ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Газету «Кримська світлиця» знищує не окупант, а рідне міністерство

Газету «Кримська світлиця» знищує не окупант, а рідне міністерство

Єдине у Криму українське за мовою і духом видання – «Кримська світлиця» фактично уже знищене. У всі часи (газета виходила із початку 90-их, із 2000 року  редактор – Віктор Качула) їй доводилось нелегко. 

Адже вижити за рахунок тиражу у російськомовному Криму просто неможливо, реклама теж не рятувала, її було замало. Рятували друзі, пожертви небайдужих людей, деяка підтримка держави. У 2006 співзасновником газети стало Міністерство культури, що, здавалося б, мало дати виданню надійний фінансовий фундамент. Та її становище залежало від того, хто саме очолював  державне підприємство «Газетно-журнальне вилдавництво»,  яке конкретно опікувалось виданням.  Траплялися різні часи – і  конструктивної співпраці та розвитку, і  наклепів та судової тяганини. Та завжди газета була ценром об’єднання  не лише для української громади,  а й для кримських татар, примудрялася проводити пізнавальні та просвітницькі конкурси для дітей, фестивалі української бардівської пісні, пропагувати українську музику.

Здавалося б, усе мало  змінитися з моменту окупації Криму. Зокрема посилитися державна підтримка, адже тим кільком журналістам, які залишились на півострові, доводиться працювати у дуже важких, фактично напівлегальних умовах.  Із середини вересня 2014 року  «Кримська світлиця» у друкованому вигляді на півострів не доставляється, вона виходить у електронному вигляді. Але редакція  вперто надсилає до Києва друкарські принт-файли кожного номера. Чому не чіпає їх проросійське керівництво півострова? Мабуть, тому, вважає редактор, що «Кримська світлиця» зорієнтована на інтелектуального читача, а такі їх не дуже цікавлять.

Якщо зайти на їхній сайт, можна переконатися, що газета  робиться професійно, якісно, краще багатьох видань-одноденок, які видаються на материку у зовсім не екстремальних умовах. Минулого року журналісти «Кримської світлиці»  робили це практично  на ентузіазмі – дев’ять місяців не отримували заробітної плати, потім, правда, її надіслали. Але й вона мізерна.

Натомість уже нове керівництво ДП «Газетно-журнальне видавництво», яке очолює Андрій Щекун, замість того, аби  допомогти редакції «Кримської світлиці», видав наказ …про її переведення до Києва. Це слід було зробити до травня. Але хто її чекає у столиці? Кому вона там потрібна? Якщо це видання втратить свій, кримський (для чиновників уже не український?) грунт і тих кількох журналістів-ентузіастів, які продовжують творити її у просто нелюдських умовах, воно практично зникне. Чи саме цього й добивається керівництво ДП?  Між іншим утримання редакції за нинішнього рівня зарплат співробітників  коштує державі  десять тисяч гривень у місяць! 

-- Ніхто не переживає про архів газети, -- констатує Віктор Качула. -- а це ж коріння наше українське, якими два десятиліття вростали-чіплялися у цю кримську цілину! Я самотужки почав оцифровувати підшивки, у нас з 1993 по 2003 рік – десять років -- провалля, електронної версії нема, а це ж історія боротьби і становлення українства в Криму. Чому про це ніхто в Києві навіть не заїкнеться? Якщо ми це загубимо тут, в окупації, це непростимий гріх буде. 

Звернення редактора до міністрів культури – і до Вячеслава Кириленка, і до Євгена Ніщука залишились гласом волаючого у пустелі. Натомість прийшов наказ  директора ДП про звільнення редактора з посади за  …прогули. Мовляв, не з’являвся на роботу. А що, у Києві була облаштована нова редакція? Чи у ДП не отримали щотижневі pdf-файли нових номерів? Чи Андрій Щекун інкогніто побував у Сімферополі і відслідкував прмисутність редактора на роботі? Глум та й годі! Фактично Міністерство культури знищує єдиний, хоч і напівлегальний, центр українства у Криму. 


658 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.