ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
28.11.2020 | 18:57

Як на Кiровоградщинi у часи Голодомору голова колгоспу врятував цiлий хутiр

Як на Кiровоградщинi у часи Голодомору голова колгоспу врятував цiлий хутiр

Тетяна Кротова народилася 30 жовтня 1928 року на хуторi Шевченко (тепер – село Травневе) неподалiк Кропивницького на Поднiпров’ї. Жiнка пережила страшнi часи Голодомору i подiлилася спогадами iз командою суспiльно-культурного видання Ukraїner.

У свої неповнi п’ять рокiв вона пiзнала всi жахи Голодомору. На власнi очi бачила розкуркулення односельцiв, харчувалася немеленими зернами пшеницi, боячись, що хтось її викриє. 

Тетяна пригадує, що врожай 1932 року був не набагато меншим за попереднiй. Зерно зiбрали з полiв i за розпорядженням колгоспного керiвництва звезли до вiльної хати. Його не вiдправили нi до мiста, нi на експорт. Воно просто залишилося там лежати i перегнивати.

Голова мiсцевого колгоспу став злочинцем для радянської влади i таємно видавав їжу селянам. Ту саму їжу, яку напередоднi у них вiдiбрали i кинули гнити. У селi не виявилося зрадникiв, що пiшли на спiвпрацю з владою, тож за час Голодомору нiхто не помер.

«Вiн кожний вечiр комiрнику давав список: залежно вiд сiм’ї скiльки тому i тому потрiбно видати пшеницi (iз конфiскованої). I на другий день – другому. Якби це дiйшло до влади, то його б розстрiляли, звичайно», – розповiла Тетяна Кротова.

За її спогадами, селяни боялися товкти це зерно у ступах, остерiгаючись раптової перевiрки чи навiть того, що повз хату мiг пройти хтось чужий i почути. Пшеницю ж варили у казанку цiлою.

Цiлi зерна довго перетравлюються, тож аби нiхто не помiтив решток пшеницi у вiдходах людської життєдiяльностi, справляти природнi потреби ходили до клунi. Там неперетравленi зерна пiзнiше визбирували кури – завдяки цьому вони продовжували нестися.

Бiльше у вiдео за посиланнямhttps://youtu.be/avnyxwcrgFM.

Довiдково: упродовж кiлькох останнiх мiсяцiв команда Ukraїner та Нацiонального Музею Голодомору-геноциду за пiдтримки Українського Культурного Фонду дослiджує рiзнi регiони України в пошуках свiдкiв геноциду українського народу. У 1932–1933 роках їм було по 6-12 рокiв, зараз – вiд 92 до 100. Їх залишились одиницi.

Читайте такожУ Кропивницькому вшанували пам'ять жертв Голодомору

523 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.