ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Коли народився «батько малоросів» Марко Кропивницький?

Коли   народився   «батько   малоросів» Марко Кропивницький?

Саме так – батько малоросів – називали сучасники Марка Лукича Кропивницького, віддаючи шану не лише його таланту актора, режисера, а насамперед – творця й організатора українського реалістичного театру. Адже так само, як Шевченко підніс українське слово на високий літературний рівень, так само Кропивницький вивів українця на професійну театральну сцену не як блазня чи підспівувача, а як головного героя.        

І сучасники гідно оцінили це. Дослідник життя і творчості Марка Кропивницького, професор Анатолій Новиков, розповідаючи про тріумфальне відзначення 25-річчя творчої діяльності   митця в Одесі у 1896-му році, згадує цікаву деталь: «До дверей номера готелю, в якому мешкав драматург, невдовзі було прикріплено мідну табличку з написом: «Тут жив батько малоросів М. Л. Кропивницький». Тоді це означало одне – українців.  У цій же статті  Анатолій Новиков цитує іншого нашого земляка – Євгена Чикаленка, який відгукнувся  у львівському часописі «Зоря» на ту подію так: «Якось навіть не вірилось, що ми святкували той вечір в Росії, де нам не вільно навіть називатись українцями… Се святкування було справжньою демонстрацією, протестом супроти всіх тих надзвичайних утисків, що Україна терпить».        

Тепер же, коли наше місто носить ім’я цього непересічного митця, постало питання – коли і як відзначати  його день народження? Досі, ще з Радянського часу, усталилася традиція відзначати його 22 травня. Ця дата утвердилась з подання письменника Миколи Смоленчука, який, посилаючись на метричну книгу церкви  села Бежбайраки, стверджував, що Марко народився 10 (22) травня 1840 року.   А у своїй «Автобіографії»  Марко Лукич написав: «Я родився у 1840 році апреля 25, в селі Бешбайраки».  Пізніше у різних виданнях називалася то одна, то інша дата. Але, як стверджує краєзнавець Юрій Матівос,  логічно було б вважати справжнім днем народження Марка Лукича  другу дату, адже саме цього дня  – за новим стилем 8 травня – церква вшановує  євангеліста Марка. І усім нам відома давня традиція – дітей, народжених у день поминання святого, називали його ім’ям.      

Поки що у нашому місті єдності у  підході до цієї дати немає.  Але не хотілося б, аби вона перетворився на  черговий «обов’язковий захід» із вимушеним покладанням квітів чи банальними промовами.  Очевидно, найкращим відзначенням дня народження  Марка Кропивницького мала б стати  театральна подія. 

Непогано було б саме цього дня відкривати  мистецький фестиваль «Кропивницький», з успіхом започаткований минулого року. Можливо, цьому дню міг би присвячувати свої прем’єрні вистави  наш обласний музично-драматичний академічний театр. Ідей може бути немало. Та головне, аби цей день не став формальністю, а ніс у собі  високе й хвилююче мистецтво, якому й присвятив своє життя Марко Кропивницький. 

612 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.