ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Доки генії будуть нам не потрібні?

Доки  генії  будуть  нам не  потрібні?

…Мало не до Нового року у нас під балконом, та й у багатьох інших дворах міста валялися шматки пінопласту, ще якогось матеріалу, дощечки, мотузки.  І не тому, що мої сусіди та земляки такі нечупари - не прибирають сміття. Просто усю минулу осінь і початок зими тривало зовнішнє утеплення окремих квартир, господарі яких перейнялися чутками про  майбутню холодну зиму та достовірною інформацією про зростання вартості електрики, газу, тепла. Ну, і, звісно, хто мав на це кошти.

Чи варто пояснювати, що така модернізація перетворює міський пейзаж на сюрреалістичне видовище із безліччю різнокольорових латок, що неминуче асоціюється із жебрацтвом.

А наш обласний центр принаймні, та й інші міста регіону мали шанс і утеплити більшість житла, і поліпшити свій естетичний вигляд. Завдяки винаходу студента Олександрійського державного політехнічного коледжу Антона Мотайла, який разом зі своїми науковими керівниками придумав  особливий склад термофарби, і навіть спеціальний мультикоптер для її розприскування. При її виготовленні використовується місцева сировина, утилізуються відходи ТЕЦ, а значить відновлюється навколишнє середовище.  Для того, щоб утеплити 9-поверховий будинок, за розрахунками розробників, достатньо 150 літрів фарби,  що обійдеться більш як удвічі дешевше від традиційного пінопласта.

Звісно, такі винаходи не з’являються  на порожньому місці. В Олександрії уже дано на базі Будинку дитячо-юнацької творчості працює відділення Малої Академії Наук. Так вийшло, що зійшлися тут  організаційний талант, гострий розум та винахідницька жилка керівника віділення МАН Світлани Піскової (на жаль, цього року вона залишила роботу), завідуючого  секцією науково-технічної творчості  Олександрійської МАН та директора департаменту інноваційних впроваджень підприємства «Чисті інформаційні технології» Сергія Камінського, кандидата технічних наук Володимира  Амосова, кандидата технічних наук, доцента  Кіровоградського технічного університету Олександра Сірікова.  Результат – десятки проривних проектів та технологій, які можуть буквально на кілька порядків, як стверджує Сергій Камінський, поліпшити наше життя, позбавити залежності  не тільки від імпортованих енергоносіїв, а й  від тих, які шкодять здоров’ю, забруднюючи атмосферу. Торік  наші юні науковці відвоювали усі призові місця на всеукраїнському конкурсі інноваційних проектів «Майбутнє України».

Деякі з них, справді, здаються фантастичними. Десятикласниця Олександрійського ліцею інформаційних технологій Єлизавета Чижик, наприклад, пропонує обігрівати будинки взагалі без будь-якого палива і викидів, а з допомогою модернізованих теплових насосів, теплообмінники яких розташовують в природних або штучних водоймах. Такий насос використовує поновлювану низькопотенційну енергію  навколишнього середовища, складається із компресора, теплообмінників та  розширювального клапана, і дозволяє опалювати приміщення та підігрівати воду. До того ж, містечко Олександрія, де колись працював потужний комплекс з видобутку бурого вугілля, нині  оточене  покинутими затопленими шахтами і розрізами (їх близько двадцяти!), розташувавши у яких теплові насоси, можна опалювати багатоповерхівки міста.

Десятикласниця Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу Ганна Пуляєва розробила пристрій-модуль для  вироблення електроенергії саме в затоплених кар’єрах і розрізах, що, за її розрахунками,  могло б давати більше ста мільйонів гривень прибутку на рік. А  десятикласник Самуїл Кругляк  придумав, як можна видобувати електроенергію буквально з повітря за допомогою спеціальної башти, яка створюватиме штучну іонізовану хмару. Собівартість такої електроенергії – три копійки за кіловат!  Більше того, така установка з допомогою конденсації водяної пари  дозволяє одержувати чисту структуровану, корисну для здоров’я воду.

Минулого року Самуїл брав участь у олімпіаді геніїв у США і  став третім серед двох тисяч винахідників з усього світу! Він уже має запрошення на навчання у США і гарантовану щомісячну стпендію 700 доларів. Уже навчається в США і авторка одного з проекетів-переможців, який стосувався забезпечення Кіровоградщини чистою питною водою,  Єлизавета Пащенко. А у Швеції вже використовують принцип туманного зрошення полів, розроблений випускниками Олександрійського відділення МАН минулих років.

Але ж і юні винахідники, і їхні керівники-науковці хотіли б, аби усі ці проривні ідеї втілювались в Україні. Адже з її  економічною, енергетичною, екологічною кризою, вони потрібні тут, як повітря! А на ділі, виходить навпаки – не потрібні нікому…

Ще минулого року з ініціативи юних академіків  у  Кіровограді відбулася  науково-практична конференція «Інноваційні технології, як запорука  соціально-економічного зростання області». Її відвідали й голова облдержадміністрації Сергій Кузьменко, і голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, з інтересом вислухали презентації 13 проектів, представлених винахідниками з Олександрійського відділення МАН. Розповідає Сергій Камінський:

- Кіровоградщина лише за рік витрачає більше восьми  мільярдів гривень на енергоносії. Левова частка їх йде у Росію. Запровадження хоча б десяти відсотків запропонованих технологій дало б  позитивний поштовх у економічно-соціальному розвитку регіону, ми б не лише забезпечили  себе  чистими, набагато дешевшими  енергоносіями, а й постачали б їх іншим областям, були б створені нові робочі місця. Дітям з МАН потрібно небагато: оснастити лабораторію  обладнанням, необхідним для дальших досліджень та розвитку проектів.

Сергій Анатолієвич підготував кошторис та подав заявку на державне фінансування оснащення лабораторії Олександрійського відділення МАН. Всього потрібно трохи більше 300 тисяч гривень. Після конференції, керівники області  обіцяли сприяти і допомагати.  І пішли добре втоптаним бюрократичним шляхом: дали вказівку створити експертну комісію  із спеціалістів ЖКГ, щоб вони, мовляв, оцінили можливі переваги від утілення проектів. На цьому все й закінчилось.

Що вирішила експертна комісія – невідомо. Та й чи могла вона поставитись позитивно до ідей юних винахідників? Адже вони пропонують щось зовсім протилежне тому, чому досвідчені спеціалісти ЖКГ віддали роки й роки життя!  Чи здатні вони були  буквально треба наступити на горло власній пісні? Адже й з’являються технологічно нові ідеї саме у  молодих головах, які ще не заблудились у заскорузлій, застарілій, яка вже геть тримається на чесному слові системі нашого житлово-комунального господарства.  Тут треба було іншу комісію – з науковців, виробничників, яким би ці ідеї дали нові робочі місця, представників зацікавлених громадських організацій.

Врешті, не факт, що й така  комісія вирішила б щось  позитивно. Врешті, юні академіки не отримали нічого. Не лише ні 3D-принтера, ноутбука, осцилографа, аналізатора електромагнітного поля, а навіть блокнотів з ручками.  Діти працюють на  своїх та Сергія Камінського комп’ютерах, поїздку тому ж Самуїлу Кругляку до США оплатили батьки. Якби не їхній внесок, світ би не знав про нашого генія. До речі, його іонізуючу башту допомогла створити лабораторія МАН у Києві,  в Олександрії такої можливості не знайшлось. Ще менше надії, що вдасться талановитому хлопцеві втілити другий етап його задуму – використати під  іонізуючу башту трубу покинутої ТЕЦ – для цього потрібні спонсорські кошти. Тим часом, якби в області до його винаходу поставились серйозно,  установка для видобутку електроенергії з атмосфери потужністю 350 МВт могла б забезпечити 82 відсотки потреб Кіровоградщини в електроенергії.

А проект теплової трансформації за рахунок джерел низькопотенційного тепла у затоплених шахтах та розрізах зміг би  забезпечити опалення міста Олександрії, утричі дешевшого від нинішнього. І це не враховуючи останнього подорожчання газу! А грамотне ефективне використання, модернізація понівеченого і покинутого напризволяще у тому числі й тими, хто сьогодні все ще займає керівні посади? Усі ці затоплені шахти, розрізи, ТЕЦ, які залишились буквально виразками на тілі нашого степу! А очищення навколишнього середовища? Та подібні ідеї – просто клондайк, який треба максимально використовувати. Тільки завдяки таким проривам ми зможемо вибратися із цієї запліснявілої корупцією, жадібністю, примітивізмом та недалекоглядністю пастки, у яку потрапила Україна. Чи знайдеться у владі  той, хто порве це зачароване коло? Доки генії будуть нам не потрібні?

496 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.