ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Чому рибалки Кропивницького мають щасливий вигляд. ФОТО

Чому рибалки Кропивницького мають щасливий вигляд. ФОТО

Минулої неділі в самому центрі Кропивницького на Інгулі можна було спостерігати за вудінням чималої кількості рибалок. Хтось рибалив самостійно. Інший – з дитиною. А були й такі, що позакидали вудки цілою родиною. Звісно побачити улов, або, хоча б якийсь порух поплавця, не вдалося. Але всі вони – рибалки – мали щасливий вигляд. 

Певно, як і колись – Марко Кропивницький, на честь якого нещодавно назвали місто. Адже був він завзятим рибалкою. До того ж проживав неподалік Інгулу. Більше того. Два майбутні найвидатніші діячі українського театру  – Марко Кропивницький та Іван Карпенко-Карий,  0150 власне і познайомилися саме під час улюбленого відпочинку. До того ж  – у неділю. Щоправда, на іншій степовій річці.

У «Спогадах про Бобринець і бобринчан» Марко Кропивницький чимало місця виділив цій події: «Часто я ходив на річку Сугаклей (за чотири верстви від Бобринця) на «Кругле плесо» купатися й іноді брав з собою вудки. Раз я там вудив (це було в неділю), а поодаль чиновники та школярі [бовтались] у плесі й полохали рибу; я вже наваживсь перейти далі й почав збирати вудки, як зворухнувся поплавець, далі пірнув і вмить на гачку затріпотів невеличкий коропець. В той мент підбігцем підійшов до мене хлопчак у солом'яному самодільному бриликові й зупинився поодаль, заздрісно позираючи на мій улов.

- Ви теж, вудій? - спитав я його, нанизуючи коропця на кукан.

- Біда, як люблю!..

- Чому ж не вудите?

- У мене нема вудок!..-відповів він.

- Нате вам одну, вудьте...Я люблю в компанії вудить...Сідайте поруч.
-  Поруч? - спитав він, дивуючись.

- А є такі вудії, що ненавидять, як хто підійде близько, лаються… - додав він, усміхаючись.

-  Ну, я не з таких.

Хлопчак ухопив швидко вудку, наживив свіжого черв'яка, поплював і почав моститись ліворуч.

- Е, ні, сідайте праворуч, - промовив я, - бо я лівша, будете мішать мені.

Він сів праворуч, і ми незчулись, як розбалакались, через що часто давали зівка, риба скльовувала черв'ячки, і ми викидали вудки з обголеними гачками.

Цей хлопчак був Іван Карпович (Тобілевич, псевдонім Карпенко-Карий -авт.)».

Збереглася інформація й про те, як Іван Карпенко-Карий рибалив поблизу Одеси влітку 1876 року. «У бухтах лиману познайомився, а потім і затоваришував із місцевими рибалками. Покінчивши з буденними клопотами, Іван Карпович вирушав у артіль, де допомагав закидати і витягувати волок. На знак подяки водопахарі давали стільки риби, скільки колезький секретар міг забрати…».

До речі, рибалку полюбляли й інші Тобілевичі. Кажуть, що в обласному краєзнавчому музеї зберігається світлина, на якій за цим заняттям увіковічено Панаса Саксаганського.

  Про те, де ще рибалив Марко Кропивницький, пише в спогадах і його відомий учень Онисим Суслов (Рєзніков) (народився 1857 в Єлисаветграді, а помер в Одесі 1929 року). Вони познайомилися ще тоді, коли останній навчався в Єлисаветградському земському реальному училищі. Засвоєну від учителя школу акторської майстерності, режисури та організаційних засад керування колективом Онисим Суслов втілював у власних трупах, якими він керував у 1894–1909 роках. Так, 12 березня 1908 року його колектив вперше показав у Петербурзі виставу «Ревізор» українською мовою. Цей день деякі петербурзькі газети назвали «історичним днем української сцени»… Втім, читачу, давайте повернемося до риболовлі. У спогадах Онисима Суслова «Учитель» є такі слова: «Влітку 1888 року Марко Лукич перебував у маєтку Зайковської біля села Хведорівки Лисаветського повіту за 12 верстов від села Суслівки, де я тоді проживав. Він часто приїздив до мене рибалити...». До цього варто хіба що додати, що Суслове наразі входить до складу села Мар’ївка Компаніївського району, яку, в свою чергу, можна знайти їдучи з Кропивницького по Бобринецькому шосе. Знавці стверджують, що й після Суслове тривалий час залишало за собою славу рибного місця.

…Ось такі несподівані асоціації викликало споглядання сучасних рибалок під час моєї нетривалої недільної пішої подорожі берегом Інгулу.

Фото автора


507 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.