ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
03.01.2020 | 11:09

Коли у Кропивницькому станеться прорив щодо забезпечення житлом

Коли у Кропивницькому станеться прорив щодо забезпечення житлом

Доступне житло в Україні має бути нормою й не залежати від виборів. Так відгукуються користувачі соцмереж про Держмолодьжитло. Наприкінці 2019 року регіональні управління фонду отримали кошти відповідно до заявок, а родини – власне житло. Це справді прорив щодо забезпечення житлом, особливо для Кропивницького.

Чому так? Тому що за останні 4 роки квартири у рамках діяльності Держмолодьжитло в Кіровоградській області отримали всього дві родини. Тож громадські активісти критикували регіональне управління за неефективність роботи. Проте грудень став показовим і зламав цю тенденцію.

Кіровоградське регіональне управління Держмолодьжитло очолив Дмитро Шаповал, і відразу пішов на контакт зі ЗМІ.

–  У грудні минулого року у Держмолодьжитло отримали 200 млн грн – на фінансування програми пільгового довгострокового державного кредитування, 300 млн грн – на програму «Доступнежитло». Перша сума стосується кредитування учасників АТО/ООС і внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на придбання житла на вторинному ринку. Ці кошти розподілили між регіонами, пропорційно до поданих заявок.
По Кіровоградській області подали заявки 63 учасники АТО і 25 ВПО. На наше управління виділили  2 млн 170 тис. грн. Згідно з розподілом власне житло отримали чотири родини. У грудні 2019 року ми використали 100% коштів, додатково профінансували 430 тис. грн, аби вистачило на купівлю квартир.
–  Про який відсоток за кредит йдеться? На яке житло розповсюджується програма пільгового кредитування?
–  Кредитів із таким відсотком немає навіть у Європі. Тобто це справді доступний кредит. Для учасників АТО та ВПО довгостроковий державний кредит під 3% річних строком до 20 років при мінімальному власному внеску 6% від вартості житла.

Об’єкт можна обирати самостійно. Це квартири у багатоквартирних житлових будинках або одноквартирні житлові будинки, за умови, що такі багатоквартирні або одноквартирні житлові будинки прийнято в експлуатацію не більше ніж 25 чи реконструйовано не більше ніж 15 років тому. Вартість 1 кв. м житла не має перевищувати граничної вартості житла, яка визначається наказом Мінрегіону. Граничнавартість = опосередкованавартість 1 м² [наказ Мінірегіону] * коефіцієнтнаселеного пункту. Для Кропивницького це 1,50 – як для обласнихцентрів.

У програмі «Доступне житло» держава частково компенсує кошти при придбанні житла на первинному ринку. Для учасників АТО/ВПО це 50%, для молодих сімей – це 30% вартості житла. Програма актуальна для міст, де багато новобудов. У Кропивницькому, на жаль, бракує забудовників. І це основна проблема нашої області.

У грудні 2019 на програму «Доступне житло» в нашому регіоні передбачили 1.8 млн грн. Усі ці кошти не використані через відсутність акредитованих забудовників. Тому придбання квартир на вторинному ринку – справді вихід для молодих родин. Зараз дуже багато таких сімей виїздить на заробітки до країн Європи. Як повернути їх додому? Як припинити відтік закордон людей активного віку? Цеможе бути кредит на власне житло. Держава не може забезпечити нам рівень європейських зарплат. А власне житло – вагома причина для молодих родин повертатися в Україну.

–  Яких заявок ви чекаєте у 2020 році? З ким готові співпрацювати?
–  Звісно, ми будемо чекати на бюджетні кошти. У нас лишається понад 80 заявок від учасників АТО/ООС та ВПО. Це далеко не всі родини пільговиків, яким треба власна оселя. Поки кошти на програми для кредитування АТО/ВПО та програму «Доступне житло» на 2020 рік не передбачені, раджу звернути увагу на програму «Кредит зі статутного капіталу». В порівнянні з пропозиціями комерційних банків, тут дуже низька ставка, обліковується на рівні ставки Нацбанку.

Об’єктами можуть бути квартири у багатоквартирних житлових будинках, індивідуальні житлові будинки, які продаються на вторинному ринку, за умови, що такі індивідуальні та багатоквартирні житлові будинки збудовано не більше ніж 45 чи реконструйовано не більше ніж 40 років тому.

Ми готові співпрацювати з молодими родинами до 35 років, включно (чоловіка та дружини). Також із громадянами, які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку. 

Уся інформація про тих, хто має право стати учасником державних кредитних програм, всі потрібні документи є на сайті https://kg.molod-kredit.gov.ua/

Яку програму варто запровадити в Кропивницькому на місцевому рівні?
– Кропивницький – єдине місто обласного значення в Україні, де немає місцевої програми пільгового кредитування житла для молодих сімей. Під таку програму можна виділяти кошти з місцевого бюджету. Взагалі можливо запровадити два варіанти. У першому кошти надає фонд Держмолодьжитла за програмою кредитування зі статутного капіталу. Частину відсотків компенсує місцевий бюджет.
Наведу приблизний розрахунок: якщо квартира коштує 500 тис. грн, місто компенсує частину відсоткової ставки, скажімо 10%, то родина платитиме близько 4 тисяч грн. на місяць. При цьому навантаження на міський бюджет становитиме приблизно 50 тис. грн для однієї родини в рік, і щороку сума навантаження зменшується.
Інший варіант – реверсне кредитування житла коштом місцевого бюджету. Людина сплачує тіло кредиту та відсоток у місцевий бюджет. З цих коштів надається кредит на житло наступній родині.
На мою думку, для місцевих бюджетів перший варіант – кращий. Мовою цифр: для забезпечення 10 родин житлом у перший рік (візьмемо середню вартість житла 500 тис. грн.) з місцевого бюджету потрібно приблизно 500 тис. грн. Для другого варіанту на житло 10-ти родинам у перший рік із місцевого бюджету потрібно 5 млн грн.  

У Кременчуці діє місцева програма для забезпечення житлом сімей лікарів. Є й інші приклади. Кожен регіон прописує під себе потрібну програму. Якщо наше місто дивиться в перспективу й хоче, аби тут працювали молодь, класні фахівці – варто про це подбати.

Кіровоградське регіональне управління Держмолодьжитло розташоване за адресою: Кропивницькийвул. Дворцова, 28, офіс 301. Звертайтеся! 

2193 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.