ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Кіровоградщина: громади мають можливість одержати солідну субвенцію з держбюджету

Кіровоградщина: громади мають можливість одержати солідну субвенцію з держбюджету

Чого  бідний, бо не децентралізований?

Днями прочитала у соцмережах цікаве спостереження вчителя із Онуфріївського  району Віталія Постригана. Він у відповідь на вічні наші скарги на злидні,  необлаштованість та на те, що крадуть, порівняв цифри потреб свого селища тільки на капітальний ремонт доріг і доходів місцевого бюджету. І відразу стало зрозуміло, що ми елементарно не заробляємо  на той  рівень благоустрою, якого прагнемо. Звісно, фактор «крадуть» теж не можна скидати з рахунків: щодня новинна стрічка повідомляє про подібні факти, і це тільки ті, що стали відомі і отримали розголос.

То що ж робити? Потужним запобіжником і від нецільового використання коштів місцевих бюджетів і ефективнішого їх використання  покликана стати реформа децентралізації. Це коли місцева громада чітко бачить, які ресурси має, як їх краще використати, куди направити і, врешті, як заробити більше. До того ж, на перших порах громади мають можливість одержати непогану субвенцію  з держбюджету.

Саме за такою схемою живуть ті громади, благополуччю і комфорту яких ми заздримо. Але, ясна річ, ця реформа, яку багато хто із очільників місцевого самоврядування називає найважливішою, далеко не скрізь і всюди була сприйнята і підхоплена. Але поступово справа зрушила з місця. Сьогодні уже маємо чимало  живих прикладів успішних самодостатніх громад. Наша область, на жаль, в останній п’ятірці  в державі по розвитку цих процесів.

Днями у Кіровоградському центрі розвитку місцевого самоврядування, який створений за підтримки програми «U-LEAD з Європою», пройшло засідання круглого столу, де розглянули результати реформи місцевого самоврядування в Кіровоградській області та проаналізовано  можливості їхнього дальшого  розвитку. Цей центр створений у квітні минулого року першим в Україні. Нині він третій у державі за рейтингом активності популяризації реформи децентралізації. Своїми заходами він охопив понад п’ять тисяч мешканців області.

Нині на Кіровоградшині діють  16 об’єднаних територіальних громад, де вже обрано нове керівництво. Ще чотири – Піщанобрідська, Мар’янівська, Добровеличківська, Попельнастівська  –  наприкінці року обиратимуть голів ОТГ і депутатів рад.

Радниця з питань децентралізації  Кіровоградського ЦРМС Валентина Шеремет констатує: 

"Аналіз фінансової спроможності ОТГ показує, що відбувається значне зростання доходів громад. Крім того, за рахунок коштів державної субвенції на розвиток інфраструктури у 5- ти ОТГ у минулому році році було капітально відремонтовано дороги, встановлено вуличне освітлення,  відремонтовано деякі будівлі соціальної сфери, реконструйовано  системи опалення та водопостачання на загальну суму  більше 19 мільйнів гривень.  Цього року вже  13 ОГТ отримають  більше 23 мільйонів гривень такої субвенції. Там нині теж тривають відновлювальні та ремонтні роботи".

ОТГ області активно співпрацюють з програмою «U-LEAD з Європою», яка значно розширила свою підтримку громадам. Нещодавно Соколівська ОТГ та місто Світловодськ  ствли учасниками програми  у сфері  модернізації адміністративних послуг.  Вони підписали технічне завдання, яким передбачено  не тільки навчання працівників центрів надання адміністратиіних послуг, а й  придбання меблів, комп'ютерної техніки, виготовлення інформаційної  продукції та встановлення спеціалізованого програмного забезпечення «Вулик» (його розробила українська ІТ-компанія «SoftXpansion Ukraine») , що  дозволить  пришвидшити роботу ЦНАПів у десять  разів.

У рамках 2-го раунду програми відібрано ще три ОТГ Кіровоградщини – Тишківську, Бобринецьку та Помічнянську, які нині консультуються з експертами і визначаються із обсягами та напрямками допомоги.

Представники партнерських організацій Асоціації міст України – програми «Пульс»,  USAID DOBRE, організації «Громадські ініціативи України»,  ГО «Спілка вільних ініціативних жінок»,  державний навчальний заклвд «Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій Кіровоградської ОДА» поділилися досвідом  взаємодії щодо визначення потреб громад, розповіли про консультативну та грантову  допомогу для них.

Координаторка з комунікації програми  USAID DOBRE («Децентралізація приносить кращі результати та ефективність») Оксана Якуніна наголосила,  що DOBRE спрямовує технічну та фінансову допомогу  на  активізацію громадян, підвищення якості комунальних послуг, стимулювання місцевої економіки. DOBRE досі співпрацювала  лише з трьома громадами області -- Новоукраїнською, Маловисківською та Бобринецькою. Нещодавно на конкурсній основі було відібрано ще п’ять  об’єднаних громад  Кіровоградщини – Компаніївську, Помічнянську, Дмитрівську,  Смолінську, Новопразьку. 

"Кожна об’єднана територіальна громада зможе отримати  до 200 тисяч доларів  на реалізацію своїх проектів. Проекти розроблятимуть мешканці громади, а програма USAID DOBRE буде їх розглядати та фінансувати", – зазначила Оксана Якуніна.

Виконавчий директор Кіровоградського регіонального відділення Асоціації міст України Валентина Іллюшкіна  розповіла про тренінги, семінари, консультації та обмін досвідом між громадами, навчальні візити представників місцевого самоврядування до інших регіонів нашої країни.

"Такі візити найкраще сприяють розвитку громад. Побачивши нові та цікаві проекти, що  працюють та приносять користь, голови ОТГ прагнуть їх реалізувати у себе", – зазначила Валентина Іллюшкіна. 

Партнерські організації обмінялись досвідом роботи з громадами, поділились  планами на майбутнє та визначились зі спільними заходами.

554 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.