ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Як зробити з чиновників людей? Відправити в госпіталь до поранених

Як зробити з чиновників людей? Відправити в госпіталь до поранених

Наш земляк, голова Держслужби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Артур Дерев’янко днями був на Кіровоградщині з робочим візитом, перевіряв, як працюють в області державні соціальні програми для підопічних відомства. Познайомитися хотілося особисто, адже ГО «Рідний Кіровоград» відразу налагодив співпрацю з Держслужбою. Артур Дерев’янко погодився на розмову - про чоловічі емоції, про гальма й потрібну державній машині швидкість, про вміння потиснути руку герою, якій пережив ампутацію.

Почали з того, з чим найважче змиритися людині без досвіду держслужбовця. Артур Валентинович відповів сходу: «З бюрократією. От приходиш – готовий до роботи, готовий до реформ…А тобі швидко дають зрозуміти: стоп, тобі що, більш за всіх треба? Навіть новостворена служба наступає на ті самі граблі. Це я про механізм, який крутить державну машину. Як на мене – неприпустимо повільно. Чому пішов у держслужбу? Мої друзі, колеги, афганці сказали: йди й поборися за права захисників країни. Пішов». 

Про виховні методи 

Всі служби в державі пов’язані, це як державний спрут. Навіть якщо одна служба покінчить з бюрократією, інші гальмуватимуть…Ми от напряму працюємо з Мінсоцполітики, Мінохорони здоров’я. Й знаєте, хто гальмує найбільше? Саме середній чиновницький склад! Такий фахівець спокійно йде у відпустку на місяць, а документи на наших ветеранів – лежать на столі. Все, справи завмирають! А поміч треба на вчора.

Як борюся з цим у своєму колективі? Просто. Раз на тиждень всіх відправляю провідати хлопців у госпіталі. Й сам йду. Чи важко? Дуже. Але не можна видати своїх емоцій, треба підійти й потиснути руку захиснику. Ту руку, яка була живою, теплою, а зараз – культя. 

Один молодий чоловік не витримав такої методи, звільнився. А інші – працюють. Після знайомства з тими, кому допомагає наша служба, як кажуть, очі в очі, мої колеги бачать за документами не прізвища й потребу в грошах, а людину, покалічену долю. Й усіма силами підключаються: врятувати, шукати всі можливі варіанти! Це я про санаторії з реабілітаційним курсом, про відправку в закордонні клініки, а там, повірте, своя бюрократія…Але не здаємося! Точно знаю: державну машину можна прискорити, якщо тебе за ініціативу не битимуть по руках. 

До здобутків нашої команди відношу надання статусу учасника бойових дій та соціального захисту від держави всім військовослужбовцям, які брали безпосередню участь в АТО. Вперше статус УБД отримають і добровольці, які відправились на Схід держави на початку протистояння до входження їхніх батальйонів до лав Збройних сил України. Соціальні гарантії та пільги поширюватимуться на родини загиблих добровольців. На рівні з військовослужбовцями та добровольцями статус інваліда війни та члена сім’ї загиблого отримають постраждалі волонтери. Переконаний: статус учасника бойових дій мають отримувати лише ті, хто захищає Батьківщину із зброєю в руках.

Про кришечки та протези 

До кришечок голова Держслужби повертався кілька разів та обурювався. Бо почув, що їх збирають у Знам’янці та Кіровограді. (Ось це оголошення – благодійний фонд «ОВЕС» запроваджує всеукраїнську програму по збору кришечок від пластикових пляшок для їх подальшої переробки і виготовлення протезів для воїнів АТО.- Ред.) Здравомисляча людина може повірити, що з того пластику можна зробити протези? Ви бачили сучасні протези? Та це ж високотехнологічні прилади, що керуються думкою. Вони коштують близько 40 тисяч євро. Саме такі протези треба 25-ти чоловікам з ампутаціями. Де, вибачте, кришечки, й є де ці технології протезування?! 

У мене бракує слів, коли чую про такі «акції». Держава опікується КОЖНИМ захисником, для кожної людини, якій потрібно лікування, протезування, реабілітація, виділяються кошти, передбачені законом. Два місяці пішло на те, щоб добитися змін до постанови 518 – відійти від тендерної процедури при виборі протезистів. («Деякі питання протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, окремих категорій громадян, які брали участь в антитерористичній операції та/або забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок» від 1 жовтня 2014 р. № 518. – Ред.) 

Нарешті почали готувати хлопців до протезування, а тут долар так скакнув! І сума у 609 тисяч гривень на протезування однієї кінцівки виявилася недостатньою. Фактично цього вистачало на пів протеза. Нам вдалося переконати Мінсоцполітики відійти від чітко прописаної законом суми. Неможливо передбачити, якої складності потрібен буде протез, який буде курс валют. Спершу пропонували збільшити суму до тисячі неоподатковуваних мінімумів. Проте Мінсоцполітики повернуло документ «багато, доопрацьовуйте». Тоді зупинилися на 900 неоподатковуваних мінімумах.  

Ще раз наголошую: ми протезуємо ВСІХ – незалежно від статусу, від того, у якій частині людина несе військову службу, чи це мобілізований, чи доброволець.  Зараз в столичному опіковому центрі знаходиться кіровоградець Вадим Довгорук. У молодого чоловіка три складних ампутації, тож готуємо до протезування. 

Думаєте, що ці чоловіки морально знищені, адже замість кохання, весілля, діток стали людьми з фізичними обмеженнями? Вони – не здаються, знають, що в них ще все буде. Потрібен час, щоб сприйняти себе нового, так би мовити, примиритися з тим, чого вже не бути й брати по максимуму те, що тобі доступне. Повірте, такий психологічний злам переживає кожен по-своєму. Найгірший варіант – випивка, тимчасове забуття. Треба шукати опору в родині, дітях, шукати справу. 

Приклад Олександра Чалапчія з Ульяновки – гідний наслідування. Він вклав кошти, компенсовані державою, в нове обладнання для випуску брикетів із соломи. Словом, показав всім й насамперед собі – життя продовжується! 

Про психологів 

Для психологічної реабілітації потрібна тендерна процедура, бо не можна дерибанити держбюджет на не кваліфіковану допомогу. За півроку ми зібрали кращих психологів й виробили критерії психологічної реабілітації. Дійшли згоди, що за цей профіль мають відповідати обласні шпиталі. Тобто психологічна допомога має надаватися на базі медичних установ чи клінічних санаторіїв. Держслужба має укладати з обласними госпіталями договори про співпрацю щодо психологічної реабілітації. Зрозумійте – психолог може проконсультувати за день 5-10 військових, а бувають важкі випадки: психолог вислухає одного й три дні сам «відходить». Це величезна відповідальність за кожну людину, щоб після розмови з психологом хлопці не вішалися…

Коли Держслужба була створена, до нас звернулося – давайте працювати разом – кілька десятків волонтерських організацій. На сьогодні відійшли майже всі. На жаль, за цей час ми побачили, що  заробляти на війні хочуть нечесні люди. На завищенні цін на потрібні військовим товари, на сумнівних благодійних акціях. Треба все це фільтрувати, аби не компрометувати совісних волонтерів. 

За 10 місяців роботи ми переконалися: жоден ухвалений закон – не догма. Щось не спрацьовує – треба змінювати, коригувати. Час довів - на місцях потрібно створити територіальні органи Служби.  Структурні підрозділи апарату утворено постановою Кабміну від 15.06.2015 р. № 395 «Деякі питання діяльності Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції». Територіальні органи займатимуться наданням цим людям пільг і гарантій, визначених законодавством, соціальною та професійною адаптацією військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби та учасників антитерористичної операції.

Враження від насиченої розмови? Артур Валентинович так і не став чиновником, не «забронзовів» - доступний для спілкування, для гострих питань, емоційний і принциповий. Й що важливо – не перегорів, не змирився й готовий працювати задля великої когорти ще молодих ветеранів, яких в Україні вже понад 50 тисяч. У Кіровоградській області статус учасника бойових дій отримали 1119 осіб, з них у  Кіровограді – 494 особи. 

Додам, що прес-центр Держслужби оперативно надає вичерпну інформацію на запити юрштабу допомоги військовим при ГО «Рідний Кіровоград». Для журналістів це показовий маркер організації роботи й великий плюс для керівника. 


1567 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.