ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Громада – великий чоловік: чому час припинити чвари та взятися за ретельний і неупереджений моніторинг

Громада – великий чоловік: чому час припинити чвари та взятися за ретельний і неупереджений моніторинг

Щось ми з вами, друзі, ніяк не заспокоїмося. Вже понад тиждень минуло, як закінчилися президентські вибори, а нас і досі лихоманить – у соціальних мережах, на телебаченні, навіть за столом. Усе, панове, внески зароблено. Хтось поставив на національні інтереси, духовні цінності, хтось – на матеріальні, а всі разом, як писав поет, – на «прекрасне і корисне». І йти до цього маємо спільно, у протистоянні нічого не вийде. Тож подобається комусь новий президент чи навпаки, з цим доведеться жити. Та звикати до того, що він уже не Вова, а Володимир Олександрович. По суті – ми всі, незалежно, хто за кого голосував, хочемо одного й того ж. Зараз, на мою думку, треба припинити сварки та взятися за ретельний і неупереджений моніторинг наслідків роботи його попередника. Не  виконання  ним обіцянок – політики їх ніколи не виконують, а аналізом, що насправді зроблено, а що – ні. Чому. І що робити далі.

Під час  виборчої кампанії і ще задовго до її початку політики проросійського штибу звинувачували президента Порошенка в тому, що він не виконав обіцянки «за два тижні закінчити війну на Донбасі». Петро Олексійович і справді легко розкидався словами, але закінчити за два тижні війну він не обіцяв, йшлося про Антитерористичну операцію, що й було б зроблено, коли б з-за російського кордону не прогриміли гармати, а потім не пішли «гуманітарні вантажі». Війну, до якої Росія готувалася від дня проголошення Україною незалежності, а сама Україна не вірила в неї навіть тоді, коли у кримському небі загуділи військові гвинтокрили, закінчити за два тижні ніхто не обіцяв. А от що не поспішав звільнити, а то й покарати винних у воєнних прорахунках, допустив корупцію в оборонпромі і майже неприкрите розкрадання оборонного бюджету (перші повідомлення про це з’явилися ще у 2014-му), не оголосив після поразки під Ілловайськом надзвичайний стан у країні – це його пряма вина.

І то далеко не все, чого не зробив президент Порошенко за час своєї каденції. Разом із тим, на його рахунку підписання договору про Асоціацію з Європейським Союзом, сприяння отриманню Православною церквою України патріаршого Томосу, серйозні кроки до українізації кіно та  інформаційного простору, прийняття Закону про забезпечення функціонування української мови як державної тощо, чим поставлено заслін колоніальній політиці і практиці «Русского мира». Що й згуртувало навколо Петра Олексійовича оту чверть виборців, котрі так само, як і решта українських громадян, страждають від корупції, високих цін і низьких зарплат, захмарних тарифів та суддівського свавілля. Чверть виборців – це багато чи мало? Цілком достатньо, якщо контролювати дії влади на всіх напрямках, зокрема й на державотворчому, і не дозволити новому президенту скакати у промосковську гречку..

Що стосується Володимира Зеленського, то він поки ще нічого не зробив для держави – ні доброго, ні поганого, бо у владі не був. Три чверті виборців, які проголосували за нього, покладають на Володимира Олександровича великі надії. В цьому його сила і його ахілесова п’ята: в разі нездійснення ним того, на що сподіваються  виборці, авторитет нового президента так само швидко випарується, як колись у Ющенка. Розповідають, що  афінський стратег Перікл, одягаючи плащ стратега і дивлячись на Акрополь, говорив:  «Будь обачним, Перікле: тобі керувати вільними людьми, і до того ж еллінами, і до того ж афінянами». Напевне, й Зеленському, а далі всім наступним президентам варто було б, просинаючись уранці і дивлячись на Дніпро, промовляти як молитву: «Будь обачним, президенте, тобі керувати вільними людьми, і до того ж козацького роду, і до того ж українцями». Правління Перікла історики назовуть «золотим віком Афін». 

Чи вистачить на це Зеленського? Заяви на зразок «Стану на колени», вибачення перед Кадировим, відсутність реакції на суд над полоненими українськими моряками, гра словами «Томос» і «термос» тощо  насторожують суспільство. Я, наприклад, остаточно визначився, що не голосуватиму за нього, після цього блюзнірського жарту.

Днями дружина Зеленського повідомила, ніби Володимир  Олександрович почав серйозно вивчати українську мову. Вочевидь, новий президент має освоїти і серйозний курс україністики. Нічого принизливого тут немає, цей шлях пройшов свого часу швед за походженням, генерал-лейтенант російської царської армії барон Маннергейм, завдяки якому Фінляндія стала вільною, цивілізованою європейською державою. Зеленському теж доведеться не тільки боротися з корупцією, оздоровлювати суди, налагоджувати зв’язки з інвесторами, а й утверджувати Україну на європейському просторі з її історією, мовою, культурою. Поки що його в публічному просторі не бачимо. За нього говорить його команда, котра, схоже, привітання та запрошення керівників закордонних держав сприймає як тріумф і досі кейфує, тоді як все це –  звичайний протокол, добрі побажання і застереження від карколомних поворотів у політиці. .

А тепер зведемо усе до одного знаменника, яким є Україна – наша спільна Вітчизна. Два головні завдання сьогодні стоять перед її громадянами: домогтись якомога більшої прозорості в діяльності влади – від президента і парламенту до міського голови  і сільської ради та її конролю громадськістю. Та гарно підготуватися до парламентських виборів, щоб не дати змоги емісарам «единой и неделимой» отримати небезпечну кількість мандатів. Наскільки така загроза реальна за президентства Володимира Зеленського, ми зрозуміємо вже незабаром. 

Але є ще й ми з вами. А як писав Іван Франко, «Громада – великий чоловік».


330 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.


Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.