ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Ігор Смичек: Кропивницький був гідною кандидатурою, щоб його іменем називалося місто

Ігор Смичек: Кропивницький був гідною кандидатурою, щоб його іменем називалося місто

Автором нинішньої назви нашого обласного центру без перебільшення можна вважати художника Ігоря Смичека. Про це ідеться в матеріалі тижневика "З перших уст". У той час, як «єлисаветградці» й «антиєлисаветградці» сходилися в дискусіях, що інколи супроводжувалися й штовханиною, він твердо стояв на позиції: місто має носити ім‘я одного із засновників українського професійного театру, а саме Марка Лукича Кропивницького.

Багато хто вважав, що з того нічого не вийде, однак Верховна Рада погодилася саме з цим «нейтральним» варіантом. А в вересні на виставці тепер уже кропивницьких художників, присвяченій цьогорічному Дню міста, було виставлено портрет корифея роботи того ж Ігоря Смичека. Портрет певною мірою символічний, адже Кропивницький постає на фоні низки знакових речей. Щоб прояснити, що ж хотів тим сказати автор, ми звернулися до нього за коментарем.

"Ескіз портрета Марка Лукича я зробив давно, а ідея написати портрет виникла, коли розпочалися змагання за нову назву міста, коли ми з оператором Русланом Дормашовим знімали документальний фільм «Битва за Кропивницького» (його показало обласне телебачення), – каже Ігор Михайлович. – Було це років зо два тому. Портрет справді незвичний для пересічного глядача, адже такої трактовки цієї постаті ще не було. Портрет символічний. Відомо, що Кропивницький був не тільки режисером і актором, він був і музикантом, і композитором, і антрепренером – організовував гастролі, шукав спонсорів тощо. Тому на картині знайшлося місце для фісгармонії, яка зберігається в нашому меморіальному музеї Кропивницького і з якою він практично не розлучався – возив за собою на всі гастролі; є там і згадка про те, що Кропивницький автор музичних творів, зокрема пісні «Соловейко», яка стала перлиною української музичної культури. Зрозуміло також, чому в руці він тримає перо – він був драматургом. До слова, дуже гарним драматургом. Він надихнув Івана Франка на написання п‘єси «Украдене щастя», долучив до драматургії Івана Карпенка-Карого. Завдяки Кропивницькому той почав писати п‘єси і став великим драматургом. Узагалі, те, що зробив Кропивницький для української культури, для нашого міста, – це подвиг, і коли дехто сьогодні намагається похитнути велич нашого земляка, стає трохи сумно. Скажімо, вишукують у того ж Франка негативні відгуки про його творчість, зокрема, про драму «Дай серцю волю, заведе в неволю», і навмисне не згадують, що Іван Якович згодом, після того як Марко Лукич її допрацював, назвав цей твір геніальним.

На портреті зліва я зобразив Боже розп‘яття, праворуч – ангела зі свічками. Присутність і того й того пояснюється просто: Кропивницький усе своє життя ніс нелегкий хрест розбудови театрального мистецтва, боротьби за українську мову, за українську культуру, а ангел запалив свічки, вогонь на честь створення українського театру. На зад-ньому плані – народ, який вітає цю подію, й будівля самого театру.

– Чи не плануєте якось поширювати цей символічний образ Кропивницького?

– Є ідея виготовити поштову листівку, календарики на наступний рік. Відразу зазначу, що це потрібно не Кропивницькому і не мені, це потрібно місту – його треба популяризувати, аби нова назва швидше прижилася, стала добре відомою. Зрозуміло, що виникає питання коштів, але, сподіваюсь, знайдуться спонсори.

– А в цілому, ви задоволені тим, що ваша назва міста перемогла?

– Звичайно, задоволений. Тим більше, що цьому було присвячено кілька років мого життя.

– Як сталося, що ви зупинилися на постаті Кропивницького? Що надихнуло?

– У 2009 році вийшов літературний журнал «Вежа», де було вміщено звернення громадськості до влади з приводу перейменування Кіровограда. Серед пропозицій нової назви була й така: назвати місто на честь відомої родини Тобілевичів. І я тоді згадав про Марка Лукича, адже фактично він виховав усіх Тобілевичів, вивів їх на велику сцену. Він, як і кожен геній, був дуже талановитим. Я ще не згадав, скажімо, що він був і художником, малював декорації для вистав. Тобто він був гідною кандидатурою, щоб його іменем називалося місто

872 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.