ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Чому не викликає оптимізму оптимізація пологових будинків?

Чому не викликає оптимізму оптимізація пологових будинків?

Серед озвучених нещодавно грандіозних планів, які міська влада кавалерійським наскоком збирається реалізувати в охороні здоров’я, найбільший резонанс серед кіровоградців і у ЗМІ викликало об’єднання пологових будинків. Реакція цілком закономірна, зважаючи на те, що ці плани стосуються значної частини населення, вже не кажучи про цілий колектив пологового будинку імені святої Анни, який хочуть приєднати до пологового будинку №1, що на Новомиколаївці.

Начальник профільного управління міської ради Оксана Макарук мотивує наміри міської влади в класичному чиновницькому стилі – «… з метою покращення якості  послуг». Але справа в тім, що за останні кілька років «оптимізатори» від медицини різних рівнів так часто послуговувалися цим шаблонним висловом, при цьому не відповідаючи за свої слова, що розмови про покращення в охороні здоров’я сьогодні сприймаються населенням як щось метафоричне. На зразок «світлого майбутнього», до якого колись вела одна заборонена сьогодні в Україні партія.

Міський голова Андрій Райкович, котрий на відміну від Оксани Олександрівни не має за плечима школи чиновницької «дипломатії», з присущою йому прямолінійністю лаконічно озвучив під час апаратної наради більш правдоподібну причину оптимізації. «Зайвих грошей в бюджеті на все і вся немає», - цитую дослівно.

На що головлікар «неперспективного» на думку чиновників пологового будинку Володимир Капко недвозначно натякає, що у керманичів міста проблеми з математикою, бо якщо реалізовувати все те, що вони запланували, особливо зекономити не вдасться.

ЕКОНОМІЯ ЛИШЕ ПРИВІД?

- Від перестановки доданків сума, як відомо, не зміниться, - каже Володимир Семенович. – Якщо міська влада збирається перевести всіх працівників нашого пологового до іншого, то видатки на заробітну плату суттєво не зменшаться. Потім, який сенс скорочувати у нас двадцять гінекологічних ліжок, і відкривати стільки ж гінекологічних ліжок у четвертій лікарні? В чому тут економія? Зекономити на енергоносіях також не вдасться, адже, за словами самої ж Оксани Макарук, у вивільнених приміщеннях функціонуватиме гемодіалізний центр.

Тож його не дивують чутки, що оптимізація проводиться ще й в інтересах приватних осіб, зацікавлених у приміщеннях медичного закладу, адже його площі завеликі для гемодіалізного центру. Він також переконаний, що для того, аби покращити якість послуг населенню, медичний заклад потрібно не закривати, а розвивати.  Наприклад, створити міжрайонний пологовий будинок, адже тут і так сьогодні народжують чимало жінок із районів, а також відкрити на території закладу відділення обласної дитячої лікарні по догляду за недоношеними дітьми. Серед аргументів на користь збереження пологового будинку Володимир Семенович називає відсутність у першому пологовому дезкамери та окремого приміщення для інфікованих жінок, а також достатніх площ для переведення третьої жіночої консультації.

Начальник управління охорони здоров’я Оксана Макарук запевняє, що це не так, і що в першому пологовому є все необхідне.

ПІСЛЯ ДЕМОГРАФІЧНОЇ КРИЗИ ХОЧ ПОТОП

Щоб скласти об’єктивну думку про необхідність об’єднання та про те, чи не позначиться вона на обслуговуванні вагітних і породіль у гіршу сторону, ми поспілкувалися з незацікавленими представниками охорони здоров’я. На жаль, вони констатують, що цифри, на які спираються чиновники, є обґрунтованими. Останні роки дійсно спостерігається спад народжуваності. Але чи не вийде з пологовими будинками, як із дитсадками, до яких сьогодні шикуються черги, бо свого часу частину з них закрили через демографічну кризу,  - питання риторичне.

Щодо умов у першому пологовому, то  побоювання майбутніх мам щодо  переповнених палат, за словами його працівників, абсолютно безпідставні. Два поверхи з післяпологовими палатами дозволяють забезпечити одночасне перебування тут щонайменше 22 породіль. Торік у Кіровограді народилося 2 314 немовлят, тобто в середньому щодня в обох пологових приймали по п’ять пологів на день. Якщо середній термін перебування породіллі в пологовому будинку три дні, то при сьогоднішніх показниках народжуваності, достатньо й 15 одномісних палат. Навіть якщо кількість пологів зросте до 2 500, то це лише на одні пологи в день більше, ніж зараз, пояснюють медики. Щодо окремого пологового залу для хворих на інфекційні захворювання, то і сьогодні такий в першому пологовому знаходиться на четвертому поверсі. Там народжують ВІЛ-інфіковані, хворі на туберкульоз, а також під час спалаху «свинячого грипу» в 2008-му році приймали пологи в легких та середньої тяжкості  хворих на грип. Умови для обробки інструментів та операційного одягу також є.

Негатив довкола об’єднання медики пов’язують із невизначеним становищем працівників другого пологового, особливо пенсійного віку, та те, що питання реорганізації вирішувалося за спиною колективу. Хоча чиновники це заперечують, посилаючись на те, що міський голова ще кілька місяців тому особисто зустрічався з цього приводу з Володимиром Капком .

Володимир Семенович підтвердив у розмові з нашим кореспондентом, що така зустріч була. За нашою ж інформацією, йому пропонували «відступні» у вигляді посади заступника головного лікаря першого пологового. Однак зустрітися з колективом і особисто гарантувати збереження робочих місць міський голова так і не спромігся. Складається враження, що Андрій Райкович зумисне не хоче особисто брати на себе ніяких зобов’язань перед працівниками. Тому заспокійливі обіцянки чиновників, які говорять від його імені, зокрема, секретаря міської ради Сергія Бойка, який за своїми повноваженнями має опікуватися лише діяльністю міської ради та її апарату, мають зворотній ефект.

ЯК ПРИЗНАЧАТИМУТЬ КЕРІВНИКА РЕОРГАНІЗОВАНОГО ЗАКЛАДУ

Минулої середи Оксана Макарук представила колективу нового головного лікаря першого пологового будинку. Ним стала завідуюча одного з відділень Людмила Романів. Попри можливу професійну конкуренцію, колеги характеризують Людмилу Павлівну як хорошого спеціаліста. А її господарський хист, кажуть, покаже час. Але з-поміж кого і за якими критеріями обирали міський голова та начальник профільного управління Оксана Макарук, яка надавала свої кадрові пропозиції, - не відомо. Практично ніхто з лікарів обох закладів, які могли б претендувати на цю посаду, за їхніми словами, навіть не знали, коли і як призначатимуть нового головного лікаря (попередній звільнився ще в січні, - авт.).

На наше запитання, чи означає призначення Людмили Романів, що вона у подальшому очолить і майбутній центр допомоги вагітним і породіллям, який хочуть створити на базі першого пологового, Оксана Макарук зазначила, що це питання вирішуватиметься в робочому порядку. Поки що її призначили тільки керівником першого пологового будинку. Згідно з законодавством, міський голова має право одноосібно призначати керівників комунальних закладів охорони здоров’я, тому, чи буде оголошено конкурс на посаду керівника новоствореного центру – не відомо. 

Хоча конкурс на посади керівників комунальних закладів охорони здоров’я й не передбачений законодавством, але й не суперечить йому. А зважаючи на запевнення чиновників, що вони проводять реформи в інтересах населення, можливо, доцільно було б активніше до цього процесу, як і до призначення керівників медичних закладів, долучати громадськість? Для прикладу, голова Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі та Львівська обласна рада ще в лютому започаткували  конкурсний відбір для претендентів на посади головних лікарів комунальних закладів. Положенням про конкурс передбачена присутність у складі конкурсної комісії представників громадських організацій. І це без перебільшення актуально у світлі можливої реформи за грузинським зразком та приватизації медичних закладів. Щоб громада не вийшла заручницею благих намірів реформаторів , коли, запозичу рядок у класика, «…Її, окраденую, збудять». Як було у випадку з тими ж дитячими садками.


1485 0
НОВИНИ



Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.