ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Ювілеї: у Кропивницькому вшанували зачинателя української літератури та переглянули мультфільм. ФОТО

Ювілеї: у Кропивницькому вшанували зачинателя української літератури та переглянули мультфільм. ФОТО

У суботу, 7 вересня, у відділі мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського відбулася зустріч зі знаним музеєзнавцем та педагогом Ларисою Гайдою. З нагоди 250-річчя від дня народження зачинателя української літератури Івана Котляревського вона представила присутнім досвід створення знакового проєкту, свого часу реалізованого у Національному художньому музеї України під назвою «Енеїда»: візуальна історія легендарної поеми».

"Не втомлююся нагадувати, що директоркою вказаного музею є наша талановита землячка родом з Олександрії Юлія Литвинець. Оскільки це лише один з багатьох мистецьких проєктів, втілених у життя за її участі, який може слугувати прикладом для всіх, хто намагається популяризувати національну ідею.. Не став виключенням і згаданий - «Енеїда»: візуальна історія легендарної поеми». Щоб показати візуальну сторону улюбленого в народі твору, вона та інші члени творчої команди зуміли об’єднати можливості музеїв та приватних колекцій Львова, Харкова, Полтави й добірного грона закладів культури столиці України. Таким чином, відвідувачі виставки – а їх виявилося за весь час не багато й не мало, а близько двадцяти тисяч! -  мали щастя вперше побачити в одному приміщенні, водночас: й раритетні друковані видання «Енеїди»; й ілюстрації до твору у різних мистецьких інтерпретаціях і політичних реаліях; й героїв «Енеїди» у вигляді скульптурних та керамічних зображень; й театральні костюми, декорації, програмки, афіші; однойменні мультиплікаційні фільми; почути записи легендарного гурту 70-х «Еней»;  згадати, що цю назву мало ще й літературне кафе… Втім, головне завдання проекту, в основу якого покладено тільки візуальну історію твору, - коли письмовий текст було перекладено мовою зорових образів, - полягало в популяризації національної ідеї. Тому проект може бути зразком і для інших. Паралельною програмою виставки стали зустрічі з кураторами, художниками, графіками, учасниками рок-гурту, членами родин художників, власниками колекцій тощо", – розповіла пані Лариса.

Додамо, що в ході заходу, проведеного у головній книгозбірні області,  Лариса Гайда підсилювала розповідь чисельними ілюстраціями з каталогу згадуваної виставки та читанням уривків з донині актуальної поеми. Присутнім було цікаво дізнатися про причетність до одної з перших постановок «Енеїди» театру Миколи Садовського, корифея, життям і творчістю назавжди пов’язаного з нашим краєм.

Зважаючи на 250-річний ювілей Івана Котляревського й події сьогоденної України, виступаюча нагадала відомі зі шкільних років рядки з «Енеїди: «Де общеє добро в упадку, //Забудь отця, забудь і матку, //Лети повинность ісправлять». Зауважила, що Тарас Шевченко в поезії «На вічну пам'ять Котляревському» називає автора «Енеїди» українським соловейком, сизим орлом, співцем України і пророкує вічну славу: «Будеш, батьку, панувати, поки живуть люди, поки сонце з неба сяє,тебе не забудуть».

Насамкінець присутні побачили улюблену анімацію за мотивами поеми Івана Котляревського «Енеїда».

Фото автора та з архіву Лариси Гайди


379 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.