ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Чому до Кіровоградського апеляційного суду викликали швидку допомогу

Чому до  Кіровоградського апеляційного суду викликали швидку допомогу

Подія сталася 23 квітня під час розгляду апеляційної скарги представника ТОВ "Згода" на рішення суду першої інстанції. Згідно з тим рішенням, додаткова угода до договору про оренду паїв матері й сина – Наталії і Володимира Затуливітерів – визнана недійсною, що не влаштувало орендаря й змусило його звернутися до апеляційного суду. Подробиці повідомляє "З перших уст ".

Онкохвора Наталя Затуливітер, жителька Новолутківки Добровеличківського району, за станом здоров’я могла б не брати участь у судовому засіданні, але вона сподівалася, що своєю присутністю допоможе відновити справедливість. Її прохання було простим – призначити повторну судово-медичну експертизу, яка б зробила висновок, чи справжній  її підпис на додатковій угоді з ТОВ "Згода" про оренду її паю ще на десять років.

Та, схоже, жінка не розрахувала своїх сил. А тут ще й "встати, суд іде!", і строгі судді в чорних мантіях. Навіть у людини, звиклої до такої обстановки, холодок за спиною пробігає, то що вже там говорити про висушену нерадісним життям і тяжкою хворобою пані Наталю. Почала втрачати свідомість, ледь зі стільця не впала. Їй кинулися допомагати, прибіг з коридору син Володимир, чия аналогічна справа теж мала того дня розглядатися. Головуюча колегії суддів Людмила Дьомич оголосила перерву. 

Син вивір матір на вулицю, працівники суду викликали швидку медичну допомогу. Медики пропонували госпіталізацію, але жінка відмовилася. 

"У мене немає за що лікуватися", – сказала. 

Вона не перебільшувала. Як пояснив син, вони ледве розрахувалися за кредит, який брали для оплати операції.

Якоюсь мірою жінці пощастило, бо їй не довелося почути ухвалу колегії про те, що у клопотанні про призначення почеркознавчої експертизи їй відмовлено та ще й без права оскарження. Оскільки судді не помітили достатніх підстав, чому її треба призначати.

Судові поневіряння матері і сина Затуливітерів нагадують казку про те, як бідний з багатим судився. Тільки казка ця, як і всі казки, закінчується щасливо для бідного, а в реальному житті – далеко не завжди. Як і в цій історії.

Почалося все з того, що Затуливітери у грудні 2006 року уклали договір з ТОВ "Згода" про оренду їхніх двох паїв загальною площею понад 12 гектарів на 10 років. Перед закінченням терміну дії договору мати й син вирішили, що надалі не продовжуватимуть його і за півроку письмово повідомили про це орендаря, а також про те, що до 6 березня 2017 року той має звільнити земельні ділянки.

Не отримавши жодної відповіді, Затуливітери вирішили особисто повідомити орендаря про свій намір, натомість з’ясували, нібито вони у вересні 2016 року підписали додаткову угоду про те, що дозволяють підприємству ще 10 років обробляти їхні паї. Керівництво "Згоди" відмовилося надати їм оригінал тієї угоди. Не зробило воно цього і на вимогу районного суду, до якого звернулися орендодавці. Це й стало підставою для визнання додаткової угоди недійсною.

Підприємство оскаржило рішення Добровеличківського районного суду в апеляційній інстанції, мотивуючи, зокрема, тим, що оригінал додаткової угоди втрачено і ухилення від почеркознавчої експертизи не є доведеним. Воно також запаслося висновком експертів кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Віталія Бандурка та Андрія Бабкова, згідно з яким, нібито підписи матері й сина на додатковій угоді дійсні. 

Тут варто зазначити, що спеціаліст відокремленого підрозділу «Центру експертиз та оцінки» ПП «Консалтинг експерт груп «Діктум Фактум» дійшов протилежного висновку щодо достовірності підписів, і це стало ще однією підставою для звернення Затуливітерів до правоохоронних органів із заявою про перевірку законності дій кропивницьких еспертів та керівництва ТОВ «Згода», яке, на їхнє переконання, вдалося до підроблення документів, тобто вчинило злочин. 

Відповідей на свої звернення до правоохоронців мати й син не отримали. У Добровеличківському райвідділі поліції їм пояснили, що кримінальне провадження за фактом підробки документів було відкрито, а потім і закрито через відсутність складу кримінального правопорушення.

Тим часом генеральний директор ТОВ «Згода» Іван Соловчук, до якого звернулися колеги журналісти, стверджує, що нічого не знає ні про оренду його підприємством земельних паїв  Затуливітерів, ні про судову тяганину. Причина – він не може пам‘ятати всіх орендодавців, яких у нього тисячі.

І ось згадане вже засідання апеляційного суду. Представник ТОВ «Згода» Віктор Булахов просить скасувати рішення Добровеличківського райсуду про визнання недійсними додаткових угод, укладених з Наталією та Володимирем Затуливітерами. Мовляв, суд першої інстанції не взяв до уваги той факт, що оригінали додаткових угод орендар не надав через їх втрату,  а не тому, що ухилявся від надання документу та від почеркознавчої експертизи, та проігнорував свідчення державного реєстратора, який реєстрував правочин начебто на підставі оригіналу угоди. 

Слово "начебто" вжито тут не випадково, адже в рішенні Добровеличківського районного суду чітко зазначено, що оригінал документа не вдалося витребувати не лише в ТОВ «Згода», а й у держреєстратора. З довідки від 22.05.2017 року, виданої Добровеличківською райдержадміністрацією, встановлено, що у справі переданій на зберігання від державного реєстратора Добровеличківської селищної ради, відсутня додаткова угода до договору оренди землі.

Крім того, адвокат підприємства наполягав на тому, що письмове повідомлення позивачів про відсутність наміру продовжувати дію договору оренди, надіслане орендарю ще до укладення додаткової угоди, не є підставою для визнання судом договору недійсним, хоч Наталя та Володимир Затуливітери оспорюють не договір, а додаткову угоду. 

Не сподобалося йому й те, що ухвалу Добровеличківського районного суду Кіровоградської області про призначення судової почеркознавчої експертизи не виконано у зв’язку з ненаданням експерту на дослідження оригіналу додаткової угоди. Тобто перша експертиза не встановила, хто підписував документи – позивачі чи хтось інший.

І ось новина! Виявляється, для апеляційному суду та вже згаданих кропивницьких експертів, які за клопотанням пана Булахова проводили повторну почеркознавчу експертизу, підприємство оригінал угоди з Наталією Затуливітер надало, і ті дійшли висновку:  додаткову угоду підписувала саме ця жінка, а не інша особа.Аргументи захисника "Згоди" виявилися для колегії суддів вагомішими і вона скасувала рішення районного суду про визнання додаткової угоди недійсною.

Цікаво, що, задовольняючи клопотання представника підприємства про призначення почеркознавчої експертизи, колегія суддів посилалася на засади змагальності сторін у наведенні доказів та на статтю ст. 143 ЦПК України, згідно з якою особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд провести експертизу у відповідній судово-експертній установі, а також призначити повторну чи додаткову експертизу. 

Але колегія  відмовила в задоволенні аналогічного клопотання адвоката Наталії Затуливітер Наталії Марковій, і, як уже зазначалося, заборонила оскаржувати свою ухвалу про це. 

Розгляд вимоги про скасування рішення районного суду щодо визнання додаткової угоди, нібито підписаної Володимиром Затуливітером, недійсною, перенесено. На чергове засідання буде запрошено експертів, аби ті пояснили свої висновки. Дивно: чому цього не можна було зробити і в попередньому випадку.

1084 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.