ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Кажу: «Моє ім’я – Литва», розумію – і Україна

Під час  ХУІІІ Міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії», який наприкінці травня завершився в Херсоні, і де з успіхом виступив і наш, Кіровоградський академічний музично-драматичний театр імені  Марка Кропивницького, серед 32 вистав, представлених професійними колективами, була і зворушлива вистава «Моє ім’я – Литва» народного театру  із  Пілайте (передмістя Вільнюса).

  Цей, фактично самодіяльний театр,  у південне місто запросила волонтер Наталя  Бімбірайте, яка крім конкретної допомоги військовим та створення центру правової та  психологічної допомоги демобілізованим і їхнім родинам, займається і просвітницькою діяльністю. Вистава «Моє ім’я —Литва» -- це концентрований погляд на долі десяти найвидатніших жінок за минулу тисячолітню історії цієї невеликої європейської держави. Серед них – літературний персонаж епічної поеми Адама Міцкевича «Гражіна» - символ незламної любові до Батьківщини, і шляхетна княгиня Литви Барбара Радвілайтє, письменниці, поетеса, археолог та молодесенька учасниця Співочої реваолюції у Литві Лорета Асанавічютє, яка у січні 1991 року біля Вільнюської телевежі загинула під російським танком.

  Тільки цей перелік свідчить: литовці давно зрозуміли, що держава створюється насамперед у людській свідомості.Тож і мають стабільну країну, яка розвивається і гарнішає, поважають і люблять свого президента. Ми ж, як завжди, маємо те, що маємо.  Але литовці під час зустрічі з українськими журналістами, яка стала можлива завдяки громадській організації «Нова генерація» у рамках проекту «Схід і Захід разом – підвищення спроможності українських видань», не вихвалялись своїми досягненнями, а з гідністю розповідали  про свій власний шлях до незалежності  і волі. 

   Крім  вистави, литовці привезли з собою і вітчизняне кіно, яке представляла Соната Жальнеравічуте, координатор програм кіно Вільнюського кінотеатру, визнаного одним з кращих у Європі.

   Керівник народного театру із Пілайте, автор сценарію та режисер Даля Тарайлєнє, свого часу була активною учасницею «Саюдісу», займалася у ньому соціальними питаннями: захист сиріт,  бідних сімей, юнаків, які служили в тодішній Радянській армії. Литва, із її трьохмільйонним населенням, зібрала 400 тисяч (!) підписів, які вручили керівництву СРСР на Всесоюзному з’їзді в Кремлі з вимогою надання Литві незалежності.  В Україні теж тоді тривали бурхливі процеси національного відродження, але  тодішня її активніша частина була занадто мала, інерція, яка й досі дуже відчутна, занадто сильна, а імперські кігті сиділи у нашому національному тілі дуже глибоко, тож Литва вирвалась і почала розвиватись, а ми пішли  по олігархічно-кримінальних колах зубожіння і занепаду. Сьогодні вириваємось із кров’ю з кігтів Росії, але коли подолаємо  трясовину крупції і  державного злодійства – не відомо.

  Та наші литовські гості впевнені, що любов до Батьківщини здолає все. Саме така головна думка їхньої вистави. І чи треба говорити, що  зал  Херсьнського музично-драматичного театру імені Миколи Куліша буквально завмирав, коли йшлося про це, адже кожен розумів: говорять про Литву,  та в серцях і умах – і Україна теж.

  І на сцені, і у виступах під час зустрічей, і у приватних розмовах, відчувалася глибока, не награна повага і симпатія литовців до України,  співчуття до наших бід та побажання швидше вибратися на  європейський шлях.

395 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.