ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Хочемо, щоб кожна дитина щоранку мала змогу виспатися

Хочемо, щоб кожна дитина щоранку мала змогу виспатися

 

У Тернопільській області  реалізовується пілотний проєкт Мінсоцполітики щодо реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей. Його напрацювання є актуальні й для фахівців Кіровоградщини.

Відбулася пресконференція, під час якої зазначено, що роботі з реформування даних закладів передував аудит щодо підстав влаштування дітей у інтернатах. Зроблено висновок, що 97 відсотків вихованців мають батьків, які через низку соціальних проблем, зокрема безробіття, низькі умови життя не в змозі забезпечити належне виховання власний дітям. Багато з них на заробітках за кордоном. Також серед причин - небажання батьків занурюватися в дитячі проблеми, бути їм підтримкою і розрадою в складних ситуаціях. Цю роботу вони перекладають на державу. Наприклад, інтернатний заклад у Бережанах розрахований для дітей, хворих на туберкульоз. Проте, згідно з результатами аудиту, з таким захворюванням тут перебуває лише одна дитина. А у Збаразькій санаторній ЗОШ-інтернаті, де мали б оздоровлюватися і навчатися діти різних регіонів, усі вихованці – це мешканці цього населеного пункту.

Щодо зменшення соціального сирітства доцільною є індивідуальна робота соціальних психологів з дітьми та їхніми батьками. А керівники територіальних громад мають сприяти вирішенню кричущих проблем таких сімей, допомагати соціально незахищеним громадянам бути затребуваними у суспільстві.

Як результат такої роботи, з часу дії пілотного проєкту в області кількість дітей в інтернатних закладах зменшилася на третину. Зокрема, це відбулося за рахунок створення будинків сімейного типу. Наразі в області їх налічується 12, найближчим часом планується створити ще один.

Інтернат в Бережанах

Робота фахівців загальноосвітньої школи-інтернату спрямована на те, щоб кожна дитина, яка тут перебуває та навчається, стала затребуваною у суспільстві й у подальшому зуміла реалізувати свої таланти та здібності. Як вже повідомлялося у «Нашому місті», нині в області діє пілотний проєкт щодо реформування закладів інституційного догляду. І ця ЗОШ – одна із 19 на Тернопіллі. Тривалий час вона спеціалізувалася з поглибленого вивчення трудового навчання. За словами її директора Михайла Старка, в школі наявні загальноосвітні та спеціальні класи інтенсивної педагогічної корекції із затримкою психічного розвитку, а також групи професійної підготовки за напрямками «Оператор комп’ютерного набору», «Швачка». Діти задіяні в гуртки за інтересами – спортивному, художньому, танцювальному та інших. А також мають соціально-побутове орієнтування – робота з прання та прасування речей, на кухні і навіть випікання хлібобулочних виробів. Михайло Васильович зазначив, що найбільше зацікавлені у цьому напрямку хлопці. А дівчата люблять рукоділля та танці.

За словами керівника заходу, із загальної кількості вихованців (152 особи) лише 20 мають статус дитини-сироти або дитини позбавленої батьківського піклування, а десятеро із соціально-небезпечних сімей. Ті батьки, які віддають дітей до інтернату у зв'язку з наявними соціальними проблемами, зокрема працевлаштуванням за кордоном, не сплачують державі за їхнє утримання. А таких станом на 1 травня 2020 року близько 120 родин, із них 32 дитини - на денній формі утримання з триразовим харчуванням.

У школі розписано все до останніх дрібниць. Діє режим дня, відповідно до якого день розпочинається о 7.00. А далі по 10-20 хвилин на зарядку, ранковий туалет, сніданок. Заняття тривають з 8.30 до 15.00. Є час на обід, сон (для молодших школярів), суспільно-корисну працю, заняття у гуртках, підвечірок, вечерю, читання книжок і перегляду телебачення та інше. Кімнату гігієни можна відвідувати за спеціальним графіком, що діє у вечірні часи.

Звісно, такий режим дня з одного боку дисциплінує дітей, цілеспрямовує їхнє життя, а з іншого трохи схожий на муштру, стримує особливості настрою та психологічні прояви. Приміром, чи може така дитина спати трохи довше? Пропустити зарядку? Або лягти відпочивати не 21.00, а на пів години пізніше? Тож як має працювати цей заклад, щоб його вихованці відчували себе по-домашньому?

Окрім того, що проводиться системна робота з повернення дітей, що мають власні родини, до батьків, діють заходи, коли діти-сироти влаштовуються до прийомних сімей. Значення цього питання є актуальним сьогодні у зв'язку з дією карантину щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби.

Випадково в коридорі закладу зустрілася мама четверокласника Артема Федчишина Марія, яка повернулася з заробітків у Польщі. Вона вдячна за допомогу у вихованні та навчанні її сина та звернулася з проханням до директора ЗОШ-інтернату перевести хлопця на п'ятиденне утримання. Сам Артем розповів, що радий, коли зуміє у вихідні бути вдома з мамою та подовше поспати зранку.

Аби надавати вихованцям сучасні освітні послуги, прийняте рішення щодо реформування цього закладу у профільний ліцей академічного спрямування. Для цього існують усі складові.Приміщення школи в хорошому стані; навчальні класи забезпечені мультимідійними комплексами, комп'ютерною та оргтехнікою. «Маємо найкращих педпрацівників у районі», - зауважив Михайло Старко, і майже всі вони готові достроково навчатися, підвищувати власну професійну компетентність, перенавчатися, щоб працювати вже в новоствореному закладі. Заняття відбувається з врахуванням принципів інсклюзивної освіти, коли разом навчаються діти з інтернату і звичайних родин, адаптації навчального матеріалу для певних категорій дітей, зокрема інвалідів, яких у інтернаті одинадцятеро, корекційно-розвиткових послуг.

Дійсно, така складна робота потребує підтримки  місцевих громад. На жаль, ця взаємодія є не зовсім достатньою. За словами голови Бережанської міської ОТГ Володимира Музички, одною з причин перебування дітей в інтернаті є неспроможність їхніх батьків утримувати родину. Близько 15 відсотків мешканців є соціально незахищеними. Як зазначили представники навчального закладу, хотілося, щоб питання виховання дітей у інтернаті було одним із основних для керівництва ОТГ. Адже від цього залежить майбутнє не мільки міста, а й держави.

443 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.