ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Чому кропивницький бібліофіл Олександр Чуднов згадував деталі революційної діяльності лінгвіста

Чому кропивницький бібліофіл Олександр Чуднов згадував деталі революційної діяльності лінгвіста

Минуло 155 років від дня народження етнографа, лінгвіста, письменника й революціонера Володимира Богораза-Тана (1865-1936).  Він народився в Овручі, що на Волині. Навчався в Таганрозькій гімназії одночасно з майбутнім письменником Антоном Чеховим. Під впливом сестри рано став на шлях боротьби з російським самодержавством. Зокрема, в 1885 році виявився одним з організаторів з’їзду «Народної волі» в Катеринославі (тепер – Дніпро).

У двадцятичотирилітньому віці засуджений на десять років заслання до Колими. В спогадах згадує вражаючі й маловідомі деталі революційної діяльності. На одну з них, – про що йдеться в «Колимських оповіданнях» (1931), – звернув увагу бібліофіл Олександр Чуднов.  

«Шифры мы сочиняли двойные, длинные и очень сложные. Как известно, шифр шифру рознь. Конспиративные барышни до сих пор употребляют так называемый «дамский ключ»; одно слово в пять букв: пушка, тучка, ручка. Чтоб прочитать такое конспиративное письмо, его не нужно даже особенно дешифрировать, так все в нем ясно и просто. Или, например, получил я однажды письмо из города Елисаветграда, – четыре страницы цифр, почти сплошные. Елисаветградский шифр мне не был известен. Но в конце письма стояло: «Адрес мой...» Дальше опять шли цифры, но я догадался, что первое слово шифра есть «Елисаветград» и при помощи этого слова нашел искомый ключ».

Ще одну цікавинку, пов’язану з біографією Володимира Богораза, знайшов якось у «Історичному календарі Кіровоградщини…» Володимира Боська. Йдеться про виступ у нашому місті на Інгулі 5 грудня 1913 року. 

Подія відбулася «в залі Громадського Зібрання, де Тан-Богораз виступив з лекцією на тему «Жага безсмертя («Цінність життя»)». На жаль, згадану пам'ятку архітектури та історії по вулиці Дворцовій, де, до речі, протягом більш, ніж сторіччя виступали відомі особистості та колективи, де також зароджувався український професійний театр, тобто будинок колишнього Єлисаветградського громадського зібрання, – в 1990-х роках минулого століття  місцеві невігласи попросту знищили.

Принагідно додамо, що попри недремний нагляд за Володимиром Богоразом – спершу з боку царських жандармів, а згодом і радянських чекістів з ГПУ-НКВД, – талант і працьовитість дозволили йому стати знаним науковцем і письменником, навіть автором чи не першого фентезі з драконоборством, такого популярного нині жанру. Наукову діяльність він розпочав у 1890-х роках на Колимі. Автор чотиритомної монографії про матеріальну культуру, побут, мову і фольклор чукчів. Після 1918 – професор Петербурзького університету, директор музею історії релігії тощо. Один із ініціаторів створення писемності народів Півночі й автор перших підручників, словників та граматики чукотської мови. Під псевдонімом Тан писав вірші, оповідання, романи. Його творчістю цікавилися Антон Чехов («Скажите Тану, чтобы он выслал мне свою книжку. Я о ней слышу и читаю много хорошего, а купить негде, да и совестно покупать книгу земляка»), Володимир Короленко та інші.

Ось кілька рядків із його «Колимських оповідань». 

«Первые ссыльные попали в Колымск еще до народовольческой епохи…  Но эти разрозненные пришельцы скоро вернулись обратно, и к концу 80-х годов в Колымске не было ссыльных.  Мы, народовольцы, пришли, как первый плотный пласт нового переселения, первая когорта. После того стали приходить и другие. За студентами – рабочие, за народниками – социал-демократы… Было множество всяких "нацмен": поляки и литовцы, украинцы и донские казаки, и, конечно, прежде всего евреи. Евреев было столько, что в одном из своих очерков я прямо говорил: о "Колымской Иудее". Головы все собирались отчаянные, ибо всякий строптивец, неуемник непременно доходил до Колымы. Дальше девать его было некуда…».

   Фото з мережі інтернет

707 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.