Сікорського, побачили   колекції, що мають світове значення: від вражаючого зібрання давньої кам’яної скульптури, церковних споруд, млинів, до хат хліборобів різних статків, бондаря, чинбаря, олійника, пасічника, священика, вдови, і, навіть, знахарки! Взагалі ж, на території цього музею розташовано 185 об'єктів, з них: 104 пам'ятки народної архітектури XVII—XIX ст., в тому числі 20 дворів з хатами та господарськими будівлями, 23 різноманітні робітні та майстерні, в яких можна побачити більш ніж двадцять тисяч творів народного мистецтва, знарядь праці, речей побуту, зібраних в лісостеповій зоні України. Важливо, що чимало з усього переліченого небайдужі люди врятували напередодні затоплення рукотворним Канівським морем.

А як розповісти про неймовірний музей українського рушника!? Виявляється, що далеко не всі ці витвори народного мистецтва знаходяться в приватній колекції Віктора Ющенка. Цю красу треба побачити на власні очі. Дуже цікаво оглядати експонати церковно-парафіяльної школи, музею народного сухопутного транспорту давньої України, з його значною колекцією саней та возів… Та й, як би не хотілося, неможливо про все розповісти в коротенькому матеріалі.

У музеї під відкритим небом знімалося чимало відомих фільмів: від «Запорожця за Дунаєм» до серіалу про Нестора Махна (приміщення сільської управи з манекенами старости, писаря та заарештованого).

Оскільки була субота та ще й вирувало свято Масляної тут було надзвичайно людно. Лунали народні пісні. Йшла торгівля барвистими виробами народних майстрів. Екскурсія йшла за екскурсією. Тож черги стояли не лише до нечисленних точок з млинцями чи варениками, але й до багатьох музеїв, і навіть до солом’яного опудала, символу зими. Воно, те опудало або Масляна Лялька, мало доволі симпатичний вигляд, тож відвідувачам хотілося встигнути сфотографуватися з ним, поки не згоріло.

До слова. Ще в 2017 році місцева влада запропонувала повернути Переяславу-Хмельницькому історичну назву "Переяслав", змінену на офіційно існуючу в 1943 році. Нині питання – на вирішенні у Верховної Ради.

І ще. Про дороги говорити не буду, як це роблю традиційно. Вони – так собі. Ось якби тільки навколо Сміли зробити об’їздну. У місті, через яке, на жаль, доводиться проїжджати,  доріг майже не лишилося.

Фото автора

646 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.