ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
18.11.2015 | 18:57

Яку нову назву для області пропонують райони Кіровоградщини?

Сьогодні у Кіровограді відбулись громадські слухання з питання перейменування Кіровоградської області. Слухання мали дорадчий характер. Пропозиції, озвучені на слуханнях будуть передані до Кіровоградської ОДА для подальшого передання до Верховної Ради. 

Олександр Чорний, в.о. завкафедри історії Укрвїни КДПУ їм. В. Винниченка висловився у підтримку назви для обласного центру Єлисаветград і відповідно назви області - Єлисаветградська. 

Євген Бахмач, підприємець, висловився за присвоєння місту назви Єлисаветград і відповідно області Єлисаветградська. Обгрунтовуючи свою позицію, місцевий бізнесмен зазначив, що ця назва походить від імені Святої Єлисавети. 

Станіслав Пересипко, пенсіонер, зазначив, що назва області має бути похідна від назви обласного центру. Проте у назві обласного центру варто врахувати політичні, культурні, історичні аспекти. Пересипко зазначив, що в умовах війни в країні, назва області і міста має консолідувати громадян. З усіх назв він запропонував - Козацька, оскільки за часів Запорізької Січі на теренах теперішньої Кіровоградщини розміщувались поселення козаків. У своїх пропозиціях доповідач керувався науковими працями покійного історика Сергія Шевченка. 

Віктор Почерняєв, командир 40-го батальйону попросив дозволу доповідати російською, адже нею "звик думати". Він зазначив, що в аспекті перейменування варто віддати перевагу імені Святої Єлисавети. Також він зазначив, що ця назва має православне, культурне значення. "Щоб у нашому місті було Боже благословення, треба назвати місто Єлисаветрад". 

Ірина Макусінська, викладач історії з Новгородки повідомила, що у підготовці доповіді використовувала праці істориків Сергія Шевченка і Володимира В'ятровича. Вона наголосила, що Кіровоградщина носить витоки з часів козацтва і запропонувала назву Златопільська. 

Геннадій Орєшков, громадський активіст, наголосив, що сьогодні громаду розділяють "ляльководи, які проплачують різні назви для області. Він запропонував назвати область Центральною, а обласний центр - Благомир. Ця назва, на переконання доповідача, несе позитивне смислове навантаження.

Олександр Рушковський, радник голови Олександрійської РДА з питань АТО, учасник бойових дій на Сході країни наголосив, що Центральноукраїнська - це найбільш ідеальна назва, адже акцентує на розміщенні області на мапі України. Проте назви, які повертають місто до часів імперського минулого, на кшталт Єлисаветграда, на його думку, у час війни є недоцільною.

Максим Запорожець, громадський активіст, звернувся до присутніх з доповіддю, у якій наголосив, що земляна фортеця була названа іменем імператриці Єлизавети, як маркер належності і політичного превалювання російського імперіалізму.  І запропонував назвати область Центральноукраїнською. 

Олександ Леськів, член Кіровошрадської спілки ветеранів Афганістану безапеляційно заявив, що підтримує назву Єлисаветград для міста і області відповідно.

Віталій Єгоров, голова клубу ультрасів ФК "Зірка", учасник АТО, закликав присутніх поважати один одного під час доповідей і запропонував підтримати назву Єлисаветград для області і міста.

Єпископ Боголєп, представник УПЦ МП, представник обласної і Олександрійської громадської ради виступив у підтримку Єлисаветграда. 

Олександр Ратушняк, кандидат педагогічних наук, наголосив, що сьогодні варто обговорити саме назву області, а не обласного центру. Він нагадав, що Кіровоградська міська рада передала на розгляд Верховної Ради 7 варіантів назв нової назви для міста. Також він наголосив, що на вищому загальнодержавному рівні низка громадських діячів, міністрів, політиків і Патріарх УПЦ КП Філарет висловились у підтримку української назви для міста і області. Він запропонував назви для області - Інгульська або Центральноукраїнська. 

Професор Світлана Ковтюх запропонувала назву для області Інгульська, адже на її переконання, вона відповідає історичним, націотворчим принципам. Науковець повідомила, що провідні українські ономасти пропонують Кіровограду назву Інгульськ, а області - відповідно Інгульська. Науковець наголосила, що імперські управителі давали свої імена для поселень, аби місцеве населення ідентифікувало себе як новороське чи російське. 

Юрій Митрофаненко, науковець, кандидат історичних наук наголосив, що топонімічні назви мають пропонувати науковці, філологи, а не власники заводів. Він запропонував назву Центральноукраїнська, як найбільш вдалу для області. Він також прокоментував позицію деяких учасників АТО, які підтримуют назву Єлисаветград. "Учасник АТО, який воював на Сході розповідав мені, що полонені військовослужбовці з РФ наголошували що воюють в Україні за "Єлисаветград" і "Катеринослав". 

Андрій Домаранський, кандидат географвчних наук наголосив, що назви регіонів мають вказувати, де ці регіони знаходяться на тілі країни. Науковець зазначив, що сьогодні Кіровоград абсолютно випадає з інформаційного поля України. "Ми хочемо, аби про нас знали. Назва має точно локалізувати місцезнаходження географічного об'єкт. Сьогодні в Україні часто зустрічаються думки, що люди навіть не орієнтуються де Кіровоград знаходится на карті". Науковець підтримав назву для області Центральноукраїнська. 

Світлана Філіпова, голова Громадської ради міста Знам'янки наголосила, що назва області має бути похідною від назви обласного центру і висловила думку громади Знам'янки - підтримати назву Інгульськ і відповідно - Інгульська область. Проте готові підтримати українську назву.

Дмитро Сінченко, політолог поділився своїм баченням у перейменуванні області. Сінченко апелює до того, що на гербі області зображено скіфського орла. Аби ідентифікувати область на мапі України, варто назвати Скіфська.

Науковець Юрій Матівос закликав припинити чвари. Він нагадав, що в Україні є дві області, які мають назви обласних центрів відмінні від назв областей. А тому варіант, що область заатиметься Уентральноукраїнська, а обласний центр по-іншому, цілком допустимий. Також науковець наголосив, що історики, які підтримують назву Єлисаветград, у своїх дослідженнях керуються літературою ще позаминулого століття чи "партійною" літературою. І порадив звернутись до більш якісних, новіших і незаангажованих джерел. 

Віктор Остащук, представник Кіровоградської ветеранської спілки ветеранів Афганістану зазначив, що йому соромно, що сьогодні розглядається імперська назва. Адже сьогодні, у час гібридної війни, проімперські назви дуже небезпечні і підтримав українську назву. 

Тарас Чухліб, доктор історичних наук наголосив, що сьогодні, обираючи нові назви, кіровограці беруть на себе відповідальність за території, на яких жили цілі покоління. Науковець ознайомив присутніх з історичними картами, на яких зображено території нинішньої Кіровоградщини. Він наголосив, що з часів Гетьманства, на території області було масове роззаселення козаків. Науковець запропонував назву для обласного центру - Івано-Мазепинськ, адже саме цей гетьман відіграв важливу роль у розселенні козаків на теренах сучасної Кіровоградщини. Для області фахівець запропонував назву Інгульська, або Задніпровська. 

Олена Белінська, член Громадської Ради Новомиргорода, журналіст, депутат повідомила, що доносить думку громадських активістів, учасників АТО, мешканців міста. За її словами, громада не підтримує назву Єлисаветградська для області, адже ця назва дуже розсварює громадян. У Новомиргороді підтримують назву для області - Центральноукраїнська. Олена Белінська підкреслила, що наша область є мініатюрним відтворенням України, тут є свій "Донбас", є свій "Крим", і назва Центральноукраїнська об'єднає суспільство. Разом з тим, громада міста підтримає будь-яку українську назву. 

Озвучені пропозиції будуть передані до Кіровоградської ОДА. 

1508 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.